Jak zaoszczędzić na paliwie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 2)

Większość kierowców zastanawia się jak zaoszczędzić pieniądze, podczas gdy ceny paliw są wysokie. Aby ograniczyć koszty podróży należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Sposobów, dzięki którym jazda może być bardziej ekonomiczna jest co najmniej kilka.

Oto najważniejsze z nich:

Spokojna jazda

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mniejsze zużycie paliwa jest płynna jazda. Należy jeździć spokojnie, nie przyspieszać ani nie hamować gwałtownie. Kierujący pojazdem powinien stopniowo naciskać pedał gazu i łagodnie używać hamulca. Dzięki temu paliwo będzie wykorzystane znacznie efektywniej. Warto ograniczać prędkość, ale w taki sposób aby nie utrudniać jazdy innych użytkownikom drogi. Agresywna jazda polegająca na częstej i nagłej zmianie biegów a także szybkim zwiększaniu obrotów silnika, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20% niż w przypadku spokojnej jazdy.

Hamowanie

Jakiś czas temu receptą na zmniejszenie zużycia paliwa była tzw. jazda na luzie. Jednak produkowane dzisiaj auta palą zdecydowanie mniej podczas hamowania silnikiem. Wystarczy że kierowca zdejmie nogę z gazu i zredukuje hamowanie biegami, kiedy obroty spadną poniżej 1200 na minutę. W momencie hamowania silnik napędzany jest przez koła a dopływ paliwa zostaje odcięty.

Postój

Podczas parkowania lub czekania, np.: na przejeździe kolejowym, warto gasić silnik zwłaszcza jeśli postój trwa ponad 1 minutę. Zimą można ograniczyć zużycie paliwa poprzez krótszy czas nagrzewania auta. Trzeba pamiętać, że nowe modele samochodów nie potrzebują rozruchu, aby ruszyć. W przeciwieństwie do starszych aut, są gotowe do jazdy tuż po uruchomieniu silnika.

Zbędny nadbagaż

Warto zadbać o prawidłową aerodynamikę pojazdu i w miarę możliwości zmniejszyć opór powietrza. Jeśli na dachu auta zamontowany jest bagażnik lub uchwyt na rower, należy zastanowić sie czy jest on potrzebny na co dzień. Demontaż niepotrzebnych obciążeń auta przyczyni się do mniejszego zużycia paliwa. Ponadto warto zajrzeć do bagażnika samochodu i usunąć z niego zbędne rzeczy, np.: sprzęt sportowy, buty czy zabawki - każdy kilogram mniej wpłynie pozytywnie na ekonomiczność jazdy.

Opony

Powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do modelu samochodu, najlepiej renomowanego producenta. Najczęstszą przyczyną zbyt dużego zużycia paliwa jest niskie ciśnienie w oponach; może wówczas wzrosnąć nawet o 10%. Warto więc utrzymywać je zawsze na tym samym (prawidłowym) poziomie - z karty pojazdy albo u mechanika można dowiedzieć się, jakie jest optymalne ciśnienie dla danego modelu auta.

Filtr powietrza

Negatywnie na wydajność silnika wpływa zabrudzony filtr powietrza. Jego zanieczyszczenie powoduje odczuwalny wzrost zużycia paliwa i spadek mocy, szczególnie w samochodach z zasilaniem gazowym. Wymiana filtra w większości aut trwa zaledwie kilka minut i każdy kierowca poradzi sobie z tym bez problemu. Wystarczy znaleźć pod maską plastikową puszkę z zatrzaskami, następnie odpiąć je, wyjąć stary i założyć nowy filtr.

W miarę możliwości warto pozostawiać auto w garażu i na zakupy lub do pracy przejść się na piechotę czy pojechać rowerem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady