Jak poradzić sobie z tremą przed wystąpieniami publicznymi?

~marcin | 2008-02-10 00:30
Jak poradzić sobie z tremą przed wystąpieniami publicznymi?

Odpowiedzi na pytanie

Odpowiedz na pytanie:


Liczba odpowiedzi: 4
~dudzia1 | 2008-02-10 00:33
Może występować jak najwięcej i czym więcej będziesz miał okazji do występowania, to ta trema minie?
~Robert Ważyński | 2009-01-28 11:55
Witam!
W odpowiedzi na pytania zamieszczam artykuł pochodzący z mojege serwisu dla osób zajmujących się wystąpieniami publicznymi PrezentacjaPlus.

Jest on dostępny na stronie:

http://prezentacjaplus.pl

Wszyscy, nawet najbardziej doświadczeni mówcy, przed wystąpieniem publicznym odczuwają zdenerwowanie. Najlepsi potrafią sobie z nim poradzić dzięki kilku metodom, które stosują przed jak i w trakcie swojej prezentacji. Ty także możesz je zastosować i pokonać swój strach przed wystąpieniami publicznymi.

Przed prezentacją:

Przygotuj się!
- Poznaj dogłębnie temat. Jeśli tego nie zrobisz, audytorium zorientuje się, że masz luki w wiedzy, Ty się zdenerwujesz a publiczność to momentalnie wyczuje.

- Dobrze opanuj treść wystąpienia, szczególnie dobrze przygotuj początek (pierwsze 5 minut). Możesz nawet nauczyć się na pamięć tekstu jaki masz wygłosić w pierwszych kilkudziesięciu sekundach. Największa trema jest na początku, zatem po takim wstępie poczujesz się pewniej.

– Przećwicz swoje przemówienie. Sprawdź ile masz czasu a ile materiału przygotowałeś. Przygotuj więcej treści. Lepiej skrócić swoje wystąpienie niż stać przed publicznością i nie mieć już nic do zaprezentowania.

- Poznaj publiczność. Przed swoim przemówieniem porozmawiaj z kilkoma uczestnikami. Zorientuj się jakie mają oczekiwania, co wiedzą o temacie Twojego wystąpienia. Pozwoli Ci to lepiej wypaść podczas prezentacji.

- Zastanów się jakie pytania mogą paść ze strony słuchaczy i opracuj odpowiedzi na nie. Tak naprawdę Ty wiesz najlepiej o co mogą zapytać uczestnicy spotkania. Jeśli przed wystąpieniem solidnie przyłożysz się do tej części spotkania, okaże się, że przewidziałeś 9 pytań na 10. Niesamowite? Sprawdź sam a się przekonasz!

Sprawdź wszystko co się da!
- Skontroluj pomieszczenie i sprzęt. Czy przy takim ustawieniu sali wszyscy będą widzieli Ciebie i np. ekran, czy działa rzutnik multimedialny, jak głośno chodzi klimatyzacja, czy oświetlenie jest wystarczające.

- Pamiętaj o swoich notatkach i materiałach, które będziesz wykorzystywać podczas prezentacji. Nie możesz w trakcie przemówienie szukać czegoś nerwowo i na dodatek nie znaleźć!

- Weź swoje „koło ratunkowe” (chusteczki, okulary czy talizman…)
- Przyjdź wcześniej. Będziesz miał czas np. na ewentualne korekty w ustawieniu sali itp.
- Stań przed lustrem i popraw swój wygląd.

Zapewnij sobie poczucie komfortu psychicznego i fizycznego.
- wypocznij, wyśpij się
- ubierz się wygodnie
- nie jedz zbyt wiele
- nie pij alkoholu, ani napojów gazowanych

Podczas prezentacji
- przejdź do swojego miejsca krokiem pewnym, zdecydowanym
- wyprostuj się
- nie zaczynaj mówić od razu, policz w myślach do trzech
- uśmiechnij się (łatwo powiedzieć  )

- Skoncentruj się na widowni, nie na sobie. Nie myśl o sobie za dużo, nie wsłuchuj się w swój głos. Kieruj swą uwagę na widownię. Wybierz sobie jedną osobę, do której będziesz mówić, potem kolejną itd. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym ze słuchaczami. Załóż, że są do Ciebie przyjaźnie nastawieni. To pomaga. Tym bardziej, że według badań aż 98 proc. widowni jest przekonana, że mówcy pójdzie bardzo dobrze!

- Nie mów o swoim zdenerwowaniu i stresie. Zewnętrzne objawy Twojego zdenerwowania nie są tak bardzo widoczne jak myślisz. Czy po wystąpieniu zdarzyło Ci się, że współpracownicy powiedzieli: - Ty masz nerwy! W ogólne nie wyglądałeś na zdenerwowanego! Myślisz, że chcieli być dla Ciebie mili? Nie. Po prostu nie zauważyli żadnych oznak stresu. Jaki można wyciągnąć z tego wniosek? To, że jesteś stremowany niekoniecznie musi być widoczne dla innych. Unikaj zatem błędnego koła: denerwuję się – myślę o tym, że się denerwuję – wtedy denerwuję się jeszcze bardziej.

- Dobrze wykorzystuj reakcję Twojego organizmu. Własne przerażenie zamień na pozytywną energię. Nie mów „boję się” ale „jestem podekscytowany”! Tak naprawdę są to takie same doznania, różnią się jedynie okolicznościami w jakich je przeżywamy. Przed wystąpieniem czujesz strach a przed jazdą kolejką w wesołym miasteczku podekscytowanie. Jakie to ma znaczenie dla Ciebie jako mówcy? Tuż przed lub w trakcie przemawiania przywołaj pozytywne okoliczności gdy czułeś to samo!

- Nie kracz. Nie mów do siebie: jestem beznadziejny, co ja tutaj robię, to będzie klapa itp. To jak z samospełniającym się proroctwem, będzie tak jak myślisz. Zatem myśl pozytywnie: jestem doskonały, to będzie super przemówienie, to dla mnie ogromna szansa!

To artykuł z mojego serwisu:

http://prezentacjaplus.pl

Zaprasam Cię na tę stronę a znajdziesz tam więcej praktycznych wskazówek jak wystąpować publicznie. Możesz m.in. zapisać się na darmowy kurs e-mailowy "Jak nawiązać kontakt z Twoją widownią".

Pozdrawiam
Robert Ważyński
~nikuś_609656921 | 2011-11-25 13:25
więcej występuj! :)
~Unlimited | 2012-11-21 15:23
Drogi Marcinie w związku z Twoim pytaniem....jeśli masz tremę przed wystąpieniami publicznymi i chciałbyś z tym wreszcie sobie poradzić i skończyć...zapraszam Cię serdecznie na szkolenie, które organizuje firma, w której pracuję:

Jest to szkolenie: PRAKTYCZNE ELEMENTY AUTOPREZENTACJI PODCZAS WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, które odbędzie się dnia 08.12.2012 r. o godzinie 10 w Lublinie, przy ul. Lotnicza 3

oto , czego się nauczysz na szkoleniu:
- podszkolisz swój warsztat oratorski
- dowiesz się jak zapanować nad emocjami i tremą, jak i nad salą i sprzętem potrzebnym do wystąpień publicznych
- nauczysz się konstruować profesjonalną prezentację
- pod okiem specjalisty dowiesz się o słabych i mocnych stronach swych wypowiedzi
- poznasz techniki redukujące stres podczas wystąpień
- nauczysz się jak się wypowiadać, by z zainteresowaniem Cię wysłuchiwano
- dowiesz się jakie szczegóły determinują udaną prezentację
- zwiększysz swoją pewność siebie
- wizja poprowadzenia zebrania, spotkania stanie się dla Ciebie przyjemnością

zgłoszenia:
tel.: 533993337
mail: info@unlimitedgroup.pl
strona: http://cs.unlimitedgroup.pl/zapisy.html

więcej info: http://cs.unlimitedgroup.pl/szkolenia-specjalistyczne/pra...

Liczba odpowiedzi: 4

Powiązane porady

Znasz poradę w serwisie, która jest powiązana z zadanym pytaniem?

Mam poradę!