Jak dbać o odkurzacz, by służył nam przez wiele lat?

SferaPRT  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Czasy, w których urządzenia domowe służyły nam latami, już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie, zamiast naprawiać, wolimy wyrzucić i kupić nowe. Nie zważając na koszty, zapominamy, że odkurzacz to nie ładowarka do telefonu czy kolejny toster. Ten sprzęt jest zdecydowanie droższy, dlatego zamiast kupować nowy model, zadbajmy o to, by ten który mamy, przynosił nam korzyści jak najdłużej.

Odkurzacz pozwala nam szybko i skutecznie zapanować nad bałaganem, ale od czasu do czasu wymaga, aby i o niego zadbać. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież sprzątania wyłącznie przy użyciu miotły i szmatki. Na szczęście dbanie o niego nie jest czasochłonne. Aby jednak zachował swoją stuprocentową sprawność musimy być konsekwentni i systematyczni.

Nie żałuj, wymieniaj

Nie od dzisiaj wiadomo, że systematyczność jest kluczem do sukcesu. Tak jest również w przypadku worków do odkurzacza - Wiele osób żyje z mylnym przekonaniem, że worek należy wymieniać tylko wtedy, gdy jest pełny. Tymczasem powinniśmy go zmienić już w momencie, gdy urządzenie zaczyna się przegrzewać. Oznacza to, że drobny pył zatkał pory worka i blokuje odpowiedni przepływ powietrza, przez co odkurzacz automatycznie zmniejsza swoją moc ­- mówi Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo - polskiego producenta worków do odkurzaczy.

Równie istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na to, co tak naprawdę wymieniamy. - Jeśli chcemy, aby odkurzacz działał sprawnie, należy pamiętać, by używać tylko i wyłącznie worków pasujących do danego modelu urządzenia. Na skutek zapełnienia, źle dobrany worek nie będzie dostatecznie szczelnie wypełniać komory, co w konsekwencji doprowadzi do jego rozerwania i uszkodzenia wnętrza odkurzacza. - dodaje ekspert Worwo.

Najczęściej popełniane błędy

Istotnym i jednocześnie najczęściej popełnianym błędem w eksploatacji odkurzacza jest nieodpowiednie obchodzenie się z jego akcesoriami. Ciągnięcie, nadeptywanie, a nawet odkurzanie powierzchni nieprzystosowanymi do tego końcówkami, prowadzi do uszkodzenia poszczególnych akcesoriów. Sprzątamy niemalże mechanicznie, więc często nie zwracamy nawet uwagi na tego typu zaniedbania. Tymczasem każde silne pociągnięcie może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia rury lub poluzowania otworu, w którym się ją montuje. Nasza wcześniejsza praca pójdzie więc na marne, a koszty naprawy będą zdecydowanie wyższe, niż nowy odkurzacz - tłumaczy Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo.

Często zapominamy również, że odkurzacz nie jest przeznaczony do zbierania każdego typu zabrudzeń. Odruchowo sięgamy po niego, by usunąć mokrą plamę, zebrać rozsypaną mąkę, popiół z kominka, czy pył lub gruz po remoncie. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na takie drobnostki. To one najczęściej przyczyniają się rozerwania worków, uszkodzenia komory lub silnika, albo do zapchania rury.

 

O tym też nie zapominaj

Zanim zajmiesz się za porządkami twojego odkurzacza, pamiętaj, by odłączyć go od źródła prądu. Sprawdź również, czy masz suche ręce. Czyszczenie odkurzacza nie jest filozofią, ale warto pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Na skutek pracy silnika, również w środku urządzenia (nie tylko w worku), zbiera się pył i kurz. Aby podczas kolejnego odkurzania nie roznosił się w powietrzu, można raz w miesiącu wyczyścić komorę wilgotną szmatką z detergentem, a następnie poczekać aż wnętrze wyschnie. W tym czasie spójrz również, w jakim stanie jest filtr. Jeśli możesz go swobodnie wyciągnąć, wypierz go ręcznie w wodzie z mydłem, które najlepiej usuwa takie zanieczyszczenia. Jeśli natomiast filtr nie nadaje się do prania ręcznego, pamiętaj, by wymieniać go przynajmniej raz do roku.

 

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości odkurzacza i zadbać o to, by w mieszkaniu roznosił się przyjemny zapach, warto skropić worek kilkoma kroplami ulubionego olejku lub zastosować specjalne zapachy do odkurzacza, np. firmy Worwo. Ciepło silnika sprawi, że aromat rozniesie się po całym pomieszczeniu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady