Jak przyzwyczaić psa do kota?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

To, że psy i koty za sobą nie przepadają, wiadomo nie od dziś. Nie bez kozery zresztą istnieje powiedzenie "Żyją jak pies z kotem". Ale czy zawsze musi mieć ono potwierdzenie w praktyce, czy rzeczywiście psy i koty nie mogą razem mieszkać, bawić się - żyć obok siebie w zgodzie?

Otóż nie ma żadnych biologicznych powodów, dla których zwierzęta te nie miałyby zostać przyjaciółmi, a pogodzenie ich wcale nie musi być takie trudne, jakby się wydawało.

Szczeniak i kociak

Psy i koty najlepiej dogadują się, będąc ze sobą od małego. Jeśli więc w planach są oba zwierzęta, najlepiej by w tym samym momencie do domu wprowadził się i pies i kot. Dla szczeniaka, chodzący obok kociak nie będzie zupełnie obcym gatunkiem - z początku pies nie zauważy żadnej różnicy. Zwierzęta będą razem dorastać, zaczną się ze sobą bawić i dopiero po pewnym czasie odkryją dzielące ich różnice, np.: ostre zęby, pazury, itp. Ważne jest, aby zwierzaki miały jak najwięcej kontaktu ze sobą i same mogły ustalać reguły współżycia.

Szczeniak i dorosły kot

Starsze koty nie przepadają za nowymi lokatorami. Nieumiejętna opieka może wywołać u zwierzaka uczucie odrzucenia i zazdrość, a najgorszą rzeczą jak może zaistnieć jest utrata zaufania kota do swojego pana/-i. Mieć to rodzić bardzo poważne konsekwencje - kot może się obrazić i wówczas żadne argumenty do niego nie przemówią; może też uciec z domu i już nigdy nie wrócić. Starszy kot nie toleruje sublokatora snującego się po jego terytorium i może być nawet trochę agresywny. Nie jest to jednak powód do zmartwień, wszystko się unormuje w odpowiednim czasie. Zazwyczaj oswojenie z nagłymi zmianami, następuje po ok. tygodniu przebywania kota ze szczeniakiem. Kot zaczyna powoli przyzwyczajać się do tego, że ktoś inny oprócz niego "pcha się" na kolana swego pana/-i, czy też zajmuje ulubione miejsce do drzemki. W każdym bądź razie, nie wolno zmieniać "starszemu" zwierzęciu miejsca na miskę, zabawę i odpoczynek. Kot musi czuć się bezpiecznie i pewnie, że nic mu nie grozi. Największym błędem jest faworyzowanie "nowicjusza" - jeśli zabawa z psem trwa pół godziny, kotu należy poświęcić tyleż samo czasu.

Dorosły pies i kociak

Pogodzenie dorosłego psa i małego kotka jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Przede wszystkim trzeba dobrze znać charakter i zachowanie psa, który znajduje się w domu, np.: czy nie jest on typem zazdrośnika, w jaki sposób reaguje na obecność kotów, itp. Jeśli pies nie jest zazdrosny, wówczas pogodzenie się dwóch zwierząt będzie o wiele prostsze. Pierwszy zwierzak jest panem w domu, dlatego nowo wprowadzone zwierzę będzie odbierane jako intruz. Nigdy nie wolno karcić jednego zwierzaka w obecności drugiego; jeśli pies zaczyna atakować kotka, należy rozdzielić zwierzęta i powiedzieć stanowczo "Zostaw!", "Stop" lub "Nie wolno!". W żadnym wypadku nie wolno na psa krzyczeć, ani tym bardziej go bić! Jeśli pies był socjalizowany z kotami, nie powinno być żadnych problemów - pies powinien zachować dotychczasowe przywileje, a kota trzeba uczyć pewnych zasad, np.: tego, że nie wolno mu jeść z miski psa. Jeśli zaś pies nie miał do tej pory styczności z kotami, mogą wystąpić problemy - psy instynktownie gonią uciekające obiekty i pilnie strzegą swej pozycji w stadzie, dlatego trzeba bacznie obserwować zachowanie obu zwierząt.

Dorosły pies i dorosły kot

Najpierw należy przetrzymywać kota w transporterze, a psu pozwolić go obwąchiwać. Po wydaniu psu polecenia "Klatka", należy go zamknąć a kotu pozwolić poznać dom i zbliżyć się do klatki psa. Kot przez pierwsze dni może pozostawać w ukryciu, ale w końcu zacznie oswajać się z nową rodziną. Należy mu również umożliwić dostęp do wyżej położonych powierzchni, aby w razie potrzeby mógł uciec i schować się przed psem. Należy głaskać zwierzęta, jedno po drugim, gdyż to pomaga wytworzyć wspólny dla nich zapach socjalny. Trzeba obserwować interakcje zwierzaków, przerywać groźniejsze kłótnie, wydawać im różne komendy i nagradzać za prawidłowe ich wykonywanie. Jeśli mimo wszelkich prób i starań, zwierzaki nie potrafią się zaakceptować, należy pozwalać kotu na penetrację domu tylko wtedy, gdy pies jest zamknięty i odpoczywa po wyczerpującym spacerze.

Pies i kot - najlepsi przyjaciele

Aby zwierzaki się ze sobą zaprzyjaźniły, warto poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Należy z nimi przebywać, bawić się (najlepiej poszukać zabawek, którymi zwierzaki będą mogły się bawić razem) i bez przerwy powtarzać, że oba są równie ważne.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Alice | 2019-09-18 22:36
Fajne porady! Ja mam w domu starszego, 6-letniego psa i małego 3-miesięcznego kociaka rasy maine coon od miesiąca. Zwierzęta powoli się do siebie przyzwyczajają. Kot próbuje się przytulać się do psa, na początku go trochę drapał, ale pies jest spokojny. Pomógł nam bardzo ten poradnik pies.pl/zachowanie/jak-przyzwyczaic-do-siebie-psa-i-kota. Porady można wcielić w życie.
~Małgosia | 2016-08-29 22:04
Ratunku!!! Moja 6 letnia suczka nie chce zaakceptować nowego domownika 2 letnią kotkę. Reaguje bardzo agresywnie. Ujada strasznie i za wszelką cenę chce się dorwać do kota. Nie wiem co mam robić, może jest jakiś sposób? Ratujcie bo zwariuję... A jest możliwe że to się nie uda?