Jak założyć szkołę nauki jazdy?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy kto chce założyć szkołę nauki jazdy, musi spełnić szereg wymagań i uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Koszt założenia szkoły nauki jazdy jest dość spory, może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych - wliczając w to przede wszystkim wydatki związane z pozyskaniem sali wykładowej, zakupu samochodu/-ów oraz odpowiednią reklamą szkoły.

Wpis do rejestru

Podstawową kwestią przy zakładaniu szkoły nauki jazdy jest wpis do rejestru działalności gospodarczej. W tym celu należy złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności. W zaświadczeniu powinna być wymieniona oddzielnie każda kategoria prawa jazdy. Jeżeli działalność będzie prowadzona na obszarze różnych powiatów, przedsiębiorca musi uzyskać wpis również we właściwych rejestrach każdej z tych jednostek.

Lokal

Przepisy dotyczące wynajęcia sali wykładowej przez szkołę nauki jazdy są precyzyjnie określone przepisami prawnymi. Lokal biurowy przeznaczony do obsługi interesantów i przechowywania dokumentacji powinien być oznaczony nazwą i adresem Ośrodka.

Przedsiębiorca powinien do prowadzenia swojej działalności dysponować przynajmniej jedną salą wykładową o powierzchni minimum 25m2. Jeżeli w sali prowadzone jest szkolenie jednocześnie dla więcej niż 20 kursantów, to powierzchnię tej sali zwiększa się o 1m2 na każdą kolejną, szkoloną osobę. Sala wykładowa musi być odpowiednio oświetlona, ogrzewana, klimatyzowana (przynajmniej wietrzona) i odizolowana od innych pomieszczeń. Pomieszczenie do nauki musi być wyposażone w ławki i krzesła a w pobliżu sali powinna znajdować się toaleta.

Wyposażenie dydaktyczne

Nie mniej ważne jest wyposażenie dydaktyczne sali wykładowej. Osoba organizująca szkolenie na prawo jazdy musi posiadać tablicę do pisania albo programy komputerowe, które umożliwiają symulowanie różnych sytuacji na drodze. Musi również dysponować tablicami poglądowymi z zakresu szkolenia lub filmami prezentującymi:

  • zasady kierowania pojazdem;
  • zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym;
  • podstawowe czynności kontrolno-obsługowe i zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku.

Kadra

Bardzo ważnym czynnikiem w ośrodku szkolenia kierowców jest profesjonalnie dobrana kadra instruktorska oraz wykładowa. Przedsiębiorca może sam być instruktorem lub zatrudnić na to stanowisko odpowiednią osobę. Instruktorem powinien legitymować się co najmniej średnim wykształceniem i posiadać minimum od 3 lat uprawnienie do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Instruktor musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny, zdany egzamin przed komisją powołaną przez wojewodę oraz posiadać wpis do ewidencji instruktorów. Brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem musi być stwierdzony orzeczeniem lekarskim i psychologicznym.

Kursantów nie może szkolić osoba, która została ukarana wyrokiem lub orzeczeniem sądu za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Częścią kursu na prawo jazdy jest szkolenie z pierwszej pomocy. Osoba prowadząca takie szkolenie musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • wykonywać zawód lekarza lub pielęgniarki;
  • posiadać kwalifikacje ratownika medycznego;
  • posiadać kwalifikacje instruktora Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pojazdy

Szkoła nauki jazdy musi być wyposażona w co najmniej jeden samochód dopuszczony do ruchu i przystosowany do nauki jazdy. Pojazd musi spełniać wymagania określone w przepisach w sprawie warunków technicznych oraz z zakresu niezbędnego wyposażenia. Samochód do nauki jazdy musi być oznaczony kwadratową, niebieską tablicą z białą literą "L". Na zewnątrz pojazdu powinny być również zamieszczone informacje dotyczące nazwy i adresy ośrodka kształcenia kierowców (nie dotyczy to m.in.: motocykli i przyczep).

Plac manewrowy

Prowadzenie szkolenia na prawo jazdy nie może odbywać się bez udziału utwardzonego placu manewrowego (o nawierzchni betonowej, asfaltowej lub kostkowej). Plac musi być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż przeznaczone do nauki jazdy i umożliwiać wykonywanie poszczególnych zadań przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym (oprócz ruszania na wzniesieniu). Powierzchnia placu manewrowego w szkole nauki jazdy zależy od kategorii prawa jazdy, w zakresie którego prowadzone są szkolenia.

W przypadku szkolenia na prawo jazdy kategorii A, A1, B i B1 powierzchnia placu musi wynosić co najmniej 120 m2. Przy kategoriach C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E i D1+E - co najmniej 180 m2. Szkolenie w zakresie pozostałych kategorii wymaga posiadania na wyposażeniu pachołków i tyczek o łącznej wysokości co najmniej 2 metrów.

Jeżeli z placu manewrowego korzysta w trakcie szkolenia jednocześnie więcej niż jeden pojazd, to w przypadku kursu na prawo jazdy kategorii A, A1, B i B1 zwiększa się powierzchnię o co najmniej 50 m2 dla każdego dodatkowego pojazdu; w przypadku pozostałych kategorii - o co najmniej 100 m2.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 108, poz. 908 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 ze zm.).  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~instruktor | 2012-03-20 14:08
Witam!
Jeżei chodzi o zakładanie szkoły nauki jazdy przydatne jest oprogramowanie- BCreservation. Znajomy polecał, przy tak sporej konkurencji pomaga się "wybić". Zwłaszcza na start, pomaga w prowadzeniu całej firmy i konteolowaniu wydajności. tu jest ich stronka: http://bcreservation.combc.pl/