Planujesz zakup lub wymianę systemu rynnowego? Sprawdź nowości i trendy rynkowe!

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Półokrągłe czy kwadratowe, ze stali, stali ocynkowanej czy z PVC? Wybór dostępnych rodzajów systemów rynnowych jest naprawdę szeroki i niejednego przyprawić może o zawrót głowy. Bo przecież oprócz swojej funkcjonalności rynny powinny również prezentować się atrakcyjnie i być odzwierciedleniem panującej w architekturze mody. Poznajcie zatem trendy i nowości rynkowe z zakresu systemów orynnowania domu!

Nawet przyjemny, letni deszczyk, podczas którego spadło 5 litrów wody na 1 m2 może stanowić nie lada wyzwanie dla systemu rynnowego. Choć ilość ta jest na pozór niewielka, to z dachu o powierzchni 100m2 rynny muszą efektywnie odprowadzić aż pół tony wody. Podczas ulewy system rynnowy musiałby przyjąć w ciągu godziny już dwie tony, a nawet więcej! Dlatego też odwodnienie dachu powinno być przede wszystkim niezawodne, wydajne i trwałe. Producenci stale pracują nad udoskonalaniem swoich produktów, dzięki czemu możemy liczyć na coraz lepszą funkcjonalność i wyjątkowe walory estetyczne systemów rynnowych.

Kwadratowe znaczy nowoczesne

Najważniejszy z trendów rynkowych dotyczy formy rynien i rur spustowych. Wciąż najbardziej popularne są te półokrągłe, jednak coraz więcej zwolenników, zarówno w Polsce jak i w całej Europie zdobywają systemy rynnowe o przekroju kwadratowym. - Rynny kwadratowe mają większą powierzchnię niż rynny półokrągłe, dzięki czemu cechują się większą wydajnością i przepustowością. Ponadto, tego typu rynny nadają budynkom nowoczesny i niepowtarzalny charakter, który jest obecnie bardzo modny i ceniony przez architektów - mówi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Co istotne, systemy orynnowania o kwadratowym przekroju są wykonywane zarówno ze stali, jak i tworzywa PVC. Dzięki temu dopasować je można zarówno do warunków klimatycznych, jak i indywidualnych upodobań danego inwestora. 

Rynny PVC w nowym wydaniu

Rynny z tworzywa sztucznego to oczywiście nie jest nowość. Są znane i cenione od lat. Jakie są ich zalety? Lekkość, łatwość montażu, wysoka odporność na korozję i dostępność w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do charakteru domu i samej elewacji. To dobry wybór dla tych, którzy szukają najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Ważną informacją jest to, że rynny wykonane z PVC zostały unowocześnione technologicznie, co znacznie podniosło ich walory estetyczne i użytkowe. - Zewnętrzne powłoki rynien zawierają specjalny barwnik odporny na promieniowanie UV, co sprawia, że kolor rynny nie blaknie pod wpływem promieni słońca, a cały system zachowuje intensywny odcień przez lata. Ponadto od kilku miesięcy rynek oferuje również rynny PVC o profilu kwadratowym, co znacznie podnosi walory estetyczne budynku - mówi ekspert Galeco.

Gdy rynny nie widać

Na rynku dostępny jest również system bezokapowy, czyli taki, w którym rynny i rury spustowe są z zewnątrz zupełnie niewidoczne. Dzięki temu, można uzyskać bardzo interesujący efekt jednolitej, eleganckiej bryły. System bezokapowy również oparty jest na kwadratowym profilu rynny i rury spustowej, dzięki czemu montaż w ociepleniu budynku jest łatwy dający możliwości niwelacji mostków termicznych. System zbudowany jest z trzech rodzajów materiałów:  główny poziom rynnowy jest wykonany z trwałej i odpornej stali, rury spustowe z PVC, a całość zasłania specjalna maskownica ze stali powlekanej. Kluczowe pytanie brzmi: czy to rozwiązanie jest funkcjonalne i jak sprawdza się podczas intensywnych opadów? - Prawidłowo zamontowany system rynnowy będzie w 100% szczelny, co potwierdziły badania szczelności ITB. Zalecamy zatem, aby montaż był przeprowadzany przez fachową i sprawdzoną ekipę dekarską, po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją oraz tzw. montażową listą kontrolną. W montażu występuje bowiem kilka etapów, których wykonanie jest wymagane do otrzymania ochrony gwarancyjnej, a należy do tego m.in. montaż pasa podrynnowego, szczelne połączenie poziomu rynnowego poziomu z pionem spustowym, montaż kabli grzejnych - wyjaśnia ekspert Galeco.

Niezależnie od tego, jaki system orynnowania wybierzemy, trzeba pamiętać o tym, by rynny czyścić co najmniej dwa razy do roku - późną jesienią i wczesną wiosną. Dzięki temu będziemy czuli się bezpiecznie i zyskamy pewność, że elementy odprowadzające wodę z naszego dachu działają prawidłowo.

Więcej informacji o nowoczesnych rynnach:

www.bezokapowy.pl 

http://galeco.pl/systemy-rynnowe/dachy-plaskie/pl

http://galeco.pl/systemy-rynnowe/stal2/

http://galeco.pl/systemy-rynnowe/pvc2/pl

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady