Jakie są normy ciśnienia krwi?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Ciśnienie tętnicze to proces wyrzucania krwi przez serce do naczyń krwionośnych. W zależności od pracy, jaką wykonuje serce rozróżniamy ciśnienie skurczowe (w momencie skurczu serca) i rozkurczowe (gdy serce znajduje się w fazie rozkurczu).

Ciśnienie krwi ma duży wpływ na stan zdrowia naszych organów, dlatego bardzo ważne jest, by utrzymywało się na prawidłowym poziomie. Jeśli mamy do czynienia z niedociśnieniem tętniczym, mogą wystąpić zaburzenia równowagi, pamięci czy omdlenia. Zaś skutkiem nadciśnienia często jest udar mózgu i zawał serca.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać zarówno dolnych jak i górnych norm. Idealne to takie, które utrzymuje się na poziomie od 120/80 mmHg do 135/85 mmHg, gdzie pierwsze liczby 120 i 135 oznaczają wartość ciśnienia skurczowego, natomiast drugie liczby 80 i 85 to wartości wskazujące ciśnienie rozkurczowe.
Za jednostkę pomiaru ciśnienia uznaje się symbol: mmHg czyli milimetry słupa rtęci.

NORMY CIŚNIENIA KRWI:

Niskie ciśnienie (niedociśnienie krwi):
Poniżej 120/80 mmHg

Ciśnienie prawidłowe:
120/80 mmHg – 139/89 mmHg

Nadciśnienie tętnicze:
140/90 mmHg – 159/99 mmHG (w normie)
160/100 mmHg – 179/109 mmHg (lekkie)
180/100 mmHg i powyżej (poważne)

Bardzo ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia, zwłaszcza przy złym samopoczuciu, bólu i zawrotach głowy czy ucisku w klatce piersiowej. Należy dokonywać ich w godzinach porannych oraz wieczorem przed posiłkami czy przyjmowaniem lekarstw.

Wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego należy zapisywać w specjalnych dzienniczkach i okazywać podczas badań lekarskich.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: