Płaskie czy próżniowe – jakie kolektory słoneczne wybrać?

prpr  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jeszcze nie tak dawno kolektory słoneczne były traktowane w naszym kraju jako technologiczna ciekawostka i niewiele osób decydowało się na ich montaż we własnym domu. Obecnie sytuacja się zmieniła i tego typu urządzenia coraz chętniej uwzględnia się podczas projektowania instalacji grzewczej. Inwestorzy często stoją jednak przed dylematem, czy wybrać kolektory próżniowe czy panelowe. Ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.  wyjaśnia podstawowe różnice między tymi urządzeniami i podpowiada, w jakim przypadku sprawdzą się konkretne rozwiązania.

Popularność kolektorów słonecznych systematycznie rośnie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele: od chęci obniżenia rachunków za energię, poprzez troskę o środowisko naturalne, na konieczności dostosowania obiektu do przepisów prawa kończąc. Bez względu jednak na kierujące inwestorami motywy, muszą oni zadbać o wybór odpowiedniego rodzaju kolektora i dopasowanie systemu do potrzeb konkretnego obiektu. „Na naszym rynku dostępne są dwa rodzaje paneli słonecznych: płaskie i próżniowe, zwane też rurowymi. Jedną z ważniejszych różnic między urządzeniami jest ich budowa. Konstrukcję kolektorów płaskich najprościej można opisać jako zestaw cienkich rurek lub kanalików, przymocowanych do specjalnej płyty zwanej absorberem. Kolektory próżniowe tworzy natomiast układ ustawionych równolegle rur o znacznej średnicy, w środku których znajduje się połączona z absorberem rurka”, wyjaśnia Mariusz Frączek, dyrektor techniczny firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o. Przez lata przyjmowało się, że próżniowe panele słoneczne są dużo wydajniejsze i bardziej sprawne niż urządzenia płaskie, jednak obecnie stwierdzenie to nie do końca jest zgodne z prawdą. „Wysokiej klasy kolektory płaskie z powodzeniem mogą konkurować z modelami próżniowymi. Dobrym tego przykładem są takie urządzenia, jak np. modele CFK-1 lub TopSon F3-1 marki Wolf. Pierwszy z nich wyróżnia się budową o schemacie harfy, która gwarantuje równomierny przepływ i efektywną pracę przy minimalnym przepływie, drugi natomiast osiąga duży uzysk ciepła m.in. dzięki zastosowaniu miedzianego absorbera z wysokoselektywną powłoką. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, nowoczesne kolektory płaskie nie tylko są w stanie dostarczyć energię do ogrzania wody użytkowej, ale także wymiernie wspomóc całą instalację grzewczą”, dodaje ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Płaski czy próżniowy? Oto jest pytanie!

Wsparcie domowej instalacji grzewczej kolektorami słonecznymi to pomysł warty rozważenia zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Zakup konkretnych urządzeń zawsze powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą od techniki solarnej, jednak warto też znać podstawowe zasady doboru paneli. Kiedy zatem zdecydować się na model próżniowy, a kiedy płaski? „Kolektory płaskie szczególnie dobrze sprawdzają się w miesiącach letnich, kiedy występuje duże nasłonecznienie, a pochmurnych dni jest niewiele. W sezonie jesienno-zimowym natomiast ich wydajność znacznie spada. Inaczej jest w przypadku kolektorów próżniowych. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie w okresach przejściowych i nawet przy niekorzystnej pogodzie są w stanie pozyskać znaczne ilości energii potrzebnej do ogrzania wody i domowych pomieszczeń”, tłumaczy Mariusz Frączek z firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. W przypadku, gdy dom usytuowany jest w miejscu nasłonecznionym, śmiało można postawić zatem na kolektory płaskie. Jeżeli natomiast obiekt nie ma dobrego dostępu do słońca lub też znajduje się w rejonie o chłodnym i deszczowym klimacie, lepiej zdecydować się na kolektory rurowe. „Wybierając kolektory próżniowe warto jest postawić na urządzenia dobrej klasy, takie jak np. kolektor rurowy CRK-12 marki Wolf. Pozwalają one na dużą absorpcję energii nawet przy znacznym zachmurzeniu, osiągnięcie wysokiej wydajności ze stosunkowo niewielkiej powierzchni, a do tego są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, ich modułowa budowa umożliwia dostosowanie montażu do ilości miejsca na dachu”, tłumaczy ekspert. Trzeba jednak pamiętać, że zalegający śnieg, lód i szron mogą zaburzać pracę tego typu urządzeń, dlatego też panele trzeba regularnie oczyszczać.

Analizując wady i zalety dwóch typów kolektorów nie można zapomnieć o kwestiach finansowych. Koszt zakupu i montażu urządzeń próżniowych jest zwykle wyższy niż modeli płaskich, dlatego też przed podjęciem decyzji odnośnie konkretnego rozwiązania warto zastanowić się, co w danej sytuacji będzie najbardziej opłacalne. „Przy ograniczonym budżecie rozsądniejszym wyjściem jest inwestycja w wysokiej klasy kolektory płaskie niż próżniowe z niższej półki. Warto jednak pamiętać, że w wielu miejscowościach samorządy wspomagają osoby, które chcą część energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych i pomagają sfinansować zakup paneli słonecznych. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wybór nieco droższych kolektorów próżniowych”, dodaje ekspert.

 

Więcej informacji na temat kolektorów słonecznych marki Wolf znaleźć można na stronie firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. www.wolf-polska.pl

 

Firma Wolf GmbH swoje początki datuje na rok 1963, kiedy to w niemieckim mieście Mainburg rozpoczęła produkcję urządzeń do osuszania chmielu. Późniejsze lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i otwarcie się na nowe dziedziny działalności. Dziś Wolf GmbH jest liderem wśród producentów urządzeń grzewczych, solarnych i wentylacyjnych,  a także pierwszą firmą, która wprowadziła 5-letnią gwarancję na urządzenia grzewcze i solarne. Przedsiębiorstwo stało się także prekursorem swojej branży i jako pierwsze wprowadziło w Niemczech certyfikację produkcji zgodną z normą ISO 9001. Długa lista obiektów referencyjnych stanowi dla firmy powód do dumy i jest potwierdzeniem, iż oferowane produkty charakteryzują się najwyższą niemiecką jakością.

Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Sokołów, ul. Sokołowska 36

05-806 Komorów k. Warszawy  

tel. 22 720 69 01

fax 22 720 69 02

email: wolf(at)wolf-polska.pl

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: