Umiarkowany hałas sprzyja wydajnej pracy

2012-12-06  |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ciekawe wnioski wynikają z badania, mającego na celu ustalenie wpływu otaczających dźwięków na kreatywność. W przypadku większości osób poddanych badaniu najwyższą wydajność w wykonywaniu zadań wymagających kreatywności wykazały osoby pracujące w umiarkowanym hałasie - takim, jaki można zastać w typowej kawiarni.

Kawiarnia
(cc) Autor: Luigi Anzivino

Wyniki badania tłumaczyłyby dlaczego wielu z nas tak trudno jest skupić się w całkowitej ciszy czyli np. pracować z domu. Dokładne wyniki badania mówią, że umiarkowy poziom hałasu o sile 70dB poprawia zdolnośc abstrakcyjnego myślenia i efektywność w zadaniach wymagającyh kreatywności. Większość ludzi uzyskuje w tych warunkach znacznie lepsze efekty niż w stosunkowo cichym, nie przekraczającym poziomu 50dB otoczeniu.

Zbyt duży hałas uniemożliwia jednak wydajne funkcjonowanie i poziom 85dB wpływa nas nas wyraźnie negatywnie. Wśród wniosków z badania pojawia się stwierdzenie, że najwyraźniej umiarkowany hałas rozpraszając w minimalny sposób uwagę motywuje jednocześnie do bardziej pomysłowego działania.

Zapewne jest tutaj miejsce na indywidualne preferencje, ale osobiste doświadczenie potwierdzaloby wyniki badania. Praca wymagająca kreatywności w ciszy wydaje się praktycznie zabójcza, a wystarczy usiąść w kawiarni, aby poczuć falę stymulacji i inspiracji do pracy.

Na podstawie: Study of the Day: Why Crowded Coffee Shops Fire Up Your Creativity.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady