Budujemy schody zewnętrzne

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy twoja posesja odznacza się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, prawdopodobnie nie unikniesz konieczności zastosowania schodów zewnętrznych. Mogą one stanowić atrakcyjne urozmaicenie zarówno ogrodu, jaki i samej bryły budynku. Wybierając projekt schodów należy pamiętać, że są one jednym z najbardziej eksploatowanych elementów konstrukcyjnych domu. Tym samym w wyniku częstego użytkowania mogą ulec uszkodzeniu na skutek czynników mechanicznych  i atmosferycznych. Jakie schody wybrać, żeby służyły latami i nie przysporzyły kłopotów? Podpowiadamy!

 

#1 Wybierz sprawdzonych fachowców

Jeżeli nie jesteś zaznajomiony ze sztuką budowlaną warto pracę nad schodami zewnętrznymi zlecić profesjonalistom. Jakość ich wykonania zależy bowiem od wielu istotnych czynników, o których możesz nie mieć wystarczającej wiedzy. Fachowy budowlaniec będzie potrafił ocenić m.in. twardość gruntu, na którym posadowione będą schody i zaproponować najwłaściwszą ich konstrukcję oraz dobór materiałów wykończeniowych. Możesz być pewny, że dobry wykonawca zrealizuje projekt twoich schodów zgodnie z wymogami budowlanymi, określającymi np. szerokość i wysokość stopni. Wybierając eksperta warto sprawdzić jego wcześniejsze realizacje i zapytać o rekomendacje. Upewnij się, że to właściwy człowiek do tego typu zadania.

#2 Postaw na mocną konstrukcję

Kluczowym elementem zapewniającym schodom trwałość, jest materiał, z którego zostaną zbudowane. W przypadku konstrukcji zewnętrznych fachowcy polecają beton. W połączeniu z odpowiednią okładziną stopni stanowi on trwały budulec, który będzie pewnym wyborem na lata. Niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie gruntu i fundamentów, aby schody w wyniku eksploatacji nie osiadały.

#3 Wykańczaj dobrymi materiałami   

Przy wykańczaniu stopni dwa czynniki są kluczowe dla użytkownika: względy estetyczne i praktyczne. Schody muszą być dopasowane do elewacji kolorystycznie i stylistycznie. -  Pod tym względem beton daje szerokie możliwości aranżacyjne - mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy PROBET-DASAG. - Dzięki szerokiej gamie form i kolorów, betonowe schody można z łatwością zaadaptować do każdego stylu. Ale to nie jedyny atut tego materiału. Ważnym parametrem okładziny betonowej jest jej wysoka odporność na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Takie schody zachowują trwałość nawet w obiektach publicznych, gdzie narażone są na wzmożony ruch pieszych.

#4 Pomyśl o istotnych detalach

Budując schody zewnętrzne weź po uwagę ważne udogodnienia, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo ich użytkowania. Przy schodach wyższych niż kilka stopni powinna znaleźć się praktyczna poręcz, która wyznaczy boczną krawędź konstrukcji i stworzy barierę, chroniącą przed upadkiem. Poręcz okaże się szczególnie pomocna dla osób starszych i małych dzieci, którym ułatwi wspinaczkę. O czym jeszcze warto pamiętać? - Na schodach szczególnie łatwo o wypadki. Warto w związku z tym wyposażyć stopnie w dodatkowy moduł zabezpieczający, jaki stanowią wkładki antypoślizgowe. Istnieje wiele modeli wkładek, również kontrastowych, które dodatkowo zaznaczają i eksponują krawędzie stopni  - dodaje Andrzej Chłopek.

Wkładki antypoślizgowe składają się z profilu PCV, który wmontowany jest w stopień już na etapie produkcji oraz gumowego, wymiennego grzybka, który zapobiega poślizgnięciu. 

#5 Pamiętaj o konserwacji

O schody, tak jak o każdy element domu, trzeba należycie dbać. W utrzymaniu czystości najlepiej sprawdzą się myjki ciśnieniowe, które mają specjalne nakładki do czyszczenia powierzchni betonowych. Przed niepogodą schody betonowe można dodatkowo zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który chroni przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń oraz poprawia wygląd materiału. Nie ignoruj drobnych ubytków, których naprawa we właściwym czasie, uchroni cię przed większymi uszkodzeniami i wizją remontu.

 

www.dasag.eu

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: