picie kawy/herbaty etc.

~megusta77 | 2007-04-23 09:03
Witam, sprzeczam sie z moim mężczyzną w następującej kwestii. Mianowicie: uwazam, że absolutnie niedopuszczalne jest podczas trzymania filiżanki, odchylanie ostatniego, małego palca! Moje kochanie twierdzi, ze własnie tak jest elegancko. Kto ma rację ?! HELP ! ;) <Ania>

Odpowiedzi na pytanie

Odpowiedz na pytanie:


Liczba odpowiedzi: 7
rbrys | 2007-04-23 22:45
Nie jest to żadne faux pas, a wręcz ma korzenie historyczne i względy praktyczne.
Na początku filiżanki robione w Chinach nie posiadały ucha, dlatego też właściwym sposobem trzymania filiżanki w celu uniknięcia rozlania na siebie gorącej herbaty było następujące:
- kciukiem obejmowaliśmy filiżankę od swojej strony,
- palcem wskazującym, środkowym i dokładnie po drugiej stronie filiżanki,
- mały palec pozostawał delikatnie uniesiony w celu zachowania równowagi.

W Europie po wprowadzeniu porcelanowych filiżanek z uchem w 1710 tradycja pozostała i filiżanki trzymano w następujący sposób:
- ucho po każdej stronie jednym palcem,
- mały palec delikatnie w górę dla zachowania równowagi.

Nie jest to więc obciach tylko kulturalny i elegancki sposób na trzymanie filiżanki w równowadze w celu uniknięcia oblania się napojem.

Niezgodne z etykietą jest np. wkładanie palca w ucho albo obejmowanie filiżanki całą dłonią.
~ktoś | 2009-12-19 19:54
no to ten Twój "kochanie" bredzi bo jest to obciachowe na maksa takie trzymanie małego palca w powietrzu, ja jak to widzę to aż mnie skręca :)
~asd | 2011-05-16 19:17
bo jesteś łosiem
~saikoladżist | 2011-05-20 14:02
Oczywiście, jest to obciach. Pomijając wątpliwe wyjaśnienia historyczne, obecnie jest to pozostałość po naśladownictwie rzekomo wykwintnych manier, obowiązujących w kręgach nobilitowanych elit. Elity przeminęły i bardzo dobrze, a zadzieranie małego palca jest po prostu śmieszne. Wystarczy go rozluźnić i utrzymywać kilkumilimetrowy dystans od gorącej filiżanki, to wszystko. Tłumaczenie tego jakąś iluzoryczną równowagą, nie ma najmniejszych podstaw fizycznych lub medycznych, chyba że chodzi o równowagę psychiczną.
~dr | 2015-10-30 15:27
A ty przepraszam jakie masz kwalifikacje zeby sie na ten temat wypowiadac?
~ligia | 2015-12-28 17:45
Miałam dylemat z tym małym palcem i cieszę się, że trafiłam na tą stronę. Otóż maja synowa w obecne święta BN (2015) zaczęła przy stole uczyć swoją córkę jak prawidłowo trzyma się filiżankę z herbatą - oczywiście z tym wyprostowanym na zewnątrz palcem. Coś mi się nie zgadzało bo pamiętam rady prof Kamyczka ( wiem, że to pseudonim literacki ) niestety książkę gdzieś zapodziałam. Dla mnie ten odwiedziony palec przy podnoszeniu filiżanki jest śmieszny i niepraktyczny. Liczę na cenne uwagi na mail: mlewoszko@gmail.pl
snopistka | 2016-08-03 10:30
Mnie badzo drażni jak ktoś tak robi. Wygląda to jak wymuszona próba elegancji, która nie wyszła
Liczba odpowiedzi: 7

Powiązane porady

Znasz poradę w serwisie, która jest powiązana z zadanym pytaniem?

Mam poradę!