Pięć właściwości, które warto wziąć pod uwagę, wybierając okna tarasowe

newss  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wybór okna tarasowego to inwestycja na lata. Dobrze dobrane może nie tylko poprawić estetykę domu, ale też zapewnić komfortowe przejście na taras wszystkim członkom rodziny.Dlatego warto wybierać racjonalnie. G-U Polska, ekspert w zakresie rozwiązań do podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych, wskazuje 5 elementów, na jakie szczególnie warto zwrócić uwagę.

#1 Wytrzymałość i bezpieczeństwo

O oknach tarasowych typu HS mówi się, że są inwestycją na przyszłość - ponieważ modele z progiem zlicowanym z podłogą nie tworzą barier architektonicznych, będą więc nam doskonale służyć także w jesieni życia. Unikatowa konstrukcja, łatwa obsługa, brak progu, możliwość zdalnego sterowania, dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe oraz amortyzatory skrzydła jezdnego - istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym każdy użytkownik drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych może czuć się bezpiecznie i to przez dekady. Aby tak się jednak stało, drzwi HS muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością.

- Nasze rozwiązania - przeznaczone do drzwi HS - wykonane są w najwyższej klasie trwałości przewidzianej normą EN 13126-16:2019, czyli H3. W praktyce oznacza to, że z powodzeniem przeszły testy wytrzymałości na 20 000 cykli otwierania i zamykania. Przy założeniu, że w ciągu roku takich cykli wykonujemy do 1000, łatwo przeliczyć, że ich wytrzymałość wynosi minimum 20 lat - mówi Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska, firmy będącej prekursorem na rynku rozwiązań do podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych.

#2 Estetyka

Drugim elementem, na który zwracamy uwagę, wybierając okna tarasowe, jest ich estetyka. Od kilku lat coraz silniejszym trendem architektonicznym są duże przeszklenia, sięgające niemal od podłogi do sufitu, wpisujące się w minimalistyczny styl.

- Duże przeszklenia potrzebują odpowiedniej oprawy, a więc profili, które będą odporne na ciężar szyb. Warto przy tym zauważyć, że dla wielu osób argumentem przemawiającym za wyborem danego typu okna podnoszono-przesuwnego jest również grubość profilu. Najcieńsze są profile aluminiowe - ich stabilność i wytrzymałość sprawiają, że nawet w przypadku bardzo dużych przeszkleń mogą być wąskie. Dlatego są pierwszym wyborem w przypadku coraz modniejszych projektów z przeszklonymi ścianami. Wąskie profile aluminiowe nie tylko dobrze się prezentują, gwarantują także maksymalne doświetlenie pomieszczeń - wyjaśnia Szymon Myśliwiec, dyrektor ds. aluminium w All Windows Group Sp. z o.o.

Nie bez znaczenia są także detale, zarówno te widoczne na pierwszy rzut oka, jak i rozwiązania ukryte. Klienci zwracają uwagę na takie elementy, jak klamki, panele dotykowe (w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych z wbudowanym napędem HS ePOWER), a także niski próg.

- Estetyka okien tarasowych dotyczy także detali. Odpowiednio wyprofilowane, eleganckie klamki, jak np. klamka G-U DIRIGENT, mogą być zastosowane także w innych elementach stolarki okiennej w domu. Wbudowany w profil okienny napęd HS ePOWER jest w zasadzie niewidoczny, pracuje dzięki zamontowanym w profilu akumulatorom. W drzwiach z tego typu napędem nie ma klamki - zastępuje ją minimalistyczny panel dotykowy. Jednak niewątpliwie największą zaletą drzwi tarasowych HS, pod względem estetyki, ale nie tylko, jest niski próg, czyli możliwość zrównania poziomu podłogi w mieszkaniu z posadzką na tarasie - twierdzi ekspert G-U Polska.

#3 Funkcjonalność i wygoda

Niski próg wyróżnia także drzwi tarasowe HS pod względem funkcjonalności i wygody użytkowania, wpisując się tym samym w ideę budownictwa bez barier. Dzięki odpowiednio wyprofilowanemu progowi i systemowi nakładek wyrównujących można uzyskać całkowicie płaskie i wygodne przejście, w którym granicę między częścią mieszkalną a tarasem wyznacza wąska prowadnica ruchomego skrzydła drzwi tarasowych, mająca - w zależności od zastosowanego profilu - od 4,4 mm do 15 mm wysokości.

- System rozwiązań do drzwi podnoszono-przesuwnych jest projektowany z myślą o wygodzie i komforcie użytkowania. Konstrukcja drzwi HS i mechanizm ich otwierania umożliwiają wygodne przesuwanie skrzydła jezdnego i stabilne umieszczenie go za skrzydłem stałym. W efekcie skrzydło ruchome „znika” z przejścia, nie zabiera przestrzeni wewnątrz pomieszczenia i nie „trzaska” w razie przeciągu - zapewnia Piotr Kosmowski z G-U Polska.
Jako kolejny walor drzwi tarasowych HS, związany z wygodą i komfortem użytkowania, ekspert G-U wymienia możliwość ich automatyzacji. Drzwi typu HS można wyposażyć w jeden z dwóch typów napędów: nawierzchniowy HS Master (montowany na ramie okna) i wspomniany HS ePOWER (wbudowany w profil).

- Po podłączeniu drzwi tarasowych do modułu sterującego i centrali zarządzającej inteligentnym domem możemy również sterować drzwiami tarasowymi zdalnie, za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki temu możemy na przykład wypuścić psa do ogrodu, będąc w pracy - dodaje przedstawiciel G-U Polska.

#4 Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna okien tarasowych typu HS zależy oczywiście od rodzaju przeszkleń. Jednak nie bez znaczenia jest również konstrukcja progu, która skutecznie niweluje mostki termiczne w okolicy podłogi, chroniąc tym samym przed stratami ciepła. Progi G-U przeznaczone do drzwi tarasowych HS mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne i chronią przed wilgocią, co zawdzięczają trzem elementom: perfekcyjnej konstrukcji, fabrycznemu konfekcjonowaniu oraz dodatkowym elementom izolacyjnym, stosowanym podczas montażu trójwarstwowego.

- Rozwiązanie to chroni przed przesiąkaniem wilgoci z gruntu oraz przed pleśnią. Progi do drzwi typu HS są konfekcjonowane, czyli perfekcyjnie docinane pod wymiar już w fabryce. Na tym etapie fabrycznie montowane jest także odwodnienie liniowe, które dzięki swojej wydajności skutecznie odbiera nawet duże ilości wody opadowej z tarasu, chroniąc dom przed nadmierną wilgocią - wyjaśnia Piotr Kosmowski z G-U Polska.

#5 Jakość

Wszystkie wymienione wyżej właściwości składają się na ostatnią - jakość: - Jakość rozwiązań G-U do drzwi podnoszono-przesuwnych najlepiej dostrzegana jest po prostu podczas codziennego użytkowania. Zapewnia ją systemowe podejście, które oznacza, że wszystkie elementy konstrukcji są kompatybilne. Takie podejście kształtuje przewagę marki G-U na rynku drzwi podnoszono-przesuwnych, dostarczając użytkownikom rozwiązania spełniające ich oczekiwania - wytrzymałe, bezpieczne, estetyczne, funkcjonalne i efektywne energetycznie - podsumowuje przedstawiciel G-U Polska.

------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium - w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady