5 banalnie prostych i skutecznych sposobów na odchudzanie

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Odchudzanie kojarzy się zazwyczaj z pełną wyrzeczeń dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Wcale nie musi tak być - zacznij od banalnie prostych i bardzo skutecznych sposobów.

Odchudzanie

1. Jedz wolniej

Jedzenie w pośpiechu może przyczyniać się do nadwagi. Nasz organizm z opóźnieniem uświadamia sobie, że jesteśmy już najedzeni, przez co szybkie jedzenie łatwo prowadzi do przejadania się. Wolniejsze tempo sprzyja także lepszemu trawieniu, które zaczyna się w ustach. W ten sposób unikniesz skutków problemów z trawieniem takich jak wzdęcia, zgaga i bóle brzucha.

Jedz powoli, małymi kęsami, dokładnie przeżuwaj i kończ jedzenie kiedy czujesz się syty: bardziej docenisz smak potrawy, poprawisz trawienie i unikniesz przejadania się.

2. Jedz częściej

Częstsze spożywanie mniejszych posiłków to stary i dobrze sprawdzony sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Podobnie jak w przypadku wolniejszego jedzenia, zapobiega to przejadaniu się i znacznie ułatwia trawienie. Twój organizm nie ma problemów z nadążaniem z trawieniem, nie odczuwasz dużego głodu i masz mniejsze skłonności do przejadania się, a dodatkowo łatwiej jest uniknąć niezdrowych przekąsek między posiłkami. Kiedy robisz duże przerwy między kolejnymi posiłkami Twój organizm odkłada dodatkowy "tłuszczyk" na czas głodu. Jedząc częściej zmniejszysz swój brzuch, który z jednej strony nie będzie rozciągany wielkimi porcjami, a z drugiej strony dzięki lepszemu trawieniu będzie mniej obciążony wzdęciami i innymi problemami wynikającymi z szybkiego jedzenia.

Jedz 5-6 mniejszych posiłków dziennie, starając się, aby przerwy między posiłkami nie były większe niż 4 godziny -  unikniesz przejadania się, będziesz jeść mniej niezdrowych przekąsek, poprawisz swoje trawienie, a Twój brzuch się zmniejszy.

3. Pij więcej wody

Czy zdawałeś sobie sprawę, że często kiedy wydaje Ci się, że jesteś głodny, tak naprawdę chce Ci się pić? Picie dostatecznej ilości wody w ciągu dnia jest ważne dla Twojego zdrowia, w tym także dla Twojej właściwiej wagi, ponieważ woda pomaga schudnąć. Woda nawadnia organizm, ułatwia metabolizm i wypełniając Twój brzuch odsuwa od Ciebie przekąski. Dodatkowo jeżeli odchudzasz się, to tym bardziej powinieneś zadbać o picie wody, ponieważ utrata wagi wiąże się w pierwszej kolejności z utratą wody z organizmu, co może prowadzić do niezdrowego odwodnienia, a dodatkowo woda spełnia bardzo istotną rolę w procesie spalania kalorii.

Zrezygnuj albo ogranicz do minimum napoje gazowane oraz soki. Te ostatnie wcale nie są takie zdrowe jak mogłoby się wydawać, ponieważ zawierają dużo cukru (te "niesłodzone" zawierają cukier w postaci naturalnej fruktozy - niewiele to zmienia), który jest jedną z głównych przyczyn tycia. Pij wodę, a soki zamień na świeże owoce.

Pij wodę mineralną i pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu - warto mieć zawsze butelkę pod ręką. Jak poczujesz głód - napij się, a dopiero wtedy myśl o jedzeniu. Odstaw soki i inne napoje słodzone.

4. Wysypiaj się

Według badań późne chodzenie spać i niewysypianie się jest skorelowane z większym ryzykiem otyłyości. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje wydzielanie przez mózg hormonów, które sprawiają, że mamy ochotę na jedzenie zawierające dużo węglowodanów i tłuszczu - organizm szuka zastrzyku szybkiej energii próbując radzić sobie ze zmęczeniem. W ten sposób nie tylko będziesz podjadać po nocach, ale także wpłyniesz na swoje wybory w ciągu dnia preferując niezdrowe, sprzyjające tyciu jedzenie.

Zadbaj o swój sen - wstawaj zawsze o tej samej porze i zapewnij sobie minimum 7 godzin snu dziennie.

5. Ruszaj się więcej

Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej: cały dzień w pracy, na kanapie w domu i za kierownicą w samochodzie. Siedzenie jest zabójcze, w szczególności wpływa bardzo źle na układ krążenia, kręgosłup i metabolizm. Mała aktywność fizyczna dodatkowo może powodować bezsenność, a zbyt mała ilość snu to kolejny czynnik sprzyjający nadwadze.

Wykorzystuj okazje do ruszania się, nie musisz od razu wbijać się w dres i startować w maratonie. Zdrowsze może okazać się regularne chodzenie na spacery (zwłaszcza spacer po posiłku wyjdzie Tobie na zdrowie) i wykorzystywanie różnych okazji w ciągu dnia: schody zamiast windy czy dojeżdżanie do pracy komunikacją miejską (lepiej: rowerem) zamiast samochodem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Kasia | 2019-09-15 11:19
Świetne sposoby na odchudzanie, przede wszystkim zdrowe. Każda osoba, która planuje zrzucić kilka kilogramów powinna trzymać się takich zasad. Polecam fajny artykuł o tym jak schudnąć szybko korzystając tylko ze sprawdzonych i zdrowych metod https://byc-zdrowym.pl/jak-szybko-schudnac-5-10-kg-w-mies...
~Daniel | 2014-04-21 15:50
dzienki za te porady schudlem 80 kg i zdehlem
~kazimierz | 2014-02-17 14:09
bardzodobradieta
~anon | 2014-01-29 21:55
też mi eureka

Najnowsze porady