Kiedy spogląda się na leżącą na mapie Lagunę Wenecką, pośród której ulokowało się miasto, wydaje się być ona bezpiecznym łożyskiem, broniącym dostępu do Wenecji, nietkniętej przez czas. Jeśli patrzy się nań z Riva degli Schiavoni lub Fondamenta Nuove, ma się wrażenie, że tylko vaporetti lub silny podmuch wiatru mogą wzburzyć na chwilę jej spokojne wody.
Jednak kanały połączone z otwartym morzem, złowrogie określenie "martwa laguna", wyspy, które raz pojawiają się, a raz znikają oraz skrawki lądu ukazujące się tylko w czasie odpływu dają rzeczywiste pojęcie o dynamicznej naturze Laguny Weneckiej, a także odwiecznych dobrodziejstwach i zagrożeniach dla miasta, jakie łączą się z jego wyjątkowym położeniem.
Wenecja, która od wieków prowadziła ożywioną wymianę handlową z krajami Orientu, swą sławę miasta o tysiącu twarzy zawdzięcza ludziom, którzy w przeszłości tłoczyli się na jej uliczkach i placach, wypełniając ją kolorami, wielojęzycznym gwarem oraz, przede wszystkim, swymi kulturalnymi i kulinarnymi tradycjami. Przez lata smaki i zapachy Wenecji wzbogaciły się tym sposobem o egzotyczne ingrediencje, które z tradycyjną tutejszą kuchnią stworzyły niezwykłe połączenie. Niegdyś tymi smakami delektowali się kupcy, dziś weneckie specjały znajdują uznanie u rzeszy turystów.
Dziś zresztą władze miasta, starając uchronić się wyjątkowy charakter Wenecji, w coraz większym stopniu kładą nacisk na rozwój kultury, pragnąc stworzyć miasto-laboratorium, które dzięki istniejącym muzeom, fundacjom i uniwersytetowi stanie się miejscem spotkań i swoistym twórczym tyglem.
Do Wenecji można przybyć z wielu powodów: dla niezapomnianych zabytków renesansowych i barokowych, romantycznych przejażdżek gondolą po Grande Canale w świetle gwiazd, zachwycających wyrobów z weneckiego szkła czy też żywiołowego karnawału, któremu nieodłącznie towarzyszą ukryte za maskami postacie w fantazyjnych strojach. Jednych kuszą wspaniałe zbiory Galerii Akademii, gromadzące prace dawnych mistrzów weneckich, inni ściągają tu we wrześniu, by podczas odbywającego się wówczas słynnego festiwalu filmowego podziwiać najsłynniejsze gwiazdy ekranu oraz najnowsze dzieła kinematografii, wyświetlane na weneckich placach zamienionych na wielkie sale kinowe.
Gwiazdki Michelin
Wszystkie przewodniki Michelin zawierają prosty i wygodny system oceny miejsc opisywanych w przewodnikach. Świetnie sprawdza się on jako wskazówka dla zwiedzających.
Trójstopniowa ocena:
*** zobacz koniecznie
** warto odwiedzić
* godne uwagi
Rzut oka na punktację, wystarczy aby zorientować się, czy dane miejsce należy do "listy obowiązkowej" punktów, które trzeba zobaczyć, czy też możemy powrócić do niego przy kolejnych odwiedzinach danego miasta, regionu lub kraju. Dzięki systemowi gwiazdek turysta otrzymuje cenną, praktyczną wskazówkę, na co należy zwrócić uwagę i co zobaczyć w pierwszej kolejności, np. gdy dysponuje się niewielką ilością czasu na zwiedzanie.
Jak to się robi?
Wszystkie atrakcje turystyczne polecane w przewodnikach Michelin otrzymują ocenę od zera do trzech gwiazdek, przy czym trzy gwiazdki oznaczają miejsca unikatowe, które należy koniecznie odwiedzić. Aby opracować wiarygodne, praktyczne i kompletne przewodniki, ich autorzy co roku wyjeżdżają na kilkudniowe podróże studyjne, aby odwiedzić wszystkie atrakcje, wyszukać miejsca noclegowe i restauracje o dobrej jakości i w najlepszych cenach.
Podróże studyjne przygotowywane są z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak aby na miejscu nie zapomnieć o niczym. To właśnie znakomita znajomość terenu oraz doświadczenie pozwalają autorom wybrać i sklasyfikować różne atrakcje, a także wnieść to małe "coś", co sprawia że przewodniki okazują się niezastąpione.
Jedyny taki system.
Aby przewodniki pozostały żywe i aktualne, informacje dotyczące poszczególnych miejsc są regularnie weryfikowane w terenie. Godziny otwarcia muzeów, adresy hoteli i restauracji, cenniki, aktualność polecanych tras, plany... wszytko to jest dokładnie sprawdzane.
Chodzi o to, by przejrzeć przewodniki od pierwszej do ostatniej linijki i upewnić się aby zawarte tam informacje są aktualne. Ma to zagwarantować czytelnikowi wiarygodne informacje i pozwolić mu uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie podróży. System tak rzetelnie i systematycznie prowadzonej weryfikacji informacji jest charakterystyczny tylko dla przewodników Michelin i został doceniony przez czytelników w 90 krajach świata.