Czad - na co uważać, jak się chronić

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem to cichy zabójca. Może pojawić się w każdym momencie - gdy gotujesz, śpisz lub kąpiesz się. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się przed nim uchronić.

Źródła powstawania tlenku węgla

KominyCzad jest niezwykle groźnym, bezwonnym i niewidocznym gazem. Powstaje podczas niepełnego spalania każdego z paliw (gazu, drewna, węgla, oleju opałowego), a jego źródłem mogą być źle zainstalowane bądź niesprawne przewody kominowe i wentylacyjne, piece grzewcze, kominki czy zwykłe kuchnie gazowe.

Objawy zatrucia czadem

Tlenek węgla nie szczypie w oczy i nie drapie w gardle; możesz jednak odczuwać bóle i zawroty głowy, a także inne objawy zatrucia: ogólne zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. Osłabienie i zaburzenia orientacji nie pozwolą uciec Ci z miejsca nagromadzenia trucizny - stracisz przytomność. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał. Zbyt długie wdychanie tlenku węgla prowadzi do śmierci.

Aby uchronić się przed zatruciem, powinieneś przestrzegać następujących zasad:

  1. Już na etapie budowy domu zadbaj o prawidłowe wykonanie komina i dobór odpowiednich urządzeń grzewczych.
  2. W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze, zadbaj o odpowiednią wentylację.
  3. Nie zatykaj przewodów i kratek wentylacyjnych.
  4. Nie stosuj mechanicznej wentylacji wyciągowej (okap kuchenny) w pomieszczeniach z kominkami lub kotłami z otwartą komorą spalania i grawitacyjnym odprowadzaniem spalin. Może to prowadzić do zasysania spalin odwracania ciągu w przewodach wentylacji.
  5. Zamontuj w domu specjalne czujniki, które potrafią wykryć nawet najmniejsze stężenie czadu w powietrzu - w razie przekroczenia dozwolonego poziomu wydają głośny dźwięk, ostrzegając przed zagrożeniem. Instalujesz je na ścianie (na wysokości głowy) przy urządzeniach, w których następuje spalanie, np.: w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, w kotłowni z kotłem na drewno lub koks, w pomieszczeniu z kominkiem lub przenośnym piecykiem gazowym, a także w garażu i pomieszczeniu sąsiadującym, gdzie zagrożeniem są spaliny samochodu. Pamiętaj jednak, że żaden czujnik nie zabezpieczy Cię przed powstawaniem tlenku węgla - zasygnalizuje tylko jego obecność. Dlatego musisz dbać o dobry stan techniczny urządzeń grzewczych i dokonywać okresowych kontroli przewodów spalinowych oraz wentylacyjnych. Wszelkie prace związane z ich konserwacją czy modernizacją powierzaj fachowcom.

W przypadku zatrucia czadem:

  • zadbaj o dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się poszkodowany;
  • przenieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce, o ile sam nie jesteś zagrożony - wówczas czekaj na przybycie straży pożarnej;
  • wezwij pogotowie ratunkowe;
  • udzieli pierwszej pomocy poszkodowanemu, jeśli nie oddycha (wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady