Jak wybrać rakietę tenisową?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Tenis to dość trudny, ale bardzo przyjemny sport. Aby zwiększyć komfort gry, warto zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę. Poniżej znajdują się wskazówki, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Waga i rodzaj materiału

Idealne rakiety dla początkujących to te, które wykonane są z grafitu (niezbyt ciężkie) lub z aluminium i tytanu (zapewniają dużą siłę uderzenia i kontrolę nad rakietą). Ciężkie rakiety są stabilniejsze i nie przenoszą tylu drgań - można nimi grać silniejsze piłki.

Długość rakiety

Tradycyjne mają od 27 do 29 cali (standard to 27 cali). Im dłuższa rakieta, tym łatwiejsze serwowanie i większa rotacja nadawana piłce przez nadgarstek. Dłuższe rakiety o niezredukowanej wadze są przeznaczone zazwyczaj dla klubowych graczy. Dla osób początkujących, średnio- i zaawansowanych najlepsza będzie rakieta o długości 27-27,25 cala.

Sztywność rakiety

Cecha ta związana jest z komfortem i kontrolą gry. Dlatego też początkującym, średnio- i zaawansowanym graczom zaleca się wybór sztywnej rakiety. Doświadczeni tenisiści, którzy mają długi i pełny zamach, mogą wybierać bardziej elastyczne rakiety. Używając sztywnej rakiety w tym przypadku, zbyt duża moc nadawana piłce może powodować wypadanie jej z kortu.

Grubość rączki

Aby dobrać idealną rączkę należy włożyć palec wskazujący w szczelinę powstałą między końcówkami palców a dłonią. Jeśli jest ona zbyt szeroka lub za wąska, trzeba wymienić odpowiednio na węższą lub grubszą rączkę. Nie ma pośrednich rozmiarów - aby uzyskać pożądaną grubość, najlepiej kupić mniejszą rakietę i nawinąć na nią owijkę. W razie potrzeby, będzie można ją odkleić.

Rozmiar główki rakiety

Dla początkujących graczy najlepsza będzie większa główka - nie trzeba trafiać w piłkę jej środkiem, wzrasta siła uderzenia, a także samo prawdopodobieństwo trafienia w piłkę. Jedynym minusem dużej główki może być utrata kontroli nad piłką, dlatego najlepiej wybierać główkę o wielkości 95-110 cali. Mniejsze zalecane są profesjonalnym graczom.

Balans

Cecha ta znacząco wpływa na komfort gry. Rozróżnia się następujące rodzaje balansu:

  • na rączkę (dużo większa kontrola nad piłką, siła nadawana piłce pochodzi od gracza);
  • na główkę (nie potrzeba dużej siły gracza, precyzja granych piłek nie jest najważniejsza);
  • obojętny (kompromis pomiędzy balansem na rączkę i główkę rakiety).

Początkującym graczom zaleca się wybór rakiety o obojętnym balansie - w razie potrzeby łatwo zwiększyć wagę rakiety i zmienić jej balans na rączkę lub na główkę.

Grubość belki

To część rakiety, na której zamocowana jest siatka. Szersza belka daje więcej siły uderzeniu, ale zmniejsza też kontrolę nad piłką.

Układ naciągu

Ma duży wpływ na komfort gry. Układ naciągu można podzielić na: otwarty i zamknięty. Otwarty nadaje piłce większą rotację, niestety jego żywotność jest niższa - trzeba go częściej wymieniać, gdyż szybciej się zrywa. Tenisiści, którzy nie grają wielu podkręconych piłek, ale poszukują dużej kontroli powinni wybierać zamknięty układ naciągu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady