Domowe sposoby na śnieżnobiałe firany

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem produktów. Znajdziemy tam proszki, zwykłe płyny, sole do firan czy wybielacze. Alternatywą dla środków chemicznych są sprawdzone, domowe sposoby. Pomogą nam one utrzymać schludny wygląd firan. 

Woda z cytryną

Jeżeli firany nie chcą się doprać możemy dzień przed kolejnym praniem wymoczyć je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Przepis na taki roztwór jest niezwykle prosty. Do miski z wodą wystarczy dodać 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku, który posiada właściwości wybielające. Znali je już Starożytni, którzy stosowali owoce drzewek cytrynowych, by poprawić koloryt skóry i ją zmiękczyć. Taka kuracja przyda się także naszym firanom. Po wyciągnięciu z cytrynowej kąpieli wkładamy je bezpośrednio do pralki i pierzemy w odpowiedniej temperaturze. 

Proszek do pieczenia i soda przydatne nie tylko w kuchni 

Soda i proszek do pieczenia to kolejne produkty, które pomogą naszym firanom odzyskać blask. Bardziej niż z czyszczeniem kojarzą się z gotowaniem, jednak ich zastosowanie jest szersze. Zarówno proszek do pieczenia (w zależności od stopnia zabrudzenia stosujemy 3-4 łyżeczki), jak i sodę (1 łyżeczka), możemy dodać do proszku do prania. Dzięki temu poszarzałe firany na nowo odzyskają swój kolor.  

Ocet – pogromca brudu

Butelkę z octem znajdziemy w niemalże każdej kuchni. Podobnie jak soda i proszek do pieczenia, ocet także możemy wykorzystać do odświeżenia firan. Jeżeli tkanina jest szara i przesiąknięta dymem tytoniowym upierzmy ją w roztworze wody z octem. Jedna, dwie łyżki stołowe wystarczą, żeby przywrócić firanom ich śnieżnobiały kolor. Co więcej – ocet nie tylko wywabi plamy, ale także zapobiegnie wchłanianiu się dymu i kurzu. W przypadku bardzo poszarzałych firanek operację będziemy musieli powtórzyć.

Jakość kluczem do pięknego wyglądu

Nawet najlepsza pielęgnacja nie pomoże, jeżeli firany nie są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z szerokiego wachlarza dostępnych na rynku propozycji wybierzmy więc te, które nie tylko posiadają ciekawy wzór. Żeby długo cieszyć nasze oko, firana powinna być starannie uszyta. - Niektóre modele posiadają specjalne wykończenia – elektrostatyczne dotyczy to głównie tkanin dekoracyjnych, które nie przyciąga kurzu czy zmiękczające wykorzystywane w wyrobach ażurowych, które dają gwarancję, że firany nie pogniotą się podczas prania. Zapewnia też wyjątkową miękkość materiału - podpowiada Magdalena Tomaszewska, ekspert firmy Haft. 

Poszarzałe i zżółknięte firany odbierają oknu piękny wygląd, dlatego należy odpowiednio o nie dbać. Są na to różne sposoby. Jeżeli drogeryjne detergenty sobie nie radzą możemy wypróbować domowe rozwiązania. Niejednokrotnie są one tańsze, a także bardziej ekologiczne.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady