Rodzaje gwintów najpopularniejszych żarówek led - jakie wybrać

Klerus  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wiele osób udając się do sklepu po zwykłą żarówkę ma problem, bo okazuje się, że typów i rodzajów jest sporo. Sprzedawca pyta o moc czy rodzaj gwintu, a niewiele osób orientuje się w tym. Najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu z wykręconą żarówką. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Wówczas warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma podstawowymi rodzajami gwintów do najpopularniejszych żarówek dostępnych na rynku.

Trzonki z grupy E
Najpopularniejsze są żarówki z tzw. dużym gwintem, a więc trzonkiem E27 o średnicy 27 mm. Są one przystosowane do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Wykorzystywane są powszechnie w tradycyjnych żarówkach. Jednak gwint E27 mogą mieć również żarówki LED czy żarówki energooszczędne. Średnicę 14 mm mają żarówki z gwintem E14. Te z kolei nazywane są małym gwintem. Również i te żarówki cieszą się sporą popularnością. Znaleźć je można przede wszystkim w kinkietach czy lampkach nocnych. Są one dostosowane do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Popularnie stosuje się je nie tylko w tradycyjnych żarówkach, ale i żarówkach ledowych itd.

Trzonki z grupy G
Trzonek GU10 posiada rozstaw nóżek 10mm. Średnica samej żarówki wynosi z kolei 50 mm. To mocowanie typu wciśnij i obróć. Z takim trzonkiem spotkać się można w oprawach sufitowych czy punktowych. Są one dostosowane do instalacji 230V. Występują w wersji tradycyjnej praz w wersji LED. Trzonek G9 posiada rozstaw nóżek 9 mm. Nóżki mają postać pętli i montowane są na wcisk. Wykorzystywane są w przypadku oświetlenia dekoracyjnego czy opraw meblowych. Są dostępne w wersji LED i tradycyjnej. Trzonek G6,35 należy do rzadziej spotykanych. Posiada rozstaw nóżek 6,35 mm. Również jest montowany na wcisk. Jego cechą charakterystyczną są nieco grubsze nóżki trzonka. Przystosowane są do pracy w instalacjach 12V. Spotkać je można w lampkach i światłach o charakterze dekoracyjnym. Gwinty G4 posiadają rozstaw nóżek 4mm. Montuje się na wcisk w instalacjach 12V. Najczęściej spotkać je można w oświetleniu mebli. Są popularne także w energooszczędnej wersji ledowej.

Trzonki z grupy M
Trzonek MR16 posiada rozstaw nóżek 5,3mm. Takie gwinty także mocowane są na wcisk. Są sprzedawane w dwóch wariantach napięciowych - 12 i 230V. Wykorzystuje się je w oświetleniu głównym i dekoracyjnym w sufitach podwieszanych, a niekiedy również w gablotach sklepowych. Są dostępne przede wszystkim w żarówkach tradycyjnych. Wersja ledowa występuje tylko w napięciu 12V.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady