Jak się pogodzić po kłótni?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Konflikty są jak najbardziej naturalnym zjawiskiem i trudno ich uniknąć. Po kłótni z drugą osobą powinniśmy dać jej i sobie czas na ochłonięcie, aby móc w spokoju porozmawiać i wyjaśnić zaistniałą sytuację a także przebaczyć lub przyjąć przeprosiny.

Potrzebny jest czas

Zdarza się, że zaraz po kłótni jedna strona wyciąga rękę na zgodę podczas gdy druga osoba nie wyraża chęci pogodzenia się i jest nadal bojowo nastawiona - to może wywołać kłótnię na nowo i to ze zdwojoną siłą. Jak najbardziej należy unikać takich sytuacji; lepiej się nie odzywać, wyjść na jakiś czas z domu/mieszkania (np.: na spacer, do kolegi czy chociażby na balkon) i przeczekać najgorszy moment. Potrzeba czasu, aby obie strony były gotowe do rozmowy.

Ważna jest szczera rozmowa

Nie ważne kto miał rację, najważniejsze jest to aby zacząć rozmawiać. Jeśli druga strona nie wykazuje zainteresowania, powinniśmy sami zrobić pierwszy krok. Można powiedzieć np.: "Znów dałam ponieść się emocjom, porozmawiajmy proszę" albo "Chyba miałeś rację, mówiąc ...", itp. Trzeba szczerze rozmawiać o tym co się wydarzyło i w ogóle dlaczego tak się stało. Cóż, każdy popełnia błędy a w nerwowych sytuacjach nie trudno o jedno słowo za dużo. Najgorsze po kłótni jest milczenie i zostawienie problemu bez żadnego wyjaśnienia; być może przyczyna tkwi w strachu przed tym, że druga strona nie zechce nam przebaczyć. Najlepiej wybrać się na wspólny spacer i spróbować się pogodzić.

Przebaczać i przyjmować przeprosiny też trzeba umieć

A z tym może być różnie, bo przebaczenie może nastąpić zaraz po kłótni albo dopiero po jakimś czasie. Kiedy? Otóż, wiele zależy od samej kłótni a mianowicie czego dotyczyła i jak mocne słowa zostały wypowiedziane a także od charakterów obu stron. Niektórzy potrzebują znacznie więcej czasu, aby zapomnieć o wyrządzonej im krzywdzie. Należy jednak być cierpliwym i nie poddawać się, przecież jedna kłótnia nie może zniszczyć tak dobrej relacji.

Powyższe zasady dotyczą w szczególności relacji na linii mąż-żona, ale równie dobrze mogą je zastosować przyjaciele, koledzy lub współpracownicy.

Kilka dobrych rad na koniec:

  • Jeśli podczas rozmowy czujemy, że za moment wybuchnie kłótnia, powiedzmy sobie STOP! Przecież nie zależy nam na ranieniu i obrażaniu drugiego człowieka;
  • Każdą awanturę można zakończyć porozumieniem - nie jesteśmy na wojnie, tu nie ma ani wygranych, ani przegranych;
  • Jeśli jako pierwsi wyciągniemy rękę na zgodę, być może druga strona postąpi tak samo przy następnej, podobnej sytuacji;
  • Każdy człowiek zasługuje na szacunek i należy go wymagać od drugiej osoby, bez względu na to w jakim stanie się akurat znajduje (np.: silny gniew czy nietrzeźwość);

Warto pomyśleć co zrobić, aby unikać kłótni w przyszłości. Oczywiście nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można spróbować do nich nie dopuszczać. Najłatwiej jest zacząć od siebie i obiecać sobie przykładowo: "Jeśli następnym razem będę chciała użyć najgorszych słów wobec męża, wyjdę na chwilę do ogrodu".

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Duuusia :* | 2014-04-20 17:45
Dzięki za pomoc
~ps | 2012-07-10 23:11
czasem przez głupie słowo czy zdanie sytuacja może się tak skomplikować, ze aż żyć się nie chce; ps. mądry artykuł
~nikt | 2012-04-05 21:39
spoko
~Drako | 2011-12-28 00:04
dzięki za pomoc:*