Nie czekaj do losowania – wybierz OFE już dziś!

StartBull  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdej osobie, która nie wybrała OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS wysyła zawiadomienia, w których informuje o konieczności wyboru OFE. Jeśli mimo wszystko osoby te nie wybiorą OFE, ZUS przydziela je do funduszy w drodze losowania (ZUS przeprowadza losowania w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca każdego roku). Warto pamiętać, że wszystkie osoby, które podjęły pracę lub rozpoczęły pozarolniczą działalność gospodarczą i zostały poinformowane przez ZUS o konieczności przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego, powinny w terminie do 10 stycznia 2011 roku podpisać umowę o członkostwo w OFE z wybranym funduszem.

Eksperci radzą, by wybierać fundusz zaraz po rozpoczęciu pracy. Zaniechanie samodzielnego wyboru otwartego funduszu emerytalnego może wiązać się ze stratami finansowymi. Składka emerytalna za pracownika, która wpływa do ZUS dzielona jest na dwie części. Część zapisywana jest na indywidualnym koncie w ZUS, a część wędruje do OFE. Fundusze Emerytalne mają jedno fundamentalne zadanie - gromadzenie i pomnażanie środków swoich członków. Jeśli jednak ubezpieczony nie wybrał żadnego z funduszy, to składka należna OFE leży na nieoprocentowanym koncie i czeka. Pieniądze nie są w tym czasie inwestowane. - informuje Anna Wróblewska-Karasiuk z firmy Prego Finance (serwis www.pregofinance.pl umożliwia porównanie wszystkich 14 otwartych funduszy emerytalnych oraz zapisanie się online do jednego z nich).

W losowaniu biorą udział tylko te OFE, które posiadają nie większy niż 10% udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Chodzi o to, aby w dwóch ostatnich rankingach ogłaszanych przez KNF (są publikowane na koniec marca i września) uzyskały stopy zwrotu wyższe niż tzw. średnie ważone stopy zwrotu.

W poprzednich latach w samym tylko lipcu i styczniu do OFE zapisywało się łącznie prawie 70% uczestników. W miesiącach tych największe OFE, czyli te które nie mogą brać udziału w losowaniu stają się szczególnie aktywne na rynku reklamowym. Strategia ta przynosi dobre rezultaty - AVIVA, ING i PZU pozyskują w okresach przed losowaniami najwięcej klientów. Również inne fundusze nasilają kampanie reklamowe w tych okresach. Nie zawsze jednak intensywność kampanii idzie w parze z wynikami inwestycyjnymi.

Decyzję o wyborze OFE warto podjąć wcześniej, nie musimy z tym czekać do losowania. Mając więcej czasu możemy być pewni, że nasza decyzja będzie bardziej trafna. Warto poświęcić trochę czasu by porównać fundusze i wybrać najlepszy. Zwlekanie do ostatniej chwili powoduje, że nasza decyzja może być niekoniecznie dobrze przemyślana i oparta bardziej na reklamie niż na wnikliwej analizie.

Autor: Startbull (www.startbull.pl)

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~MorenoDionne | 2012-03-20 10:46
freelance writer

Najnowsze porady