Wszawica - jak pozbyć się wszy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wszawica to choroba zakaźna, wywołana przez wesz głowową. Pasożyt ten żywi się krwią człowieka, potrafi jedynie pełzać dlatego też można się nim zarazić wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Największe ryzyko zakażenia wszawicą występuje wśród dzieci i młodzieży.

Charakterystycznym objawem tej choroby jest świąd. Jeśli dziecko ciągle drapie się po głowie, należy skontrolować jego włosy i skórę głowy. Gnidy (larwy wszy) występują u nasady włosów i przypominają łupież; wszy natomiast najczęściej występują za uszami oraz z tyłu głowy, nad karkiem. Dorosłe osobniki można dojrzeć gołym okiem. W przypadku stwierdzenia bądź nawet podejrzenia zakażenia chorobą jednego z domowników, należy sprawdzić głowy pozostałych członków rodziny, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wszawicy. Warto też skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak leczyć?

Wszawicę można próbować pokonać za pomocą domowych sposobów, choć nie zawsze są one skuteczne. Należy do nich m.in.: wyczesywanie wszy i gnid (specjalnym, bardzo gęstym grzebieniem, który często dołączany jest do produktów przeciw wszom), nacieranie głowy roztworem octu (łyżka stołowa octu na 500 ml wody) na noc, a także skracanie długości włosów, zwłaszcza jeśli są bardzo gęste.

Skuteczniejsze są metody farmakologiczne, które polegają na stosowaniu środków owadobójczych na skórę głowy. W aptekach dostępne są różne preparaty do walki z wszawicą, m.in.: szampony, proszki, kremy i żele zawierające permetrynę, lindan, dimetykon lub cyklometikon (środki te można kupić bez recepty). U małych dzieci zamiast silnych środków owadobójczych, lepiej stosować nalewki ziołowe, np.: olejek z drzewa herbacianego.

Bez względu na wybór środka, kurację należy prowadzić zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Jeśli wystąpią powikłania bakteryjne, konieczna będzie terapia antybiotykowa. W przypadku rozległych zmian skórnych, odczynowego powiększenia węzłów chłonnych czy pojawienia się kołtuna, niezbędna jest opieka dermatologa.

W walce z wszawicą należy:

  • ściśle trzymać się zaleceń lekarza bądź farmaceuty;
  • upewnić się, że zakupiony produkt jest bezpieczny dla dzieci, a także czy nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy;
  • stosować produkty o udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie;
  • powtórzyć leczenie po 7-8 dniach, aby mieć pewność że nie nastąpi nawrót choroby.

Po całkowitym wyleczeniu wszawicy, należy jeszcze przez ok. 2 tygodnie (co kilka dni) kontrolować stan włosów i skóry głowy.

Jak zapobiegać?

Najlepszą profilaktyką jest regularne sprawdzanie głowy dziecka, zwłaszcza jeśli w przedszkolu czy w szkole panuje wszawica. Zarówno w domu jak i poza nim, nie należy korzystać wspólnie z tych samych rzeczy, m.in.: czapek, szczotek i ręczników.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady