Jak naprawić porysowaną płytę?

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 0)

Porysowana płyta może utrudniać albo całkowicie uniemożliwić odtworzenie jej zawartości. Jest to jednak problem możliwy do rozwiązania dzięki profesjonalnym urządzeniom i zestawom przeznaczonym do czyszczenia rys jak i prostszym, domowym sposobom.

1. Ciepła woda, spirytus

Porysowaną płytę umieszczamy pod ciepłą, bieżącą wodą i opłukujemy z kurzu. Jeśli są to mocniejsze zabrudzenia można użyć łagodnego środka czyszczącego (np: mydło, płyn do mycia naczyń).

Można spróbować wyczyścić płytę czystym spirytusem, ale należy pamiętać aby nie stosować go razem z innymi substancjami.

Po dokładnym umyciu płytki należy pozostawić ją do wyschnięcia. W żadnym wypadku nie można wystawiać ją na promienie słoneczne ani też suszyć np: ręcznikiem. 

2. Pasta do zębów 

Do spłycenia rys warto użyć pasty wybielającej albo środka do czyszczenia mosiądzu o nazwie Brasso. Na kawałek miękkiej tkaniny należy nałożyć odrobinę preparatu i rozetrzeć lekko na płytce. Kierunek czyszczenia jest zawsze ten sam, a mianowicie od środka płyty do jej brzegu.

3. Wosk

Można użyć wosku płynnego albo wazeliny. Nanosimy cienką warstwę na płytę i po chwili usuwamy miękką ściereczką nadmiar preparatu. Przed zastosowaniem wosku warto przeczytać instrukcję użycia na opakowaniu.

4. Banan

Owoc należy przekroić wzdłuż na pół  i płaską powierzchnią posmarować uszkodzoną płytkę. Odczekać chwilę i delikatnie ją oczyścić.

5. Zestaw do czyszczenia napędów i rys płyt CD/DVD

W sklepach stacjonarnych i internetowych można zakupić specjalne zestawy i urządzenia do czyszczenia porysowanych laserów i płyt. Ceny takich zestawów na Allegro.pl zaczynają się od ok. 10 zł.

6. Maszyna do regeneracji płyt

Można zapytać w sklepie komputerowym albo muzycznym o możliwość zregenerowania zniszczonej płyty. Profesjonalna maszyna potrafi przywrócić płytę do jej pierwotnego stanu nawet gdy jest ona maksymalnie zniszczona. Jeśli chcielibyśmy nabyć taką maszynę na własność to trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami (od kilkuset do kilku tysięcy złotych).

Przed rozpoczęciem "naprawy" płyty we własnym zakresie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Przede wszystkim należy się upewnić czy problem faktycznie tkwi w płycie. Jeśli nie możemy jej odtworzyć a na powierzchni nie zauważamy rys, być może jest to wina napędu. Dla pewności można jeszcze spróbować odtworzyć płytę w innym nośniku.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto robić kopie zapasowe płyt.

Uszkodzenia na płycie można sprawdzić ustawiając ją pod światło, ale nie słońce (żarówka o mocy 60W będzie w zupełności wystarczająca). Czas nagrzewania nie powinien być dłuższy niż 20-25 sekund.

Po wyczyszczeniu płyty i przed umieszczeniem jej w napędzie należy sprawdzić, czy nie pozostały na niej ślady użytych preparatów. Płyta musi być całkowicie sucha!

Czyszczenie płyty nigdy nie odbywa się ruchami okrężnymi - zawsze w linii prostej od środka do brzegu płytki.

Wyjmując płytę z opakowania trzymajmy ją zawsze używając dziurki w środku. Dotykanie jej palcami na całej powierzchni może spowodować problemy z odtwarzaniem zawartości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~mati | 2012-08-14 17:54
Polecam wazelinę. Może i musiałem dwa razy czyścić ale opłacało się. Dane z płyty odzyskane.
Z góry dzięki.
~bartek | 2012-05-17 20:17
to nic nie daje umieście jakeś sensowne i pomocne wiadomości o usunięciu zarysowań z płyty cd a tego banana to sobie zjećcie
~aa | 2011-10-12 19:22
Próbowałem punktów:1,2 nic nie dało
~szpec | 2011-06-13 09:15
Próbowałem pasty i banana, ale tylko porysowałem sobie bardziej płytki, teraz gdy mam problem z porysowanymi grami, zlecam ich naprawę przez http://www.regeneracja-plyt.pl tam wychodzi mi taniej, niż w wypożyczalniach

Najnowsze porady