Jak odebrać pieniądze z książeczki mieszkaniowej?

~kuba77 | 2009-03-02 10:20
jakie dokumenty muszę posiadać i jak jest procedura (okres oczekiwania itp.)?

Odpowiedzi na pytanie

Odpowiedz na pytanie:


Liczba odpowiedzi: 31
teresa | 2009-03-02 14:13

Na pewno dowód osobisty i książeczka mieszkaniowa. Należy też złożyć wniosek o likwidację w PKO BP.
Okres oczekiwania był ok. 3-ch miesięcy.
~martyna30 | 2009-03-02 15:52
znalazłam gdzieś na forum, po też szukałam tej informacji -

Oto jeden z artykułów
\\"Wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej składasz w oddziale PKO BP obsługującym książeczki lub oddziale, w którym książeczka została założona (najlepiej wcześniej zadzwonić i umówić się). Do wniosku dołączasz dokumenty potwierdzające twoje prawo do premii. Szczegółowy wykaz potrzebnych dokumentów dostaniesz w oddziale banku.

Uwaga! Musisz to zrobić w ciągu 90 dni po podpisaniu aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży lub umowy zamiany. Gdy się spóźnisz, bank odmówi wypłaty premii.

Czy książeczkę można komuś przekazać

Można, ale nie każdemu. Cesji można dokonać na małżonka (nawet po rozwodzie), rodziców z dziećmi, dziadków i wnuków, rodzeństwo, a także rodzeństwo przyrodnie. Również na macochę lub pasierbów.

Przyjmijmy, że właścicielka książeczki jest osobą samotną i nie zamierza zamieniać mieszkania. Gdyby zdecydowała się na zlikwidowanie książeczki, bank wypłaciłby jej wkład z oprocentowaniem. Dowiedziała się, że teściowie syna jej brata budują dom jednorodzinny. Co w tej sytuacji może
zrobić? Scedować książeczkę na brata, który scedują ją na syna, syn na żonę, a żona na ojca lub matkę. Ostatni w łańcuszku dostanie premię.

Cesji można dokonać w oddziale obsługującym książeczki lub prowadzącym rachunek wkładu do książeczki mieszkaniowej. Prowizja od jednej cesji wynosi 70 zł.
konsultacje: Marek Ryczkowski z PKO BP\\"
~Ela | 2012-01-18 22:49
Jeżeli nie jestem właścicielką mieszkania ani nie posiadam prawa spółdzielczego, ponieważ nie stać mnie na spłatę połowy wkładu jak ustalił sąd. Zamieszkuje w mieszkaniu po mamie ,gdzie jestem zameldowana czy mogę odzyskać pieniądze z mojej książeczki mieszkaniowej chociażby na remont lub wymianę okien?
~kk | 2012-02-22 14:13
nie możesz
~ela | 2013-04-02 21:28
Treść odpowiedzi musisz być właścicielem,i w banku spytaj doradcy jakie warunki musisz spełnić,ja właśnie załatwiam taką sobie sprawę,jak mi się uda to napiszę.
~kaskab | 2009-03-02 15:55
To są ostatnie zmiany w tym względzie, które wyczytałam w gazecie prawnej, ale wchodzą w życie dopiero 01.04.2009:

"Od 1 kwietnia łatwiej będzie można odzyskać oszczędności zablokowane na starych książeczkach mieszkaniowych. Aby otrzymać specjalny dodatek do wkładu - premię gwarancyjną - nie trzeba będzie udowodnić zakupu mieszkania lub budowy domu. Wystarczy wymienić stare okna, zużytą instalację gazową lub eklektyczną.

Premia gwarancyjna to średnio dodatkowe 6 tys. zł, które można otrzymać wraz z wkładem i odsetkami z likwidowanej książeczki. Wystarczy przeprowadzić remont, a potem zgłosić się do oddziału PKO BP, który prowadzi rachunek książeczki mieszkaniowej (ewentualnie do innego oddział) i złożyć wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii.

To wielka szansa dla ok. 1, 4 mln Polaków, którzy wciąż mają w szufladach stare książeczki. Ale uwaga. Przez niechlujstwo urzędników kwestia uzyskania przez właścicieli książeczek premii gwarancyjnej przy remoncie została uregulowana – i to w różny sposób – w dwóch odrębnych ustawach. W efekcie małe szanse na premię będą mieli natomiast ci, którzy zdecydują się na remont między 19 marca a 31 marca. Przez te dwa tygodnie będą bowiem obowiązywać niekorzystne warunki wprowadzone ustawą z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dlatego najlepiej z remontem zaczekać do 1 kwietnia, czyli do momentu wejścia w życie korzystniejszych przepisów noweli z 23 stycznia 2009 r. ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.
Wystarczy wymienić jedno okno

Od 1 kwietnia dodatkowe pieniądze w formie premii będą należały się temu właścicielowi książeczki, który wymieni okna, instalację elektryczną lub gazową. Premia będzie przysługiwała zarówno gdy remont dotyczy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, do którego właściciel książeczki ma tytuł własności lub prawo spółdzielcze.

Najważniejsze jest to, że wypłata premii nie będzie uzależniona od wartości przeprowadzonego remontu. Aby ja otrzymać wystarczy wiec po 1 kwietnia wymienić jedno okno.

- Nowelizacja ustawy o premiach z 23 stycznia 2009 r., która będzie obowiązywać od 1 kwietnia nie uzależnia wypłaty premii w związku z dokonanym remontem nieruchomości od wartości tego remontu. Ograniczony będzie jednie zakres robót remontowych uprawniających do premii oraz krąg podmiotów mogących skorzystać z tego uprawnienia, tj. właściciele nieruchomości lub osoby posiadające do niej spółdzielcze prawa – wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury.

- Oznacza to, że osoba, która wymieni po 1 kwietnia 2009 r. jedno okno w mieszkaniu, którego jest właścicielem lub posiada do niego spółdzielcze prawo będzie mogła ubiegać się o premię zgodnie z ustawowym harmonogramem wypłat – przesądza Ministerstwo.

Nie jest jasne, czy wystarczy wymienić jedno gniazdko aby otrzymać premię przy likwidacji książeczki, a także czy jako remont instalacji gazowej będzie traktowana wymiana pica gazowego. W przepisach brakuje niezbędnych definicji. Nie ma też odesłania w tym zakresie do innych ustaw. - Dopiero po konsultacjach z Ministerstwem Infrastruktury zostanie ustalone jakie prace będą traktowane jako wymiana instalacji elektrycznej lub gazowej – dowiadujemy się z PKO BP, który obsługuje książeczki.
Zachowaj wszystkie faktury

Nie wiadomo także jakie dokumenty trzeba będzie przedstawić PKO BP na potwierdzenie wymiany okien lub instalacji. Prawdopodobnie wystarczą faktury.

- Na obecnym etapie kwestia dokumentów z tytułu nowych czynności uprawniających do premii gwarancyjnej wymaga jeszcze rozważenia i uzgodnienia z Bankiem PKO BP – wyjaśnia resort infrastruktury.

Ci, którzy zdecydują się na remont nie od razu dostaną pieniądze z książeczki. Wypłaty premii przy remontach będą rozłożone na lata zgodnie ze sztywnym harmonogramem ustalonym w ustawie, począwszy od 1 kwietnia 2009 r. aż do 1 stycznia 2017 r. Najwcześniej swoje pieniądze będą mogli odzyskać ci, który mają najstarsze książeczki, najpóźniej zaś ci którzy maja książeczki wystawione w latach 1989 – 1990".
~andrzej_k32@wp.pl | 2009-11-02 18:26
Posiadacze Ksiażeczke Mieszkaniowych połączmy siły i powalczmy z Rządem , bankiem PKOBP o waloryzacje wkładów i odsetek ..to jest uczciwe..to miała być lepsza przyszłość dla tych którym zakładaliśmy od urodzenia i rejestrowali z pełnymi wkładami na M-2 . Nasi rodzice z nami tułali się latami bez mieszkań i domów,potem my się tułaliśmy ściskając KMPKO niektórzy doczekali ale niektórzy nie nawet na tych STUDENCKICH.. za to dzisiejsi rządzący a dawni działacze organizacyjni poz kolejka dostali mieszkania. Za to wykiwali tych ze stanu wojennego najmłodszych 22-35 lat.. odezwijcie się powalczmy. www.kmpkobp.pl kom. 606136312 ..niedlugo wyboru jest nas 1,3 miliony + rodzice+rodzeństwo+krewni+ koledzy..to wielka siła wyborcza i mozemy wiele zmienic.. żaden rządzący gang (partia) nie ma takiej siły elektorati i to bez nakładów. My powalczymy tylko o swoje prawo do dachu nad głową w Polsce nie na obczyźnie...www.kmpkobp.pl KONTAKT
~ania | 2010-02-03 17:50
kasa do ręki bez żadnej dyktatury na co to wydać
~anita | 2010-03-07 21:14
WITAM KOLEGO POPIERAM CIĘ W 100%MUSIMY COŚ Z TYM ZROBIĆ BO TO KRZYWE PAŃSTWO NAS MA GDZIEŚ.
~wlasciciel ksiazeczki | 2011-05-15 16:41
Jakaś premia gwarancyjna? Nie ma czegoś takiego jak premia gwarancyjna. Jeśli ktoś miał pełny wkład na mieszkanie w latach 70-80 to należy mu się jak psu miska albo wypłata pełnego wkładu o wartości rynkowej takiego M2, M3 (w zależności na jakie M były uzbierane pieniądze na KM) albo mieszkanie. Koniec i kropka. Szukam chętnych do pozwu zbiorowego PKO BP i RP do KE.
~jolejniczak7@op.pl | 2011-10-26 22:23
Witam
Uważam tak samo i jestem chętna uczestniczyc w tym przedsięwzieciu.
Pozdrawiam
~małgorzata | 2012-05-19 20:27
posiadam książeczkę z1978r pełny wkład to 30.300zł jak wielu osobą tak i mnie przydałyby się pieniądze chętnie przyłączę się dopozwu zbiorowego o ile jeszcze mogę to zrobić chętnie też porozmawiam na ten temat może dowiem sięczegoś więcej
~bondzo2 | 2010-01-04 14:20
cześć Wam:)
mam nadzieje że ktoś to przeczyta i pomoże mi odpowiedzieć na moje pytanie:):)?
posiadam książeczke z premią gwarancyjną i za czołem budowe swego wymarzonego domku jednorodzinnego,ale w banku poprosili mnie o ,,zaświadczenie o stopniu zaawansowania budowy według kosztorysu,, od mojego kierownika budowy no i za czoł się problem:(:(
a więc ten kosztorys ma być zrobiony według stanu budynku surowego??? czy już wykończonego gotowego do zamieszkania??
ponieważ w banku nikt nie potrafi mi udzielić takiej informacji:(
proszę kogoś kto się spotkał z takim problemem o odpowiedz:)
DZIĘKUJE:):)
~werka | 2012-03-22 13:26
Witam!

Jak została rozwiązana Twoje sprawa? Jakie dokumenty były potrzebne do wypłaty premii gwarancyjnej? na jakim etapie budowy została ona wypłacona?

Pozdrawiam
~Andrzej Kraków | 2011-01-24 21:57
Chcesz zlikwidować KMPKOBP i wziąść jałmużnę w postaci premii gwarancyjnej co na 2-3m2 nie wystarczy..twoja spraw .. Powalcz z nami o waloryzacje wkładów i odsetek www.kmpkobp.pl zakładamy stowarzyszenie "Posiadaczy KMPKOPBP oszukanych przez IIIRP" My nie kradliśmy,nie gromadziliśmy wkładów nadużyciami to pieniądze cieo zapracowane były na wkłady. Jeżeli rządzący IIIRP mają jeszcze trochę HONORU i uczciwości !! Strona www.kmpkobp.pl kom 606136312 ..czekam na zgłoszenia.. konferencja kandydatów na członków na początku lutego na SKEYP..informacja kiedy emelem do tych co sie zgłoszą..KONTAKT ,Twoj udział na stronce www.kmpkobp.pl
~alison34 | 2011-04-25 23:28
Moich troje dzieci ma takie książeczki mieszkaniowe.
A założyłam je 30,29,26 lat temu,i systematycznie wpłacałam na nie jakieś kwoty.Nie były to sumy jakieś bardzo wielkie, ale nie były i też malutkie.Dzisiaj szlag mnie trafia że Bank przez tyle lat obracał moimi pieniędzmi,a teraz chce dać nędzne ochłapy w postaci premii gwarancyjnej,a z której nie wszystkie moje dzieci mogą skorzystać.Uważam ,że każdemu posiadaczowi takiej książeczki,jak krowie na rowie się one należą.
Bez żadnych wymysłów Banków,aby tylko ich nie dać posiadaczom tychże książeczek.Właśnie jeden z moich synów kupuje mieszkanie, i chce uzyskać premie gwarancyjną, ale nie wiem co robić. Jak czytam na necie to banki (prawdopodobnie) wypłacają premię tylko po 6,000 zł plus odsetki,to wyjdzie z tego niewiele,ponieważ najpierw powinni zwaloryzować wkłady które mają na książeczkach, i ich odsetki, i wtedy moglibyśmy pogadać o tym. Czuję się bardzo oszukana. Przecież, odejmowałam od ust ,aby dzieci moje mieli kiedyś, jak dorosną swoje mieszkania.I teraz co ? okazuje się że im może tego starczyć na metr lub dwa mieszkania, a gdzie reszta !!Może ktoś wie coś więcej na ten temat, to bardzo proszę dzielcie się swoimi wiadomościami. Dana F.
~Krzysztof - Warszawa 2011-06-07 | 2011-06-07 20:03
Wpłaciłem cały wkład mieszkaniowy w drugiej połowie lat 70-tych,ciężko zarobione pieniądze, mieszkania nie mam mieszkam w slamsie warunki skandaliczne, jestem osobą niepełnosprawną i nie jestem w stanie zarobić następnych pieniędzy,wiadomo że za PRL-u w przydziale mieszkań mieli pierszeństwo decydenci, robotnicy byłi na szarym końcu to znaczy finansowali im mieszkania. Ze zmianą ustroju post-komuna podzieliła się z solidarnością rządem a obowiązki podkreślono gróbą kreską,dziś z nikim się nie liczą i za nic nikt nie odpowiada
~Ryszard | 2011-08-29 19:21
Kupię książeczkę mieszkaniową. e-mail: 65ryszard@wp.pl
~MONIKA | 2011-11-29 19:01
Bardzo prosze o rade.Posiadam ksiażeczkę mieszkaniowa z 84 roku.Nie bardzo wiem co z nia najlepiej zrobic.Nie jestem włascicielem mieszkania nie bardzo stac mnie na zakup wlasnosciowego mieszkanka ani tez na budowe nowego domu.prosze op rady na e-mail monikaryczek@gmail.com
~Jarek | 2012-01-17 12:31
ja ci sprzedam
Liczba odpowiedzi: 31

Powiązane porady

Znasz poradę w serwisie, która jest powiązana z zadanym pytaniem?

Mam poradę!