Ekologiczne i oszczędne sprzątanie – z tymi produktami to możliwe!

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Z roku na rok rośnie powszechna świadomość, że zawarte w detergentach substancje nie są dobre dla naszego organizmu. Tym samym, od kilku lat obserwujemy zwrot w kierunku alternatywnych sposobów sprzątania, powszechnie znanych jako „babcine metody”. To właśnie nasze babcie na co dzień korzystały z naturalnych środków czyszczących: soli, octu lub sody oczyszczonej, pokazując jak ekonomicznie i skutecznie sprzątać.

Na wstępie warto zaznaczyć, że sprzątanie przy użyciu naturalnych środków jest zdecydowanie prostsze, niż przy użyciu detergentów. Wystarczy tylko dokładnie przyjrzeć się temu, co znajduje się w naszym mieszkaniu i, przede wszystkim, w naszej kuchni. Ta pełna jest substancji, które w prosty sposób i w zgodzie z naturą pomogą zapanować nad brudem.

Sól kuchenna to nie tylko przyprawa

Bez tego produktu wielu z nas nie wyobraża sobie gotowania. Tymczasem, oprócz wydobywania smaku potraw, sól może nam pomóc również w porządkach, ponieważ jest doskonałym składnikiem: czyszczącym, dezynfekującym, odkażającym, ściernym i antyseptycznym. Za pomocą soli możemy przywrócić blask metalom, wyczyścić przypalone garnki, piekarnik lub szybę kominka, a nawet udrożnić rury. Produkt ten doskonale sprawdzi się także do czyszczenia drewnianych desek - aby nadać im drugie życie wystarczy zasypać je solą i cytryną - to połączenie wybawi plamy, odtłuści drewnianą powierzchnię i zneutralizuje brzydkie zapachy. Dzięki właściwościom higroskopijnym, czyli skłonności do pochłaniania wilgoci, sól pomoże także w wybawianiu plam, np. po czerwonym winie.

Soda oczyszczona

To kolejny produkt, który znajdzie się w każdej kuchni i przyda się nie tylko do spulchniania szybkich wypieków, ale także do codziennych porządków. Sodę oczyszczoną możemy stosować zarówno jako suchy proszek do pochłaniania zapachów, w formie pasty do szorowania oraz jako roztwór. Produkt ten jest całkowicie biodegradowalny, bo rozkłada się już w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, a przy tym jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu. Soda pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, szafy, dywanów, a nawet z butów. W lodówce i szafie wystarczy pozostawić na kilka godzin otwarte opakowanie z produktem, natomiast dywan lub wkładki butów obficie posypać proszkiem, zostawić na noc i dokładnie wytrzepać lub odkurzyć następnego dnia.

Cytryna

Cytryna, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, uznana została za domowy sposób na zwiększenie odporności. Owoc ten doskonale sprawdzi się także jako środek czyszczący, szczególnie, gdy uwzględnimy jego orzeźwiający zapach. Właśnie w kwestii zapachu cytryna ma najwięcej zastosowań. Jeśli zależy nam na odświeżeniu mieszkania, wystarczy do gotującej się wody wrzucić kilka plastrów cytryny, która wraz z ulatniającą się parą oczyści pomieszczenie i nawilży powietrze. Do szaf i szuflad najlepsze będą zamknięte w bawełnianych woreczkach wysuszone plasterki tego cytrusa. Doskonały środek do pielęgnacji mebli drewnianych uzyskamy po zmieszaniu soku ze świeżej cytryny z oliwą z oliwek. Miksturę można przelać do spryskiwacza, który ułatwi jej dozowanie podczas sprzątania. Ta propozycja przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, które nie są w stanie przyzwyczaić się do zapachu octu.

 

Oprócz naturalnych składników goszczących w naszych kuchniach, na rynku dostępne są także takie produkty, które pomogą nam zmienić nawyki porządkowe na bardziej ekologiczne i oszczędne, m.in. orzechy piorące, mopy parowe. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję, ale zmiany na lepsze można wprowadzać stopniowo, np. wymieniając papierowe worki do odkurzaczy na syntetyczne, albo jednorazowe ściereczki do sprzątania na te z mikrofibry. Produkty te nie tylko wystarczą na dłużej, ale także skutecznie pomogą nam pozbyć się powracającego się brudu.

EKOlogiczne i EKOnomiczne odkurzanie

W ekologicznym i oszczędnym sprzątaniu naszym ogromnym sprzymierzeńcem może się okazać także odkurzacz i odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb worki. - Czynnik, który decyduje o tym, jak mocno odkurzacz zasysa kurz, to przepływ powietrza. Im jest on łatwiejszy, tym moc silnika jest lepiej wykorzystana­ - zauważa Piotr Bieńkowski - ekspert firmy Worwo, polskiego producenta worków do odkurzaczy. - Niemałe znaczenie ma w tym przypadku również worek, który wybierzemy do codziennego użytku. Te, wykonane z syntetycznego materiału, plastyczne i doskonale filtrujące, zapewnią zwiększenie mocy ssania nawet o 20 proc., a przy tym oszczędność czasu i energii oraz cichszą i dłuższą pracę urządzenia. - dodaje Piotr Bieńkowski. - Warto zaznaczyć, że produkcja worków syntetycznych jest niemal całkowicie bezodpadowa i zupełnie czysta, nie tworzy żadnych ścieków i gazów - zaznacza ekspert.

Do ścierania mikrofibra

 

To kolejna rzecz, bez której trudno wyobrazić sobie ekologiczne sprzątanie - głównie dlatego, że mikrofibra w duecie najlepiej „dogaduje się” z wodą. Produkt ten, nazywany również mikrofazą, stworzony jest ze specjalnego mikrowłókna, składającego się z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Powstały dzięki temu materiał jest więc aż 10 razy cieńszy niż jedwab i aż 100 razy cieńszy od ludzkiego włosa. Mimo tego, że tak cienka, mikrofibra należy do bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu odporna jest na spieranie. Z pomocą tych ściereczek pozbędziemy się kurzu z mebli, tłustych zabrudzeń z kuchni, czy osadu w łazience - i to bez użycia dodatkowych detergentów. Taką ściereczką wyczyścimy każdą powierzchnię, zarówno na sucho, jak i na mokro, pozostawiając ją czystą i wolną od drobnoustrojów. Ponadto podczas tarcia, mikrofibra wytwarza ładunki elektrostatyczne, co dodatkowo zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: