Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, która dotyka wiele osób bez względu na wiek. Najczęściej ból pojawia się w trakcie spożywania słodkich, kwaśnych lub zimnych pokarmów, a także podczas mycia zębów i wdychania powietrza. Odsłonięte szyjki zębów są bardziej wrażliwe i podatne na działanie bodźców zewnętrznych oraz na rozwój próchnicy. Poniżej znajdują się wskazówki, jak pielęgnować i leczyć ową nadwrażliwość.

1. Dokładne czyszczenie

Najlepiej szczotkować zęby trzy razy dziennie, po posiłkach. Warto przy okazji pamiętać, że poziome szorowanie uszkadza dziąsła i odsłania szyjki zębowe, może też ścierać zębinę i powodować ubytki w kształcie klinów. Mycie zębów powinno się odbywać ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zęba.

Warto zaopatrzyć się w odpowiednią:

  • szczoteczkę - najlepszą metodą leczenia nadwrażliwości jest regularne mycie zębów miękką szczoteczką. Nie należy ich myć tuż po spożyciu kwaśnych owoców lub napojów gazowanych (warto wstrzymać się przynajmniej 1 godzinę) - bezpośredni kontakt z tymi produktami pozbawia zęby warstwy ochronnej, a szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa. Na rynku można znaleźć wiele szczoteczek z miękkim włosiem, które są delikatne dla zębów i dziąseł; 
  • pastę - z fluorem, o niskim poziomie ścieralności (ok. 30 RDA). Jeśli brak takiego oznaczenia na opakowaniu, można rozetrzeć odrobinę pasty w palcach i w przypadku wyczuwania drobinek, lepiej zmienić ją na łagodniejszą. Jest wiele past do zębów, które mogą być stosowane w leczeniu nadwrażliwości. Oprócz fluoru, pasta taka powinna zawierać aktywne składniki i sole potasu. Pierwsze efekty jej działania powinny być widoczne po 2-3 tygodniach regularnego stosowania;
  • nić dentystyczną - dzięki niej można dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Zapobiega to gromadzeniu się osadu i resztek, które mogą powodować stan zapalny dziąseł, a w następstwie prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i tym samym do nadwrażliwości zębów;

Odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej również pozwala zmniejszyć nadwrażliwość zębów.

Produkty godne wypróbowania:

  1. Szczoteczka do zębów Elgydium Clinic - 7/100 (pooperacyjna), 15/100 (ultramiękka), 20/100 (miękka). Idealna do szczotkowania zębów po zabiegu chirurgicznym, jak i do stosowania w przebiegu zapaleń dziąseł i nadwrażliwości zębów. Cena ok. 20 zł.
  2. Pasta do zębów BioRepair Denti Sensibili - znosi nadwrażliwość. Zawiera bioaktywne cząsteczki, które odbudowują szkliwo oraz powierzchniową warstwę zębiny, a także uśmierzają ból spowodowany nadwrażliwością. Cena ok. 25 zł/100ml.
  3. Żel do znoszenia nadwrażliwości zębiny Green Or - kompleks zamyka otwarte kanaliki zębiny, co z kolei zapobiega przemieszczaniu się płynu zębinowego. Znika ból występujący przy nadwrażliwości. Cena ok. 50 zł/2x15ml.

2. Kontrola stomatologiczna

Tylko regularne kontrolowanie stanu uzębienia, pozwoli wyeliminować inne możliwe źródła nadwrażliwości zębów, m.in.: próchnicę czy popękane szkliwo. W leczeniu stomatologicznym wykorzystuje się różne zabiegi. Może to być np.: fluoryzacja (pokrywanie zębów preparatem zawierającym fluor), impregnacja (pokrywanie zębów preparatem niwelującym nadmierną wrażliwość zębów), itp. W przypadku odsłoniętych korzeni, niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny - stosuje się wówczas przeszczep dziąsła. Jest to metoda przeznaczona jedynie dla osób niepalących i nienadużywających alkoholu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~shop dent | 2012-02-14 14:46
Bardzo bogaty asortyment środków na nadwrażliwość (w dobrych cenach!) znajdziecie w naszym sklepie internetowym z dostawą na terenie całej Polski http://www.shop-dent.pl/nadwrazliwosc-zebow-c-53.html

Najnowsze porady