Jak wybrać kolor do pokoju - krok po kroku

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zmiana koloru ścian to najszybszy sposób na wprowadzenie zmian w pomieszczeniu. Jeśli poruszasz się niepewnie w świecie kolorów i nie wiesz, który wybrać, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Kolory

  1. Poszukaj inspiracji w pomieszczeniu, które będziesz malować - może to być wzorzysty dywan, dzieło sztuki czy inny przyciągający wzrok wielobarwny element.
  2. Określ styl pomieszczenia - śmiałe, jasne, chłodne barwy odzwierciedlają współczesny design, podobnie jak każda farba o wysokim połysku (bez względu na kolor). Z kolei wyciszone, głębokie, neutralne odcienie symbolizują tradycyjne wnętrza - oczywiście style te możesz łączyć.
  3. Jeśli jest taka możliwość, zabierz do domu próbki kolorów i porozkładaj je w pokoju - porównaj kolory z tymi, które już są w pokoju i pomyśl do czego pasują (np.: do mebli, zasłon, narzut).
  4. Wybierając kolor farby, zobacz go najpierw w świetle dziennym i oceń czy będzie pasował do pokoju. Kup próbkę i pomaluj nią dwukrotnie kawałek ściany w dwóch miejscach: najciemniejszym i najjaśniejszym - po wyschnięciu sprawdź kolor, najpierw w świetle dziennym a następnie w elektrycznym. Ta sama barwa nigdy nie będzie wyglądała jednakowo w różnych pomieszczeniach, nawet na ścianach jednego pokoju.
  5. Nie przesadzaj z ilością kolorów w pomieszczeniu. Wybierz jeden dominujący i uzupełnij go dwoma kolorami dopełniającymi, które zastosujesz na mniejsze powierzchnie (najczęściej dodatki: poduszki, ozdoby). Dominujący kolor powinien być w jaśniejszym odcieniu, nasycone barwy sprawdzą się w dodatkach.

Zanim przystąpisz do malowania ścian w pokoju sprawdź, jak kolory mogą wpływać na Twój nastrój.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady