Jak zorganizować pogrzeb?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas będzie musiał kiedyś zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby i zająć organizacją pogrzebu, pomimo wielkiego żalu i smutku. 

Zmarły musi być pochowany najpóźniej w ciągu 72 godzin od momentu zgonu, a jeśli śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej - w ciągu 24 godzin. W przypadku, gdy nie ma możliwości zorganizowania pogrzebu w tym czasie, ciało musi zostać przewiezione do kostnicy.

Podstawowym dokumentem, bez którego niemożliwe jest załatwienie jakichkolwiek formalności związanych z pogrzebem, jest karta zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w domu lub szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz, a rodzina jest zobowiązana do odebrania ciała ze szpitala. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa lub wypadku, zwłoki mogą zostać przewiezione do zakładu medycyny sądowej - wówczas kartę zgonu wystawia lekarz sądowy, a odbiór ciała jest możliwy po otrzymaniu zgody od Policji.

Pogrzeb można zorganizować na dwa sposoby

1. Samodzielnie:

  • wykupić kwaterę na cmentarzu, chyba że zmarły posiadał zarezerwowane i opłacone miejsce;
  • zarezerwować datę nabożeństwa i mszy żałobnej (szczegóły należy ustalić z księdzem danej parafii);
  • zadbać o ubiór i toaletę zmarłego (czesanie, makijaż, golenie, itp.), a także wybór trumny;
  • zamówić nekrologi (rozwiesić na mieście, zamieścić w prasie lokalnej, itp.);
  • kupić wiązanki i wieńce na pogrzeb.

2. Korzystając z usług zakładu pogrzebowego:

  • ustalić datę pogrzebu (kremacji), miejsce pochówku oraz typ obrządku religijnego;
  • wybrać trumnę.

Zakład pogrzebowy może również zająć się pobraniem zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli zmarły miał ubezpieczenie. Informacja o wszystkich usługach i ich cenach powinna się znaleźć w pisemnie sporządzonej umowie.

Do zakładu pogrzebowego należy zabrać: kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego, zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu lub ostatni odcinek emerytury/renty (jeśli zmarły był emerytem/rencistą). Możliwe są różne formy płatności za wykonaną usługę: gotówka, przelew bankowy, a także pobranie należności z zasiłku pogrzebowego.

Po akt zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego ze względu na miejsce zgonu. Akt zgonu to niezbędny dokument do otrzymania zasiłku pogrzebowego, wypłaty ubezpieczenia na życie lub załatwienia formalności związanych z postępowaniem spadkowym. Do Urzędu należy dostarczyć następujące dokumenty: kartę zgonu, dowód osobisty własny oraz zmarłego, odpis aktu urodzenia (w przypadku, gdy zmarłym jest dziecko), książeczkę wojskową (jeśli zmarły to mężczyzna poniżej 50 roku życia) oraz akt małżeństwa (w przypadku śmierci współmałżonka). Należy też napisać podanie o wydanie trzech odpisów aktów zgonu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~angelika | 2013-04-16 10:28
ale jest mi bardzo cinzko