Budowa domu z bali - krok po kroku

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Domy drewniane z bali stają się w Polsce coraz popularniejsze. Klienci zachwycają się ich niezaprzeczalnym urokiem i panującym w nich zdrowym mikroklimatem. Domy te cechują się także tym, że wznosi się je nieporównywalnie szybciej niż tradycyjny dom murowany. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak buduje się domy z drewna? Oto przewodnik po procesie powstawania domu z bali.

 

Rodzaje domów z bali

 

Domy z bali to szeroka oferta drewnianych budynków o różnej klasyfikacji. Znajdziemy pośród nich:

  • domy drewniane letniskowe,

  • domy drewniane całoroczne,

  • domki ogrodowe.

Oto jak buduje się domy drewniane pod klucz.

 

Krok 1 - projekt

 

Pierwszy krok to wybór projektu domu. Oferta domów drewnianych jest bardzo zróżnicowana i obejmuje domy parterowe i piętrowe, z balkonami i tarasami lub bez nich, o różnych kształtach i powierzchniach. Ciekawe projekty zobaczyć można bezpośrednio w firmie zajmującej się budową domów drewnianych, na przykład w TatraHouse Ltd. 

 

 

Krok 2 - fundamenty

 

Podobnie jak dom murowany, tak samo ten z bali - wymaga położenia fundamentów. Technologie i sposób wykonania nie różnią się w tych dwóch przypadkach, choć niektóre z firm preferują wykonanie fundamentu płytowego. W każdym przypadku fundament musi być idealnie wypoziomowany.

 

Krok 3 - ściany zewnętrzne

 

Bezpośrednio na fundamencie układany jest tak zwany bal podwalinowy, na którym następnie ustawia się bale, które stanowić będą ściany budynku. Pomiędzy bale wkładane są pasy filcu, których zadaniem jest uszczelnianie styków, a sam budynek uzyskuje doskonałą izolacyjność termiczną. Na tym etapie wzmacniane są naroża budynku: w przygotowane fabrycznie otwory wbijane są kliny drewniane. Przygotowywane są także otwory na okna i drzwi - w tych miejscach bale są nieco spłaszczone, co umożliwia zamontowanie na nich ościeżnic i listw maskujących.

 

 

Krok 4 - ściany działowe

 

Domy z bali na tym etapie budowy wyposażane są w ściany działowe.

W wybranych miejscach stawia się drewniany szkielet. Pomiędzy jego elementami umieszczana jest wełna mineralna, a następnie ściana jest wykańczana płytami gipsowo - kartonowymi, boazerią lub drewnianymi deskami. Przy stawianiu ścian działowych bardzo istotne jest takie ich połączenie ze ścianami nośnymi, by mogły one pracować niezależnie od siebie. W tym celu w balach konstrukcyjnych wykonuje się wrąb, w który wsuwa się krawędź ściany działowej. Zapobiega to jej pękaniu.

 

 

Krok 5 - stropy

 

Po ukończeniu wszystkich ścian przychodzi pora na położenie stropów. Do wykonania ich konstrukcji wykorzystuje się także bale. W ostatniej warstwie ścian konstrukcyjnych układa się bale stropowe i podpiera podciągami w określonych miejscach. Aby stropy zapewniały odpowiednią izolację akustyczną, także pomiędzy bale stanowiące konstrukcję stropu wsuwa się filcowe podkładki.

 

 

Krok 6 - wykończenie

 

Ostatnim zadaniem jeśli chodzi o domy z bali, jest wykończenie, które obejmuje wykonanie instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej, sanitariatów, i innych.

 

 

Tanie domy z drewna całoroczne powstają w kilka tygodni a nie lat, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Ich cena jest zatem o wiele niższa. Także opinie klientów, którzy zamieszkują już w swoich domach z bali, są bardzo przychylne i zwracają uwagę na bardzo wysoki komfort użytkowania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich eksploatacji.

Polecane strony

http://www.tatrahouse.com.pl
Kliknij i sprawdź realizacjie domów drewnianych z bali firmy Tatra House Ltd.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Matiii | 2017-06-30 10:30
Fajnie opisany cały przebieg budowy. Mi osobiście bardzo podobają się domy drewniane. Zastanawia mnie jednak realny koszt budowy takiego domku wraz z projektem. Ktoś się orientuje? Jakieś przykłady?

Najnowsze porady