Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

BVMG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie za sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zdecydujemy się zastosować. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dlaczego warto na nią postawić? Już wyjaśniamy.

Dobry materiał do ocieplania budynków to taki, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ), a przy tym zapewnia długą trwałość użytkową. Idealnie, jeśli sprawdzi się on nie tylko jako izolator termiczny, lecz także zapewni ochronę akustyczną. Ważne także, aby był ekologiczny, a przy tym przyjazny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wskazane jest również, aby posiadał jak najwyższą klasę reakcji na ogień, szczególnie jeśli ocieplamy elementy konstrukcyjne wykonane z palnych materiałów, takich jak drewno. Oczywiście wyrobom powinny towarzyszyć odpowiednie dokumenty dopuszczające je do stosowania - mówi Michał Dylewski, product manager w firmie URSA Polska.Termoizolacja domu to inwestycja opłacalna pod wieloma względami. Szczególnie, jeśli postawimy na odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie. Odpowiednie, czyli jakie?

Biała wełna do wdmuchiwania to nowe rozwiązanie na polskim rynku. Zalety, które oferuje, sprawiają, że ten innowacyjny materiał termoizolacyjny może odegrać istotną rolę w dziedzinie izolacji budynków, zwłaszcza takich przegród, jak dachy, stropodachy, poddasza czy ściany - szczególnie domów prefabrykowanych, szkieletowych, ale także wzniesionych metodami tradycyjnymi. 

Mniej strat ciepła

Materiał termoizolacyjny, jakim jest wełna do wdmuchiwania, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (0,034 W/(m*K)), który pozostaje niezmienny w czasie. Wdmuchiwane włókna są sprężyste i precyzyjnie wypełniają ocieplaną przestrzeń, tworząc jednolitą powierzchnię, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość ocieplenia.

Realne oszczędności

Szacuje się, że ze słabo zaizolowanych budynków ucieka ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Docieplając dom białą wełną do wdmuchiwania, możemy skutecznie ograniczyć te straty, a tym samym zadbać o to, by więcej pieniędzy pozostawało w naszych portfelach. Co ważne, zysk z inwestycji realizowany jest od razu. Ile konkretnie można zaoszczędzić? Biorąc za przykład strop nad nieogrzewanym pomieszczeniem wzniesiony przed 1983 r. o powierzchni 100 m2 - przy zastosowaniu 30 cm warstwy wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc - może to być rocznie równowartość nawet 2021 kg węgla kamiennego lub 949 kg gazu ziemnego, czyli przy dzisiejszych cenach szacunkowo ok. 2-2,5 tys. zł rocznie.

Stabilny mikroklimat

Co jeszcze możemy zyskać? Zdrowszą przestrzeń życiową! Wdmuchiwana wełna zapewnia stabilną temperaturę i komfort cieplny przez cały rok - w zimie zatrzymuje ciepło w budynku, latem na zewnątrz, zapobiegając - w zależności od pory roku - wychłodzeniu lub przegrzaniu wnętrz. Ponadto, brak oporu dla przepływającej pary wodnej sprawia, że ocieplenie „oddycha”, zapobiegając wykraplaniu się pary wodnej, stanowiącej idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale mogą też zagrażać np. drewnianej konstrukcji budynku.

Ochrona akustyczna

Warto również wiedzieć, że biała wełna do wdmuchiwania nie tylko dobrze izoluje ciepło, lecz także świetnie pochłania dźwięki, obniżając tym samym poziom hałasu. To dobra informacja przede wszystkim dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Przy jej pomocy można skutecznie wyciszyć pomieszczenia, co korzystnie wpływa na komfort mieszkania i samopoczucie domowników.

Zdrowo i bezpiecznie

Co ważne, biała wełna mineralna jest materiałem izolacyjnymwytwarzanym z naturalnych surowców,co czyni ją przyjazną dla mieszkańców. - Poruszając aspekt bezpieczeństwa, warto również wspomnieć, że biała wełna przeznaczona do wdmuchiwania przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa pożarowego. Charakteryzuje się ona bowiem najwyższą klasą reakcji na ogień A1 (euroklasa), co oznacza, że skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia czy rozwoju pożaru, zwiększając tym samym bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i minimalizując ewentualne szkody materialne - dodaje Michał Dylewski.

Mniej smogu i zanieczyszczeń

Ocieplenie domu białą wełną do wdmuchiwania to nie tylko perspektywa oszczędności finansowych czy przyjaznego mikroklimatu wnętrz, lecz także dbałość o środowisko i czyste powietrze. Jak wyjaśnia ekspert, przy spalaniu każdej tony węgla kamiennego do atmosfery trafia ok. 2000 kg dwutlenku węgla, ok. 14 kg tlenku siarki, ok. 2 kg tlenku azotu i ok. 50 kg tlenku węgla. Ocieplając skutecznie dom, możemy istotnie zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie spalać mniej paliw i ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Co więcej, sama wełna mineralna jest materiałem naturalnym, pochodzącym z recyklingu i nadającym się do wielokrotnego użycia. W efekcie minimalizujemy nasz negatywny wpływ na środowisko.

Brak efektu starzenia

Ponadto, biała wełna do wdmuchiwania jest materiałem odpornym na upływający czas - nie starzeje się i zachowuje stałe parametry użytkowe przez cały okres eksploatacji. Oznacza to, że skuteczność izolacji nawet po latach pozostaje taka sama.

Jak wygląda montaż ocieplenia?

 Montaż nieprzysparzający trudności to także istotny aspekt podczas wyboru ocieplenia

-Termoizolacja przegród białą wełną szklaną URSA Pure Floc to łatwy i szybki sposób na docieplenie poddasza, dachu czy stropów, a nawet ścian - zapewnia Michał Dylewski. -Aplikacja odbywa się metodą wdmuchiwania, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego maszyn. Nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczania powierzchni, a ponieważ ocieplenie nie wiąże się chemicznie z innymi materiałami, odpada również kwestia zachowania przerw technologicznych. Wszystko to skraca czas wykonania prac. Po zakończeniu wdmuchiwania i uprzątnięciu wnętrza jest ono gotowe do użytkowania- dodaje.

Czy biała wełna do wdmuchiwania zrewolucjonizuje rynek termoizolacji? Z pewnością może na nim odegrać istotną rolę. Dzięki metodzie aplikacji jest wygodnym rozwiązaniem problemu izolacji trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasza. Jednego możemy być pewni - takie rozwiązanie termoizolacyjne to skuteczny sposób, by istotnie, szybko i skutecznie poprawić komfort mieszkania, niemal natychmiast zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, a przy tym zadbać o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem. Czy nie o to właśnie w tym wszystkim chodzi?

Więcej informacji o innowacyjnej wełnie do wdmuchiwania można znaleźć na stronie:bialaizolacja.pl.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: