Jak zacząć biegać - jogging na zdrowie

Poradopedia.pl  |   |  + 10  |  Ocena: (głosy: 2)

Jogging to wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dbać o zdrowie i swoją kondycję. W przeciwieństwie do wielu dyscyplin sportowych zacząć biegać jest stosunkowo prosto: możemy to robić praktycznie wszędzie, nie wiążą się z tym żadne większe wydatki i nie wymaga od nas dużej ilości czasu.

Jogging - bieganie to samo zdrowie

Jogging bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i serca, poprawia krążenie krwi i pracę płuc. Biegając regularnie zwiększamy swoją odporność na choroby, zapewniamy sobie właściwą wagę i sprawność fizyczną na długie lata. Bieganie nabiera szczególnego znaczenia dla osób starszych - wiele badań wskazuje na to, że dzięki systematycznemu bieganiu starsi ludzie utrzymują wysoką sprawność fizyczną i umysłową nawet w bardzo zaawansowanym wieku.

Warto także podkreślić korzyści wynikające dla naszego samopoczucia - jogging ułatwia radzenie sobie ze stresem i depresją. Jak każda aktywność fizyczna wpływa na nas korzystnie, dzięki czemu przestajemy czuć się ciągle zmęczni i ospali - po prostu czujemy się lepiej i mamy więcej sił do radzenia sobie z codziennymi problemami.

Co kupić?

Przede wszystkim potrzebujemy wygodne sportowe buty (najlepiej przeznaczonych do biegania), spodnie dresowe i zależnie od pory roku coś na górę. Ważne, aby ubranie pozwalało oddychać skórze, tak abyśmy  uniknęli zbytniego pocenia się.

Jeżeli chcemy mierzyć swoje postępy w bieganiu to warto zaopatrzyć się w stoper. Stoper możemy znaleźć w wielu zegarkach, odtwarzaczach mp3 i telefonach. W przypadku telefonów komórkowych wyposażonych w GPS można znaleźć ciekawe oprogramowanie umożliwiające dodatkowo mierzenie przebytej trasy czy prędkości biegu. Szczególnie polecam w tym względzie program G-Watch dostępny na urządzenia pracujące pod systemem Windows Mobile (czyli większość popularnych ostatnio smartphonów takich producentów jak Samsung, HTC czy Sony Ericsson)

Gdzie biegać?

Biegać można wszędzie, ale najbardziej wskazane miejsca to takie, gdzie możemy oddychać świeżym i czystym powietrzem oraz uniknąć ciągłego wpadania na przechodniów.

Idealnym miejscem jest las lub park. W przypadku parku dobrze jest zapoznać się z obowiązującym w nim regulaminem - w niektórych miejscach ze względu na bezpieczeństwo innych spacerujących bieganie jest zabronione lub też dozwolone tylko w określonych godzinach.

Dobrze jest biegać po miękkim podłożu, co z pewnością jest lepsze dla naszych stawów. Dobrze jest jednak zachować ostrożność biegając po nieznanych ścieżkach - nietrudno o skręcenie nogi.

Dobierając porę i miejsce biegania należy pamietać o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa unikając biegania po zmroku i w wyludnionych miejscach.

Kiedy biegać?

Pora dnia powinna być uzależniona od naszych predyspozycji i wolnego czasu. Ważne jest, abyśmy nie robili tego wtedy,  kiedy jesteśmy zmęczeni. Dlatego dobrze jest dostosować się do swojego zegara biologicznego - wybierz porę, kiedy czujesz się na siłach. Jak to zostało wspomniane wcześniej: unikaj biegania po zmroku i sprawdź wcześniej, czy przypadkiem w Twoim parku nie ma zakazu biegania w określonych godzinach.

Dla wielu osób najlepszą porą jest ranek - trudno wtedy natknąć się na zbyt wielu spacerowiczów, nie jesteśmy zmęczeni po całym dniu, a bieganie pozwala nam rozbudzić się i nabrać sił na cały dzień.

Dobrze jest biegać regularnie, najlepiej codziennie - tylko w ten sposób odczujemy realne korzyści z biegania.

Jak biegać?

Przede wszystkim zaczynamy od rozgrzewki, którą może stanowić chociażby zejście po schodach zamiast zjechanie windą. W ramach rozgrzewki możemy zrobić parę skłonów, przysiadów czy wymachów nogami.

Biegnąc pamiętajmy o tym, że jogging to bieg z prędkością ok. 7-9 km/h. Nie biegnij zbyt szybko, nie przesadzaj z dystansem. Zwłaszcza na początku powinniśmy starać się dostosować dystans i tempo do naszych możliwości. Ważne jest, abyśmy po skończeniu nie czuli się zmęczeni i nie obudzili się następnego dnia z bólem nóg. W ten sposób nie dość, że szkodzimy swojemu zdrowiu to zniechęcamy samych siebie do biegania.

Bieganie w towarzystwie jest przyjemniejsze i pozwala nam łatwiej zachować  dyscyplinę (systematyczność w bieganiu) - łatwo jednak wtedy zapomnieć o tym jak ważne jest dostosowanie tempa i dystansu do swoich własnych możliwości. Wspólne bieganie warto rozpocząć, kiedy nasze możliwości czy też planowany dystans są na podobnym poziomie.

Z czasem będziemy w stanie przebiec coraz dłuższy dystans nie odczuwając przy tym zmęczenia - bardzo szybko odczujemy wszystkie korzyści związane z bieganiem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 10
~barteq | 2012-07-26 22:14
Fajny wpis, bardzo wartościowy. Ja też rozpoczynam bieganie. Czytałem trochę na jak-biegac.pl mam nadzieje ze wpadne w rytm biegacza. :)
~mikołaj | 2012-06-22 17:15
Ja biegam od 5 lat, daje mi to dużo frajdy i przy okazji robię coś dla zdrowia. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z bieganiem to polecam stronę która zawiera wiele cennych wskazówek http://trenujmadrze.pl/
~belka | 2012-03-17 15:05
Czyli wynika z tych komentarzy, że bieganie niszczy stawy. No to kicha, bo ja właśnie chciałam biegać żeby wzmocnić stawy, [które są osłabione ciężką fizyczną pracą], bo mięśnie są słabe... Ja to rozumiem tak: jak się biega to się wzmacnia mięśnie i wtedy odciąża się stawy, na które już nie spada cały ciężar wszelakiego wysiłku, ...racja?
~kim | 2011-07-28 14:41
A czy poprzez bieganie nogi nie zrobią mi się bardziej umięśnione??
~Marek | 2010-08-27 11:59
W artykule jest kilka błędów. Np. "Dobrze jest biegać regularnie, najlepiej codziennie - tylko w ten sposób odczujemy realne korzyści z biegania." Nie powinno biegać się codziennie. Mięśnie regenerują się podczas odpoczynku. Dlatego powinno się ćwiczyć z przerwami, np. 3-4 dni biegania, jeden dzień przerwy. Zaczynamy od np. 10-15 min. biegu przez 3-4 dni, dzień odpoczynku. Następnie 3x20 min., dzień odpoczynku i znowu 3/4x25 min. dzień odpoczynku itd., aż dochodzimy do 60 - 90 minut. Bieganie codziennie i od razu pełnym cyklem (60-90 min.) doprowadzi do tego, że szybko się zniechęcimy i do tego będziemy zbytnio przeciążeni (powyżej aktualnych możliwości).
~kp | 2010-02-14 14:37
Ja myślę, że ważne jest, żeby nie biegać bez sensu, tylko z planem. Ja zacząłem od planu z www.jak-biegac.pl, ale jest ich pełno w necie. Też ważne, żeby buty były odpowiednie, bo można się kontuzji nabawić. Ja biegam od 5 tygodni (jeśli można to nazwać bieganiem) i idzie mi coraz lepiej. A najważniejsze, że schudłem już ze 4 kilo.
~31lat | 2010-01-06 19:02
Biegam od kilku miesięcy 4-5 razy w tygodniu. Teraz bez problemu przebiegam 3 kilometry w 12 minut i lepiej sie czuje
~fizjoterapeuta | 2009-06-14 23:08
To właśnie dla ochrony stawów należy biegać po miękkim podłożu, nie przesadzać z dystansem oraz między innymi dlatego też zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Wszystko to pozytywnie wpłynie na nasze stawy, zapewniając wzmocnienie torebki i więzadeł, pobudzając torebkę do wydzielania większej ilości płynu, a także bieg taki wzmocni nasze kości "utwardzając" ich strukturę. Jeśli ktoś nie przestrzega zasad biegania rekreacyjnego przez zwyczajne ich ignorowanie lub jest zawodowym sportowcem, dopiero wówczas naraża swoje stawy. I osoby otyłe przed bieganiem powinny zrucić parę kilo na rowerze, basenie, lub marszem. Zniszczone stawy przez jogging to zwykła wymówka dla leniuchów. Pamiętajmy - REKREACJA służy zdrowiu :) Pozdrawiam
~zzz | 2009-03-14 15:03
Ja jeżdziłam na rowerku ale chyba zacznę biegać
To przyjemniejsze.Jestem po40 więc codziennie 1 tabletka artressan i przyznam stawy nie dokuczają- a dokuczały nawet jak nie jeździłam.
~marek | 2009-02-10 23:39
Jest jedno "ale" - bieganie może powodować problemy ze stawami. Lepiej czasami ćwiczyć na stepperze.

Najnowsze porady