Jak taniej podróżować pociągiem

zetel  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 3)

Wakacje to czas podróży po całej Polsce. Radzimy, jak można taniej podróżować pociągiem...

Za 60 złotych możesz pociągiem pojechać dookoła Polski. Jeśli kupisz bilet przez internet, możesz pojechać taniej. Cztery osoby, które jadą w tym samym kierunku, zapłacą za podróż mniej aż o jedną trzecią. Dziś piszemy o tym, czego na PKP nie dowiesz się, jeśli sam nie spytasz.

Wachlarz promocji i specjalnych ofert, którymi kusi pasażerów kolej, jest coraz szerszy. Niestety, o tym, że można podróżować taniej, wiedzą tylko nieliczni. Dlatego przedstawiamy najciekawsze propozycje oferowane przez dwie spółki PKP Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity. Promocyjnych biletów domagaj się w kasie.

Coraz więcej podróżnych korzysta z ofert uprawniających do wielokrotnych przejazdów: Regio Karnet, Bilet turystyczny, Bilet na 5-kę i Szczęśliwa 13-ka. Mniejsze i większe grupy podróżnych, w zależności od wielkości, coraz częściej wybierają promocje: Ty i raz-dwa-trzy, Przejazdy rodzinne oraz Przejazdy grupowe.

Swobodnie podróżuj po kraju

Bilet turystyczny. To chyba najlepsza promocja, jaką dostaniemy w pociągach Przewozów Regionalnych. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w klasie 2 lub 1 pociągów osobowych i pospiesznych. Kosztuje 60 złotych w drugiej klasie i 80 złotych w pierwszej klasie. Możemy podróżować na nim od piątku wieczór do poniedziałku rano. To wystarczy, aby objechać całą Polskę pociągiem. Na dodatek korzystając z tej oferty możemy dojechać też do kilku miast w Niemczech i Czechach.

TY i raz-dwa-trzy. To najnowsza oferta w pociągach PKP PR. Jest przeznaczona dla tych, którzy w tej samej relacji i klasie podróżują w towarzystwie jednej, dwóch lub trzech osób. Idealna dla paczki przyjaciół, którzy wspólnie wyjeżdżają na wakacje. Pierwsza osoba kupuje bilet normalny, pozostałe są tańsze o około jedną trzecią ceny.

Regio Karnet. To bilet uprawniający do wielokrotnych przejazdów pociągami PKP PR w trzech dowolnie wybranych dniach, w ciągu dwóch kolejnych miesięcy od daty kupna. To dobra oferta dla osób, które wiedzą, kiedy będą wyjeżdżały, na przykład na szkolenia, czy spotkania biznesowe. Z promocji może korzystać każdy, ulgi w tym przypadku nie obowiązują.

Lato pełne gorących promocji

O sezonie ogórkowym w PKP Przewozy Regionalne nie może być mowy. Jest za to sezon gorących promocji. Najnowsza będzie w sam raz dla plażowiczów.

Od 21 czerwca br. będzie można kupić bilety jednorazowe w promocji Bilet nadmorski. Skorzystać z niej mogą osoby planujące podróż na odcinkach: Słupsk - Ustka lub Lębork - Łeba. Na pierwszym z nich cena wyniesie 3 zł, na drugim 4 zł; są też ulgi. Oferta będzie ważna w wagonach 2 klasy pociągów osobowych i pospiesznych.

Już od 15 czerwca br. PKP PR wzbogacają inną ofertę istniejącą na Pomorzu - Połączenie w dobrej cenie. Pojawi się na ośmiu nowych trasach, m.in. Kołobrzeg - Trzebiatów (4 zł), Sławno - Darłowo (3 zł) i Koszalin - Sławno (5 zł). Cały czas będą z niej mogli skorzystać wybierający się ze Szczecina do Świnoujścia (13 zł), Kamienia Pomorskiego (9 zł) i Trzebiatowa (12 zł), a także podróżujący między Koszalinem i Kołobrzegiem (6 zł). Obowiązuje ona w 2 klasie pociągów osobowych.

Katalog ofert regionalnych uzupełniają: BiT City w województwie kujawsko-pomorskim, Bilet świętokrzyski, Bilet zintegrowany w Krakowie, Bilet kolbuszowski na Podkarpaciu, promocja na trasie Bytom - Gliwice oraz Bilet strefowy jednorazowy na wybranych trasach Pomorza Zachodniego i Podlasia.

Rowerem i koleją

Latem niemal wszystkie dalekobieżne pociągi Przewozów Regionalnych są wyposażone w wagony do przewozu rowerów. Cena wynosi tylko 4,5 złotych bez względu na odległość. Oznacza to, że tyle samo zapłacimy za przewóz roweru ze Zgorzelca do Wrocławia co do Przemyśla. Przewóz roweru w pociągach PKP Intercity kosztuje 9 złotych.

Rodzina rodzinie nierówna

PKP IC i PR mają też zniżki dla podróżujących rodzin. Obie oferty znacznie się jednak od siebie różnią. W Intercity osoby podróżujące z dzieckiem w wieku do 16 lat mogą kupić dla siebie jednorazowy bilet z ulgą 33 proc . Ze zniżki może skorzystać od dwóch do pięciu osób. Ulga nie obowiązuje w drugiej klasie w czasie szczytów przewozowych (w piątek w godz. 14-20). W pierwszej klasie promocja nie ma ograniczeń.

Podobną zniżkę możemy dostać za przejazd rodzinny pociągami PR. Tu jednak uprawnionymi do przejazdów rodzinnych są dwie osoby podróżujące z co najmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło 16 roku życia lub jedna osoba podróżująca z nie więcej niż dwojgiem dzieci. Dzieci jeżdżą z przysługującą im ulgą, rodzice płacą około dwóch trzecich ceny normalnego biletu.

Wspólny przejazd

Od lat pasażerowie nie mogli zrozumieć, dlaczego nie można kupić jednego biletu na przykład na pociąg PR i IC. W końcu stało się to możliwe. Można kupić jeden bilet na kilka pociągów i na dodatek oszczędzić około 10 procent. Oferta obowiązuje w pociągach: PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Pasażerowie zachowują też prawo do przysługujących im ulg. Warunkiem naliczenia zniżki jest to, że żaden z przejazdów nie może być krótszy niż 51 kilometrów. Maksymalnie można jechać z trzema przewoźnikami na jednym bilecie.

Za granicę też taniej

Między Polską a Czechami przy przejazdach "tam i z powrotem" bilety są tańsze o 40 proc. Ta sama promocja obowiązuje także przy międzynarodowych przejazdach na Słowację. W Niemczech grupy od sześciu osób wzwyż mogą kupić bilety tańsze o połowę na przejazd po sieci PKP, a Koleje Niemieckie DB gwarantują ulgę 40 lub 50%. W pociągu pospiesznym "Hańcza" relacji Warszawa Zachodnia - Szestokai (Litwa) oraz w skomunikowanym pociągu jadącym dalej do Wilna obowiązuje zniżka od 50 do 65 procent. Zniżki obowiązują również na pociągi do Białorusi, Ukrainy, Węgier i na Półwysep Bałkański.

Prawdziwą jest jednodniowy bilet Euro-Nysa (po 20 zł) i Euro-Nysa Mini Grupa (to tegoroczna nowość dla grup do 5 osób - w sumie kosztuje 75 zł). Bilety te uprawniają do przejazdu na wszystkich liniach na obszarze niemieckiej części Górnołużycko - Dolnośląskiego Związku Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (ZVON). W pociągach osobowych i pospiesznych PKP Przewozy Regionalne umożliwiają podróż 2 klasą na odcinkach z Bolesławca do Görlitz i Jeleniej Góry (teraz zarówno przez Lubań, jak i Lwówek Śląski).

Jeden bilet na całą Europę

InterRail to oferta szczególnie popularna wśród młodzieży europejskiej do 26 lat. Bilet InterRail daje doskonałą możliwość swobodnego podróżowania po Europie po atrakcyjnych cenach według własnego planu podróży. Na podstawie tego biletu można odbyć nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi rodzajami pociągów (przy wyższym standardzie pobierane są dopłaty).

Koleje europejskie oferują, w ramach wspólnej oferty InterRail:
- bilety IR globalne (ważne na wszystkie kraje uczestniczące w ofercie),
- bilety IR ważne na jeden kraj.

Informacji o tańszych biletach szukaj na forum kolejowym oraz na stronach internetowych spółek PKP.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~niewolnik piszący ubezwłasnowoln | 2011-03-10 07:35
czy ktoś zna dkladna nazwe strony typu paranojopedia dla mnie konieczna by rozeznac sie w moim środowisku. strona polecana przez uzytkownika o pseudonimie mucha i królik kłapochy?