Kosa spalinowa i jej plusy

AL-KO  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Pielęgnacja ogrodu, trawnika i przydomowych terenów zielonych wymaga systematyczności, wiedzy, precyzji, pasji oraz konieczności wyposażenia w wysokiej klasy narzędzia, które w sposób oczywisty ułatwiają nam pracę. Poniżej podpowiemy jakie funkcje powinna mieć kosa spalinowa dobrej jakości oraz przedstawimy jej wady i zalety. Niemal wszyscy posiadacze prywatnych posesji są właścicielami kosiarek o napędzie spalinowym lub elektrycznym i to głównie za ich pomocą dbają o piękny wygląd trawy. Niestety pomimo, że obecnie kosiarki mają wiele przydatnych funkcji, to jednak nawet najlepsza z nich nie dotrze wszędzie, a już zupełnie nie poradzi sobie ze ścięciem wysokiej trawy na terenie pełnym wzgórków i dołów. Z usunięciem jej nadmiaru z zakamarków posesji- zupełnie nie ma szans! Niezbędnym i niezastąpionym narzędziem do pracy w takim przypadku będzie dla was właśnie kosa spalinowa, która bez trudu poradzi sobie również z precyzyjnymi działaniami „wykończeniowymi”, bo za jej pomocą dość precyzyjnie wytniecie trawę wokół drzew, krzewów, rabatek, itp. Kosa spalinowa jest niezastąpionym narzędziem do przycięcia będącego w okresie intensywnego wzrostu żywopłotu, za jej pomocą bez problemu pozbędziecie się też zbędnej trawy rosnącej przy budynkach, murach, chodnikach oraz krawężnikach. Jednym słowem, będziecie mogli dotrzeć wszędzie tam gdzie tradycyjne kosiarki nie mają szans. Kiedyś, w miejscach trudno dostępnych albo na wyjątkowo nierównym terenie, trzeba było koszenie trawy, chwastów czy zarośli „wykańczać” ręcznie. Dziś istnieją odpowiednie do tego typu działań narzędzia – podkaszarki i kosy z napędem elektrycznym lub spalinowym, a jedynie wybór z bardzo szerokiej oferty może być kłopotliwy. Już na etapie wstępnym, kiedy dopiero rozważacie zakup konkretnego modelu kosy o napędzie spalinowym warto zwrócić uwagę na takie istotne parametry urządzenia jak moc, precyzja (szczególnie jeśli uwzględnimy możliwość przycinania młodych pędów drzew i krzewów) oraz zasięg działania.

 

Zalety kosy spalinowej

Niewątpliwą zaletą kosy spalinowej jest jej niewielka waga, a przy okazji wszechstronność oraz wygoda użytkowania, bo w czasie pracy z nią nie będziecie ograniczeni kablem i zależni od źródła zasilania. Koszenie zarosi, wysokich chwastów w ogrodzie lub na murawie, trawy z rowów albo resztek trawy z pól będzie o wiele prostsze przy użyciu kosy z napędem spalinowym. Silnik spalinowy w zależności od modelu jest często chłodzony powietrzem, co w znacznym stopniu wpływa na podniesienie komfortu pracy. Narzędzia ogrodowe wyposażone w silniki spalinowe mają tę zaletę, że musimy tylko raz na jakiś czas uzupełniać w nich dobrej jakości mieszankę oleju i możemy spokojnie pracować. Produkt może z łatwością docierać do trudno dostępnych miejsc. Kolejnym plusem kosy spalinowej są wymienne elementy tnące (żyłka i tarcza), które sprawiają, że kosa bardzo dobrze sprawdzi się zarówno przy koszeniu przerośniętej trawy jak i zarośli.

 

Wady kosy spalinowej

Jak wszystkie narzędzia ogrodnicze również i kosy spalinowe mają swoje wady. Głównym minusem kos spalinowych szczególnie tych z górnej półki jest stosunkowo wysoka cena, ale ich jakość, poziom dopracowania poszczególnych elementów oraz możliwość dokupienia oraz wymiany akcesoriów będzie stanowiła mocny argument przemawiający za ich zakupem, a zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie że model znanej marki posłuży nam przez lata. Kolejnym minusem kosy z napędem spalinowym jest fakt, iż emitują spaliny i są dość hałaśliwe w czasie pracy. Dlatego warto zainwestować w wariant wyposażony w akcesoria chroniące przed hałasem.

 

Akcesoria do kosy

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż poza ceną i mocą silnika przy zakupie warto pokusić się o model kosy z odpowiednim zestawem akcesoriów. Bywa, że poza sprzętem głównym możecie otrzymać składaną rurę prowadzącą, metalową tarczę tnącą, szpulę z żyłką i wygodną uprząż. Jeśli tej ostatniej nie ma w zestawie to warto pokusić się o zakup grubych szelek ze sztywnymi plecami i miękkimi szerokimi pasami na ramiona.  

 

Planując zakup rozważmy, na jakiej powierzchni ma pracować kosa i z jak skomplikowanym terenem będzie musiała sobie poradzić. W sklepach istnieją mniejsze modele kos spalinowych przeznaczone do prac w warunkach przydomowych i większe, które będą idealne do prac na rozległym terenie w ogrodzie i na polu. Jeśli precyzyjnie przeanalizujecie własne potrzeby oraz stawiane kosiarce wymagania i indywidualne sprecyzujecie oczekiwania, na pewno dokonacie właściwego wyboru. Wybierzecie sprzęt, który w stu procentach zaspokoi potrzeby, a poza tym sprosta możliwościom finansowym jakimi dysponujecie.

Polecane strony

AL-KO Kober

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady