Jak dbać o higienę intymną?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Codzienna higiena intymna to nie tylko czystość i świeżość; to również mniejsze ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dróg rodnych.

Poniżej kilka słów o tym, jak właściwie dbać o intymne części ciała.

Woda + odpowiedni kosmetyk

Należy podmywać się dwa razy dziennie (w czasie miesiączki częściej) specjalnymi płynami do higieny intymnej, o kwaśnym odczynie pH. Kosmetyki zawierające kwas mlekowy, pomagają odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Skutecznie oczyszczają wrażliwe miejsca i nie niszczą przy tym pałeczek kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za kwaśne pH pochwy. Lepiej więc unikać długich kąpieli w wannie, a już szczególnie z dodatkiem zapachowych płynów czy soli - długie przesiadywanie w wodzie (podobnie zresztą jak irygacja pochwy) grozi wypłukaniem naturalnych bakterii. Po myciu należy dokładnie, ale bardzo delikatnie osuszyć krocze ręcznikiem.

Na rynku jest wiele kosmetyków do higieny intymnej. Należą do nich m.in.:

  • Ziaja Intima - płyn z kwasem hialuronowym, bez dodatku mydła i barwników. Zawarty w nim kwas mlekowy stanowi naturalną barierę antybakteryjną (przywraca i utrzymuje kwaśne pH pochwy). Cena ok. 7 zł/200ml.
  • Lactacyd Femina - emulsja do przemywania zewnętrznej części pochwy. Zawiera kwas mlekowy, który pomaga utrzymać prawidłowe pH pochwy oraz chroni jej błonę śluzową przed podrażnieniami. Cena ok. 15 zł/200ml.
  • PlivaFem B - żel do higieny intymnej z kwasem mlekowym. Zawiera pantenol, który przyspiesza proces regeneracji błony śluzowej pochwy; ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Cena ok. 25 zł/100ml.

Wkładki higieniczne

Wkładki do higieny intymnej są cienkie, niewidoczne pod ubraniem i często nawilżone substancjami zatrzymującymi intymny zapach. Warto wybierać wkładki oddychające, przyjazne dla skóry. Dzięki specjalnej budowie, skutecznie chronią bieliznę przed zabrudzeniem i umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Na co dzień lepiej nie używać zwykłych podpasek czy tamponów - długotrwałe ich stosowanie może powodować podrażnienia miejsc intymnych.

Specjalne chusteczki

Chusteczki do higieny intymnej są bardzo miękkie, wilgotne i elastyczne. Najlepsze są takie, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego i nasączone są wyciągiem z rumianku. Są niezastąpione, zwłaszcza w długiej podróży albo podczas miesiączki.

Odpowiednia bielizna

Aby skóra mogła oddychać, warto nosić na co dzień wygodną bieliznę z naturalnych materiałów. Niewskazane jest częste noszenie stringów, które uciskają krocze i sprzyjają przedostawaniu się bakterii w okolice cewki moczowej. Zbyt obcisła bielizna uniemożliwia dostęp powietrza do miejsc intymnych i co za tym idzie, może być przyczyną rozwoju bakterii i grzybów.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Warto traktować je jako element codziennej higieny intymnej. Są wskazane nie tylko w przypadku kobiet mających problemy z nietrzymaniem moczu; mogą ograniczyć albo całkowicie zapobiec jego przeciekaniu. Ćwiczenia te nie wymagają specjalnych predyspozycji czy wiedzy - można je wykonywać indywidualnie albo zapisać się na specjalne zajęcia do klubu Fitness.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~oleńka | 2012-10-30 19:37
Staram się dbać o codzienną higienę intymną, myję się specjalnym płynem, później smaruje się provag żelem, który zawiera kwas mlekowy- chroni przed infekcjami, noszę przewiewną bawełnianą bieliznę, nie używam tamponów, staram się nie korzystać z publicznych toalet, dbam o drogi moczowe - piję herbatkę z żurawiny. Wszystko po to aby nie chorować - profilaktyka najważniejsza.
~Marta13 | 2011-11-30 18:24
Przydatne xDD

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady