Alkohole - jaki kieliszek do jakiego napoju?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zastanawiasz się, jakich kieliszków do wina użyć? Który kieliszek do jakiego drinka, jeśli chodzi o koktajle? Dowiedz się, jak korzystać ze szkła i wybrać odpowiedni typ, niezależnie od rodzaju napoju, dzięki temu poręcznemu przewodnikowi.

Dlaczego korzystać z różnych rodzajów kieliszków do różnych alkoholi?

Różne rodzaje kieliszków ewoluowały, aby każdy napój był lepszy. Być może masz doskonale odmierzony koktajl, ale wielkość ust może pomóc uwolnić aromaty. Być może masz w ręku cudowny nowy alkohol, ale po umieszczeniu go w naczyniu do picia można go rozgrzać lub zachować chłód dzięki konstrukcji szklanki. Ulepszony aromat i właściwa temperatura to dwa kluczowe czynniki poprawiające doznania z picia.

Jaki kieliszki używamy do wina?

Kieliszek do białego winaatt/2020/05/23/6567_bialewino.jpg

Kieliszki do białego wina będą miały mniejszą powierzchnię ustną, a

zatem mniejszą powierzchnię do napowietrzania, aby wino nie utleniało

się zbyt szybko. Ma to na celu zachowanie jaśniejszych, delikatniejszych nut, które zwykle będą miały białe wina.

Kieliszek do czerwonego winaatt/2020/05/23/6567_czerwonewino.jpg

Naczynia do czerwonego wina powinny mieć większą, okrągłą miskę, aby łatwo wirować i pomagać w jego napowietrzaniu. Długi trzonek pomoże także trzymać dłoń z dala od napoju, aby zapobiec jego nagrzaniu.

Szkło fletowe

Kieliszek do wina musującego ma mniejszą powierzchnię. Pomaga to zachować bąbelki i zapobiega szybkiemu spłaszczaniu alkoholu w kieliszku. Stąd szklana fleta z wysoką i wąską miską. Stosowany jest również do koktajli szampańskich.

Kieliszki do koktajli

Kieliszek koktajlowy

Klasyczna, tradycyjna szklanka do koktajli to odwrócona miska stożkowa, która może być w różnych rozmiarach, zwykle ma około 90 do 180 ml. Służy do serwowania koktajli bez lodatt/2020/05/23/6567_drinki1_EnfF7I8.jpgu lub „w górę”. Jego kształt ewoluował z faktu, że wszystkie tradycyjne koktajle miałyby interesujący aromat, a duże usta pozwalają nosowi pijącego zbliżyć się do powierzchni napoju i całkowicie ciesz się jego zapachem i smakiem.

Szkło Highball

Szkło Highball to szklana szklanka do serwowania „wysokich” koktajli i innych napojów mieszanych, które zawierają dużą część bezalkoholowego miksera i są nalewane na lód. 

Szkło Lowball

Szkło Lowball, szkło Old Fashioned lub szkło skalne to nazwy krótkich szklanek o solidnej podstawie. Solidna podstawa pomaga przy napojach wymagających „zamulonych” składników. Te niskie szklanki mogą być również używane do nalewania likieru.

Specjalne kieliszki

Kieliszek do Martini 

att/2020/05/23/6567_martini.jpg

Martini było początkowo podawane w kieliszkach koktajlowych, ale napój ewoluował i wielkość jego porcji rosła. Szklanki Martini różnią się od tradycyjnego kieliszka koktajlowego tym, że mają zwykle większą miskę i są całkowicie stożkowe na dole.

Kieliszek do Margarity

Innym specjalnym napojem z własnym unikalnym naczyniem szklanym jest

att/2020/05/23/6567_drinki1.jpgMargarita. Margarita podawana jest w kieliszku koktajlowymo zmiennej średnicy. Mogą być rzadko spotykane w zwykłych barach i domach, ponieważ normą stało się podawanie margarity w wielu innych naczyniach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady