Prawda o kaplicy w Rosslyn, XV-wiecznej szkockiej świątyni od lat inspirującej poszukiwaczy dawnych mitów i legend, nie została dotąd w pełni ujawniona. Zwolennicy spiskowej teorii dziejów, a także samozwańczy interpretatorzy tekstów biblijnych i apokryficznych uważają, że skrywa ona grobowiec Marii Magdaleny, widzą w niej tajną komandorię templariuszy, a nawet miejsce narodzin wolnomularstwa. Te teorie niewiele mają wspólnego z prawdą historyczną.
Kaplica w Rosslyn to jeden z najbardziej mistycznych i tajemniczych obiektów sakralnych na świecie. Na wewnętrznych ścianach tej niewielkiej świątyni aż roi się od wyobrażeń dziwnych istot o pochodzeniu nie do końca chrześcijańskim. Miliony ludzi dowiedziały się o jej istnieniu z powieści Kod Leonarda da Vinci, a wcześniej nazwa ta pojawiała się także w bestsellerowych książkach Święty Graal, Święta Krew oraz Świątynia i Loża.
Nikt do tej pory nie zbadał gruntownie zmiennych losów zagadkowej, niedokończonej kaplicy. Dwaj szkoccy historycy poświęcili dziesięć lat życia, by oddzielić fakty od fikcji i opisać fascynujące legendy narosłe wokół sekretów Rosslyn. Ian Robertson i Mark Oxbrow odkrywają na nowo mity szkockiego pogranicza, stare pieśni i przepowiednie czarnoksiężnika Merlina, historie nawiedzonego zamku, dzieje krypty pod kaplicą Rosslyn. Nawiązują przy tym także do samego króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu.