Rodzice na swoim – 5 istotnych elementów infrastruktury osiedlowej

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pierwsze mieszkanie to pierwsza poważna inwestycja, która będzie wam służyć przynajmniej kilka lat. To ekscytujący etap życia, wymagający jednak przemyślanych i przyszłościowych decyzji. Metraż, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność i estetyka odgrywają kluczową rolę w procesie decyzyjnym o zakupie nieruchomości w bloku. Nie poprzestańcie jednak wyłącznie na wizji aranżacji własnych czterech kątów. Rodzice małych dzieci, lub osoby planujące powiększenie rodziny, powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jak wygląda otoczenie bloku i jakie udogodnienia oferuje im deweloper. 

Po pierwsze - ciągi jezdne, chodniki i parking

Sprawdźcie, czy dojazd pod wejście główne waszego budynku jest możliwy i przystosowany również dla samochodów ciężarowych. Będzie to istotnym ułatwieniem w pierwszej kolejności podczas przeprowadzki, a potem również w codziennych czynnościach - takich, jak wyładowanie zakupów lub wózka z bagażnika auta. Może to mieć również kluczowe znaczenie gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. W sytuacjach, w których liczy się czas, ważne aby ambulans mógł do was dotrzeć bez przeszkód. Niemniej istotne są wydzielone ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych. Rodzice z małymi dziećmi powinni również zwrócić uwagę, czy na osiedlu znajdują się progi zwalniające lub zielone wyspy, uniemożliwiające kierowcom rozwinięcie dużych prędkości. Alternatywnym rozwiązaniem dla typowych progów zwalniających są modne betonowe elementy wysadzane zielenią. Wyglądają estetycznie i spełniają podobną funkcję, tworząc na drodze przeszkodę do wyminięcia - mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag.

 

Upewnijcie się również, że w przydziale wraz z mieszkaniem, lub za dodatkową opłatą, przysługuje wam miejsce parkingowe i czy znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie waszego bloku.

Po drugie - podjazdy i dźwigi

Z pozoru oczywisty element w nowym budownictwie osiedlowym, przez niektórych deweloperów bywa pomijany lub wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy bezproblemowo dostaniecie się do bloku pchając przed sobą wózek. Czy podjazd, jeśli jesteście zmuszeni z niego korzystać, nie jest zbyt stromy, a winda za wąska. Wszystko to przełoży się w przyszłości na komfort codziennego życia.

Po trzecie - bezpieczeństwo

Wasz mały szkrab wyrośnie z wózka szybciej, niż wam się wydaje. Dlatego planując zakup mieszkania warto wybiegać w przyszłość. Zwróćcie uwagę na elementy wykończeniowe klatki schodowej. Czy poręcze nie mają zbyt szeroko rozstawionych tralek i czy mają odpowiednią wysokość. Sprawdźcie, z jakiego materiału wykonane są schody i korytarze. Warto zapytać dewelopera o ich parametry i właściwości, takie jak antypoślizgowość. -Polecam przyjrzeć się bliżej wykonaniu stopni. Dobrze, żeby były wyposażone w dodatkowy moduł zabezpieczający, jaki stanowią wkładki antypoślizgowe. To elementy na stałe wmontowane w stopnie, wykonane z PVC lub z gumowym wymiennym profilem. Istnieje wiele modeli wkładek, również kontrastowych, które dodatkowo zaznaczają krawędzie stopni  - dodaje Andrzej Chłopek.

Nowoczesne osiedla wyposażone są również w szereg udogodnień technologicznych i systemowych, dzięki którym tworzą bezpieczne enklawy. Z pozoru małoznaczące udogodnienia, jak domofon z wmontowaną kamerą, monitoring osiedla oraz czuwająca nad naszym mieniem firma ochroniarska, znacząco zmniejszają ryzyko włamań lub dewastacji.

Po czwarte - przestrzeń rekreacyjna

Które z dzieci nie lubi placu zabaw? Mając go pod domem, zaoszczędzicie czas na dojazdy lub piesze wycieczki do parków miejskich. Ważne, żeby plac zabaw służył jak najdłużej, dlatego sprawdźcie oferowane na nim atrakcje pod kątem różnych grup wiekowych. Co do zasady sprzęty powinny posiadać informacje o producencie. Jeśli ich nie ma - nie zapomnijcie zapytać o to dewelopera.

Zwróćcie uwagę, z jakiego materiału wykonane jest podłoże na terenie placu zabaw. Powinno być miękkie i zapewnić odpowiedni poziom amortyzacji. Dodatkowe ogrodzenie placu stanowić będzie m.in. ochronę przed nieprzyjemnymi niespodziankami np. w piaskownicy. Dobrze, żeby elementy małej architektury, takie jak ławki oraz kosze na śmieci, wykonane były z solidnego i nieuciążliwego w utrzymaniu czystości materiału, na przykład z betonu.

Po piąte - zieleń

Upewnijcie się, że deweloper ma opracowany plan zieleni. Nie zaszkodzi sprawdzić również, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego najbliższego otoczenia. Zieleń jest nam niezbędna do właściwego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, żeby architektura osiedla zrównoważona była odpowiednią ilością skwerów, trawników i klombów.

 

www.dasag.eu

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady