Dyskopatia u psa - przyczyny, objawy i leczenie

Poradopedia.pl  |  2012-09-26  |  + 5  |  Ocena: (głosy: 0)

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa z zaburzeniami neurologicznymi, będącymi wynikiem wypadnięcia, przesunięcia bądź degeneracji tarczek międzykręgowych. Choroba ta spowodowana jest naturalnym "starzeniem się" dysków i może dotknąć każdego psa, bez względu na wiek i płeć, choć znacznie częściej występuje u małych zwierząt. Do najbardziej zagrożonych ras należą: jamnik, pekińczyk, beagle, pudel miniaturowy, cocker spaniel, doberman, buldog francuski, Shih Tzu, Lhasa Apso i Welsh Corgi. 

Przyczyny i przebieg dyskopatii

Najczęstszym powodem choroby, oprócz predyspozycji rasowych jest przeciążenie kręgosłupa, wynikające z różnych czynników. W prawidłowo prowadzonym leczeniu niezwykle ważne jest wykrycie pochodzenia choroby i stanu jej zaawansowania, dlatego ogromną rolę przy podejrzeniu dyskopatii odgrywa diagnostyka. Lekarz weterynarii powinien zlecić szczegółowe badania, nim podejmie decyzję o metodzie leczenia.

Pierścień włóknisty ulega zwyrodnieniu, a następnie traci swą sprężystość i wytrzymałość. Natomiast znajdujące się w nim jądro miażdżyste ulega skostnieniu (zwapnieniu), co powoduje pęknięcie pierścienia. Jądro może częściowo lub całkowicie przemieścić się w kierunku rdzenia kręgowego i zacząć go uciskać, zaburzające w ten sposób przepływ impulsów między mózgiem a nerwami obwodowymi. Ucisk powoduje silny ból i zaburzenia neurologiczne, np.: utykanie, sztywność kończyn, a nawet całkowity ich paraliż. Dyskopatia ma charakter nawracający szczególnie w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia dużej liczby dysków.

Objawy

Objawy dyskopatii są uzależnione od miejsca, w którym doszło do przemieszczenia.

Odcinek szyjny:

 • sztywność karku,
 • nisko opuszczona głowa,
 • niechęć do dotyku i brania na ręce,
 • brak apetytu,
 • osowiałość,
 • senność,
 • skurcz mięśni karku i szyi,
 • kulawizna przednich kończyn,
 • problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych.

Odcinek piersiowo-lędźwiowy:

 • niechęć do brania na ręce,
 • podkulony ogon, 
 • brak apetytu,
 • osowiałość,
 • bolesność podczas dotyku (skomlenie),
 • niechęć do skakania i chodzenia po schodach,
 • ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych,
 • niedowład tylnych kończyn (czasem paraliż).

Szybko rozpoczęte leczenie (w ciągu 12 godzin od wystąpienia pierwszych objawów) zapewni psu całkowity powrót do zdrowia.

Rozpoznanie

Diagnoza uszkodzenia rdzenia kręgowego polega na wykonaniu dokładnego badania klinicznego i neurologicznego, by wykluczyć inne choroby. Następnie wykonuje się RTG kręgosłupa, a czasem również analizę płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie

Dyskopatię można leczyć nieoperacyjnie (zachowawczo) lub operacyjnie.

Leczenie nieoperacyjne przeprowadza się w przypadku wystąpienia łagodnych objawów choroby. Pies musi mieć ograniczony ruch, dlatego na 3-4 tygodnie umieszcza się go w klatce i wyjmuje tylko po to, by podać jedzenie i zaspokoić jego potrzeby fizjologiczne. W tym czasie nie wolno brać zwierzaka na ręce, gdyż spowoduje to jeszcze większe uszkodzenie rdzenia kręgowego. Oprócz zmiany diety, bardzo ważna jest rehabilitacja - musi być przeprowadzona pod nadzorem właściciela i z jego pomocą, ale koniecznie według zasad lekarskich.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu ucisku na rdzeń kręgowy. Wyskrobuje się zwyrodniałe jądro miażdżyste albo usuwa cały zmieniony dysk. Trzeba pamiętać, że rdzeń kręgowy regeneruje się bardzo powoli - od 1 do nawet 6 miesięcy. Leczenie operacyjne pozwala uzyskać najszybsze efekty, jednak właściciel musi wykazać się dużym zrozumieniem i cierpliwością dla psa w okresie rehabilitacji i regeneracji rdzenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~anna | 2014-06-15 16:42
Mój bokser chodzi ale lewa przednia łapa w nadgarstku czasami ,mu się bezwiednie zgina i stoi tak na tej łapie zagiętej.Jak idzie to powłóczy łapą aż mu zaczęła krew lecieć , uszyłam taką osłonę mocowaną na rzep ,lepiej z tym ale już ją trochę zdarł idąc po chodniku ..Obie łapy mu drżą tak,że siusia jak suka nie podnosząc łapy tylnej do góry.Apetyt ma,pije i nawet chce się w domu piłeczką bawić ale mu nie pozwalam bo może mu jeszcze gorzej się zrobić.Waży 36kg.to co ja bym zrobiła gdyby nie mógł wcale chodzić?Mieszkamy na 2 piętrze.
Leczymy go ,cały czas ,bierze tabletki i zastrzyki ale na razie zbytniej poprawy nie ma.Miał prześwietlenie kręgosłupa,które wykazało jakieś nieduże zwyrodnienia , ma już 8 lat.Nie mam pojęcia co dalej robić bo może wet.nie poznał co mu jest i bierze nie takie leki.
Robiliśmy mu nawet badania na tarczycę bo u psa też może przy niedoczynności być objawy niedowładu ale jest wszystko w porządku.
~Teresa | 2014-04-28 09:53
Moj pies. mial dyskopatie,czesciowy niedowlad przrednich lap,byl leczony i wyszedl z tego.Jest weslym psiakiem,jak szybko zachorowal tak szybko wyxdtowial. Byla potrzebna opieka przez cala dobe,ale warto bylo.Myslalam ze bedzie trzeba go uspic,nie wstawsl tylko lezal,sle jadl mi z reki ,wodepodawalam przez strzykawke,warto bylo.
~Anitta71 | 2013-11-18 23:01
moja Tekisia nie żyje już od ponad tygodnia (shih tzu - tylko 3 lata życia) - nie mogę się pozbierać...
za mało danych, co do Waszych psów, ale wszystko wskazuje na dyskopatię lędźwiowo-piersiową, jak u mojej Niuni..
Jak to możliwe, że prześwietlenie nic nie wykazuje(?), to niemożliwe i smutne, że nie ma fachowców wszędzie, gdzie potrzeba!! Wasze psy cierpią i potrzebują pomocy!! być może ta najgorsza decyzja, jak u mnie jest lepsza dla Waszych psów, niż Ich cierpienie i czekanie..
Jeśli pies nie chodzi i nie wypróżnia się, tzn., że cierpi - tak, jak i my, w takiej sytuacji. Moja nawet miała zrywy do chodzenia (było to przytłaczające i mega przygnębiające wobec bezradności w tej sytuacji),ale nie zmienia to faktu, że to koniec - decyzja jest trudna, gdyż chcemy zatrzymać Niunię na dłużej, lecz Ona cierpi i my także. Moja miała stwierdzoną dyskopatię dosłownie we wszystkich częściach kręgosłupa - masakra, nie miała żadnych szans! - była raz smutna, raz wesoła, chciała chodzić, lecz nie mogła, miała super apetyt, pomagałam Jej jak mogłam; byłam tylnym łapkami, aby Ją wspierać i wtedy machała ogonkiem, bo mogła sobie pochodzić i zrobić kupkę sama, a nie w pieluchę, ale nie zmieniło to faktu, że to był Jej koniec
Szukajcie innych weterynarzy!!! Moja Niunia odeszła i nigdy Jej nie zapomnę i mam wątpliwości..ale też spotkałam wspaniałego weterynarza. Życzę tego każdemu, kto kocha swojego Przytulańca tak, jak ja..
~danka | 2013-10-29 09:23
do darka: jak zakończył się problem z sunią ? Moja sunia też nie chodzi od ok tygodnia. Wyniki krwi - dobre, prześwietlenia w porządku. pies ma niedowład tylnych łap
~darek | 2013-07-11 19:07
Moja suczka od paru dni ma niedowład kończyn,nie ma apetytu i nie oddaje kału od 5 dni.Weterynarz nie pomógł..Czy to moze byc dyskopatia?

Najnowsze porady