Powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego

~karolina26 | 2009-03-06 21:47
Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego / wychowawczego pracodawca może mnie zwolnić?

Odpowiedzi na pytanie

Odpowiedz na pytanie:


Liczba odpowiedzi: 3
~marek | 2009-03-08 12:20
Co ciekawe to jest to uregulowane lepiej w przypadku powrotu z urlopu wychowawczego, a nie macierzyńskiego - wg kodeksu pracy pracodawca powinien zapewnić pracę na tym samym stanowisku i za to samo wynagrodzenie.
Niezależnie jednak od wszystkiego to jeżeli masz umowę na czas nieokreślony to pracodawca musi mieć podstawy do zwolnienia Ciebie - zgodnie z kodeksem pracodawca nie może ot tak sobie zwalniać pracowników bez podania przyczyny.
Podstawą może być np. likwidacja stanowiska albo negatywna ocena Twojej pracy - zwróć uwagę, że trudno o podstawy do oceny pracy, jeżeli ktoś przez ostatnie parę miesięcy nie pracował. A likwidacja stanowiska nie może zostać przeprowadzona jeżeli zatrudnili w międzyczasie kogoś na Twoje miejsce.
W praktyce to zapewne dobrze jest mieć dogadaną ciążę i macierzyński z pracodawcą jeżeli chce się w danej firmie pracować, bo w przeciwnym wypadku jak się pracodawca uprze to tylko kwestia czasu. A jak pracodawca pojedzie nie fair to zawsze można iść do sądu - takie sprawy wygrywa się teraz dosyć szybko :-)
~marika | 2009-03-12 22:05
Wg przepisów, które dopiero co weszły lub zaraz wchodzą pracodawca nawet jeżeli zlikwidował stanowisko, powinien zatrudnić Cię na innym stanowisku, ale za te same pieniądze, które otrzymywałaś na swoim stanowisku.
~madzik | 2009-04-16 22:49
oczywiscie macie racje ale ma równiez prawo na dugi dzień zwolnić. Obowiązek ma przyjąć po powrocie ale zwolnić ma prawo w każdej chwili :(
Liczba odpowiedzi: 3

Powiązane porady

Znasz poradę w serwisie, która jest powiązana z zadanym pytaniem?

Mam poradę!