Jak odświeżyć stare meble?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Będąc w posiadaniu starych szaf, komód czy krzeseł, wystarczy odrobina wyobraźni i chęci, aby stworzyć niebanalne, pasującego do wystroju wnętrza meble. Poniżej znajdują się wskazówki, jak tego dokonać.

Artystyczna stylizacja

1. Farby i lakiery

Przed pomalowaniem należy zetrzeć stare warstwy farby i lakieru z mebli. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub wiertarki z nałożoną końcówką szlifierską. Przygotowane meble należy bejcować lub malować farbami akrylowymi i lakierować lakierem, np.: poliuretanowo-akrylowym. Meble można malować na jeden kolor, tworzyć dowolne wzory i rysunki - w oddzieleniu poszczególnych barw pomoże taśma malarska.

2. Decoupage

Technika ta pozwala nanosić na meble wzory i rysunki, które wyglądają niczym ręcznie malowane. Na oczyszczony mebel nakleja się serwetki ze wzorem, a następnie lakieruje jego powierzchnię. W decoupagu stosuje się wiele specjalistycznych lakierów, dzięki którym można uzyskać ciekawy efekt, np.: postarzeń, przetarć czy spękań.

3. Tapeta 

Jest to dość prosty i tani sposób odświeżania mebli. Wzorów tapet jest całe mnóstwo, a sama technika przypomina wyklejanie ścian - należy tylko wybrać odpowiedni do mebla rodzaj kleju. Tapetę można kleić także na politurze.

4. Naklejki 

Na zniszczony mebel można nakleić odświeżający wzór - zaprojektowany samodzielnie lub zapożyczony z gotowych wzorów z Internetu. Należy go wydrukować w formacie 1:1 i wyciąć z folii samoprzylepnej. Powierzchnię mebla należy odtłuścić a przy naklejaniu uważać, aby pod folią nie pojawiły się pęcherzyki powietrza.

5. Mozaika

Technika ta należy do najbardziej skomplikowanych - polega na wykorzystaniu starych kawałków płytek ceramicznych. Mozaika najlepiej prezentuje się na stołach, siedziskach krzeseł, a także na meblach ogrodowych. Na powierzchni mebla należy rozplanować wzór ceramiki, a następnie przenieść go w całości obok. Blat mebla należy posmarować klejem do ceramiki i ułożyć mozaikę - przerwy między poszczególnymi elementami fuguje się tak samo, jak w przypadku płytek ceramicznych. Wszystkie płytki powinny być równej grubości, a klej należy rozprowadzać równomiernie.  

Fachowa pomoc

Renowacja mebli nie jest trudną czynnością, ale wymaga poświęcenia czasu i cierpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o stylizowanie zaawansowanymi technikami. Aby ułatwić sobie zadanie, zawsze można skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez sklepy z antykami lub powierzyć odnawianie mebli firmom specjalizującym się w tym zakresie.

Stare meble z czasem tracą na wyglądzie, dlatego należy je odpowiednio pielęgnować. Pomogą w tym dostępne na rynku produkty znanych producentów: mleczka, pasty i spraye do mebli.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady