Dwa numery na jednej karcie SIM - po co i jak to zrobić

2013-04-16  |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Czy trzeba nosić dwa telefony albo mieć telefon dual sim, aby korzystać z dwóch numerów telefonów? Po co w ogóle więcej niż jeden numer? Przeczytaj jak mieć dwa numery na jednej karcie SIM.

Karta SIM z dwoma numerami

Usługa dwóch numerów na karcie jest dostępna w sieci Orange oraz w sieci Play. Jej działanie jest bardzo proste i tanie - dodatkowy numer możemy otrzymać płacąc już parę złotych miesięcznie. Do usługi nie jest wymagany żadnen specyficzny telefon - usługa działa na normalnej karcie SIM.

Zasady działania

Dwa numery na jednej karcie SIM mogą działać tylko w ramach jednej sieci komórkowej.

Drugi numer służy przede wszystkim do odbierania połączeń przychodzących, ale możliwe jest także wykonywanie połączeń i wysyłanie SMSów przy użyciu drugiego numeru - niestety w przypadku Orange opłaty są naliczane w tym przypadku niezależnie od abonamentu. Operator udostępnia kody pozwalające na dysponowanie drugim numerem, m.in. na przełączanie numeru do rozmów wychodzących, sprawdzenie włączonego numeru czy też wyłączenie dodatkowego numeru. Informacje o zarządzaniu usługą i kodach można znaleźć na stronach operatorów.

W przypadku połączeń przychodzących numer dzwoniącego wyświetlany jest w sposób dostarczający informację, na który numer telefonu ktoś do Ciebie dzwoni. Np. w sieci Play do numeru dzwoniącego dodawany jest ciąg " #1". W sieci Play podobnie wygląda nawiązywanie połączenia przy wykorzystywaniu drugiego numeru, tj. numer osoby do której dzwonimy kończymy "#1".

Po co drugi numer?

Drugi numer docenią przede wszystkim przedsiębiorcy, ponieważ umożliwia on zachowanie odrobiny prywatności i odzielenie spraw prywatnych od biznesowych, co często stanowi problem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Twój główny numer możesz zachować dla znajomych, rodziny i najważniejszych kontrahentów, a ten drugi wykorzystywać zawsze wtedy, kiedy jest on dostępny dla szerszego grona i podawany publicznie.

Jako przykład może posłużyć sprzedawanie towarów na Allegro, podawanie numeru w ogłoszeniach prasowych i w Internecie, podawanie numeru na swojej firmy usługowej. Z jednej strony możemy zachować nasz numer i nie udostępniać go przypadkowym osobom, a z drugiej możemy zrezygnować z drugiego numeru po jego wykorzystaniu, bądź też korzystać z niego w taki sposób, że po godzinach pracy zostawiamy włączony tylko swój główny numer.

Osoby fizyczne również mogą docenić drugi numer jako sposób na zachowanie odrobiny prywatności - jeżeli nie chcesz, by klienci czy inni współpracownicy przesadzali z dzwonieniem do Ciebie w czasie wolnym, to będziesz mógł wyłączyć telefon zachowując jednocześnie dostępność dla najbliższych oraz na wypadek sytuacji awaryjnych.

Alternatywy

Są także inne sposoby na rozwiązanie powyższych problemów, niektóre z nich całkowicie bezpłatne.

Jeżeli w określonych godzinach nie chcesz, żeby nikt się z Tobą łączył poza konkretnymi osobami, to możesz skorzystać ze specjalnych aplikacji (dostępne na smartfony), które pozwalają na blokowanie przychodzących telefonów - mogą one automatycznie przekierować niechciane połączenia na automatyczną sekretarkę, sygnalizując to dyskretnie lub też w ogóle nie informując Ciebie (w zależności od ustawień).

Operatorzy oferują także proste usługi tymczasowych numerów, które służą tylko jako numer do odbiernia połączeń przychodzących. Takich numerów można mieć wtedy podłączonych nawet więcej i wszystko odbywa się w oparciu o zwykłe przekierowanie numeru, niestety też bez wiedzy na który numer ktoś dzwoni.

Wbrew pozorom rozwiązanie oparte o drugi telefon nie musi być takie kosztowne. Prosty mały telefon za kilkadziesiąt złotych + karta prepaid może być świetnym i tanim rozwiązaniem.

Jeżeli potrzebujesz numeru od innego operatora to może Ciebie zainteresować telefon dual sim, pozwalający na korzystanie z dwóch różnych kart SIM jednocześnie. Jest to szczególnie przydatna opcja jeżeli chcesz zaoszczędzić na rozmowach w roamingu zagranicą - pozwoli to na bycie dostępnym pod własnym numerem telefonu, a druga karta pochodząca od lokalnego (zagranicznego) operatora może zapewnić bardzo niskie koszty połączeń i Internetu.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady