Co składa się na system rynnowy?

OCG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wybierając system rynnowy, pragniemy, aby służył nam jak najdłużej i najlepiej. Dlatego analizując propozycje oferowane przez producentów, zwykle długo je rozważamy, zwracając uwagę na parametry, wygląd oraz cenę. Pamiętajmy jednak, że równie istotną przesłanką, która powinna decydować o zakupie, jest gwarancja.

Każdy system rynnowy oczywiście jest objęty gwarancją, ale jej długość warunkują różne czynniki, z których klienci nie zawsze zdają sobie sprawę. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z kartą gwarancyjną, aby być świadomym zarówno swoich praw, jak i obowiązków. Dla tych, którzy dopiero planują zakup rynien, zebraliśmy najważniejsze informacje gwarancyjne, biorąc za przykład systemy rynnowe firmy Galeco.

Najważniejszy jest materiał

Podstawowa zasada jest taka, że długość gwarancji uzależniona jest od materiału, z jakiego system rynnowy został wykonany. Rozwiązania z PVC mają zwykle najkrótszą gwarancję i wynosi ona 10-15 lat. Systemy PVC i PVC2 firmy Galeco mają 15-letnią gwarancję na odporność mechaniczną, jednak w zakresie stabilności koloru wynosi ona już 5 lat. Dłuższy okres gwarancji mają systemy wykonane z aluminium i stali. W przypadku systemu Galeco STAL2 jest to 35 lat pod warunkiem montażu w środowisku o klasie korozyjności C1-C3. Gwarancja obejmuje wtedy tzw. korozję performacyjną (oznacza korozję blachy od wewnątrz na zewnątrz). Jeśli jednak nasz budynek został postawiony w środowisku o klasie korozyjności C4, gwarancja skraca się do 15 lat. Na długi okres gwarancji mogą liczyć też klienci wybierający systemy tytanowo-cynkowe lub miedziane. W przypadku systemu Galeco TYTAN-CYNK gwarancja na trwałość mechaniczną materiału wynosi 30 lat.

Zaplanowane działania

Co w przypadku, gdy zauważymy korozję? Powinniśmy działać od razu! Należy zgłosić problem, przeważnie w miejscu zakupu systemu. - W Galeco mamy na to 14 dni roboczych od momentu zaobserwowania korozji lub uszkodzenia. Zgłaszający reklamację powinien załączyć kopię dowodu zakupu - tłumaczy Magdalena Buryło, specjalista ds. promocji w Galeco.

Gwarant ma zwykle 21 dni na rozpatrzenie reklamacji. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze mamy podstawy do zgłoszenia reklamacyjnego. Na karcie gwarancyjnej dołączonej do produktu są przeważnie wypisane okoliczności powstania uszkodzeń, które nie skutkują pozytywnym rozpatrzeniem zgłoszenia. Zapoznając się z nimi, zaoszczędzimy sobie sporo czasu i zapewne nerwów. W firmie Galeco są to niewłaściwe przechowywanie i transport, montaż niezgodny z instrukcją dołączoną do gwarancji, użycie systemu niezgodnie z jego przeznaczeniem, użycie elementów systemu innego producenta, uszkodzenia mechaniczne, brak systematycznego czyszczenia i konserwacji systemu (powinno się go sprawdzać dwa razy do roku) czy wreszcie siły wyższe. Zwróćmy uwagę, że zaistnienie wielu z opisanych powyżej okoliczności ma związek z nieprofesjonalnym montażem, dlatego zawsze warto korzystać z usług wykwalifikowanych fachowców. Nie należy również dokonywać na własną rękę modyfikacji - przykładowo utratą gwarancji skutkuje pomalowanie systemu rynnowego przez użytkownika.

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady