Bezpieczna strefa prysznicowa w 5 krokach

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Projektując łazienkę zwracamy szczególną uwagę, by zachwycała swoją stylistyką i designem. Warto jednak pamiętać o tym, że łazienka powinna być przede wszystkich bezpieczna. Szczególnie wtedy, gdy korzystać z niej mają osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci. Przestrzenią, która nieodpowiednio zagospodarowana może przysporzyć wiele trudności podczas korzystania z niej jest strefa prysznica. Podpowiadamy jak ją zaaranżować, by uniknąć wszelkich niebezpieczeństw.

Krok 1. Bez poślizgnięcia

Strefa prysznica ze względu na bezpośredni kontakt z wodą może stwarzać niebezpieczne warunki do korzystania z niej dla wszystkich domowników. Poślizgnięcie się na mokrej powierzchni znane jest chyba większości z nas. I o ile zwykle wychodzimy z tego cało, dla niektórych wypadek ten może skończyć się poważnym urazem. Szczególnie narażone na tego typu sytuacje są dzieci i osoby starsze lub niepełnosprawne, których organizm ze względu na ograniczone możliwości ruchowe nie jest w stanie odpowiednio szybko i sprawnie zareagować. - Zapewnienie bezpieczeństwa domownikom podczas korzystania z prysznica powinno być priorytetem podczas urządzania łazienki. Najważniejsza jest powierzchnia brodzika, na który się decydujemy. Najbezpieczniejsza będzie taka w wykończeniu matowym, np. o strukturze naturalnego kamienia. Dowolny brodzik można jeszcze dodatkowo  wyposażyć w specjalną powłokę antypoślizgową  SafeMase® Triple Protect potwierdzoną atestem. Powierzchnia ta zawiera drobnoziarnistą strukturę, po której przyjemnie chodzi się boso, a dodatkowo - łatwo utrzymuje się ją w czystości.  Zostaje ona zaaplikowana równomiernie, co oznacza, że nie wpływa na wygląd brodzika, a idealnie współgra z jego designem - radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.

Krok 2. Stabilność i pełne podparcie

Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort korzystania ze strefy prysznica należy zadbać o to, aby brodzik posiadał pełne podparcie i był po prostu stabilny. Dzięki pewnej konstrukcji korzystanie z brodzika jest komfortowe, a przeniesienie ciężaru nawet na jego rant nie spowoduje jego przechylenia, a w konsekwencji pojawienia się rozszczelnień na łączach i przecieków. - Dzięki wykorzystaniu opatentowanych europejskich technologii Stabilsound® i Stabilsound Plus® brodziki uzyskują 100% stabilności zarówno na dnie, jak i na rantach. Dodatkowo cechują je unikalne właściwości dźwiękoszczelne. Zastosowanie specjalnej mieszkanki kompozytów oraz wielowarstwowe wypełnienie spodu brodzika sprawia, że jego powierzchnia wygłusza hałas spadającej wody - radzi ekspert Schedpol.

Krok 3. Bezprogowe wejście

Jednym z elementów strefy prysznica znacznie utrudniającym korzystanie z niej może być zbyt wysoki próg przy jego wejściu. Dziś za najbardziej bezpieczne, ale też najbardziej na czasie, uważa się brodziki zlicowane z poziomem podłogi. Do tego celu można wykorzystać brodziki tzw. płytkie, które dają możliwość wpuszczenia w podłogę lub brodziki podpłytkowe, które w swojej konstrukcji zawierają odpływ liniowy fabrycznie zespolony z płytą spadkową. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe uszczelnienie całej powierzchni i wysoką wytrzymałość na nacisk. Brodziki zlicowane z podłogą gwarantują dodatkowo najwyższy komfort użytkowania szczególnie osobom starszym i posiadającym ograniczenia w poruszaniu się. Dzięki zlikwidowaniu progu nawet osoby poruszające się na wózku z łatwością mogą korzystać ze strefy prysznica. Ponadto, zastosowanie niskiego brodzika sprawia, że aranżacja łazienki staje się harmonijna i minimalistyczna - po prostu niezwykle modna!

Krok 4. Uchwyt bezpieczeństwa

Każda strefa prysznicowa projektowana dla osób z pewnymi ograniczeniami ruchowymi powinna posiadać również takie elementy jak uchwyty. Obecność poręczy sprawia, że senior lub osoba niepełnosprawna czują się bezpieczniej pod prysznicem, a często nawet, dzięki nim nie potrzebują wsparcia drugiej osoby przy wykonywaniu codziennych czynności higienicznych. Takie elementy należy zamontować w newralgicznych miejscach prysznica - przy wejściu do kabiny oraz w środku strefy prysznica np. niedaleko słuchawki prysznicowej lub siedziska, jeżeli występuje.

Krok 5. Usiądź bezpiecznie

 

W strefie prysznica bez barier często konieczne jest zamontowanie siedziska. Dzięki niemu mamy szansę stworzyć prawdziwie komfortową przestrzeń. Istnieją modele krzesełek rozkładanych, które mogą być na stałe przytwierdzone do ściany. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w niewielkich kabinach prysznicowych, z których na co dzień korzystają też inni domownicy. Istnieją również modele brodzików głębokich, w których występuje siedzisko. Nierzadko brodziki te pełnią funkcję małej wanny dla młodszych użytkowników, a często stanowią także wygodną formę korzystania z prysznica dla osób starszych. 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady