Jak zdobić przedmioty techniką decoupage?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Decoupage (z franc. wycinanka) polega na naklejaniu na różne przedmioty wycinanek z papieru tak, aby wyglądały jak namalowane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów i przyborów produkowanych właśnie z myślą o osobach zajmujących się tą techniką zdobienia przedmiotów.

Co i jak zdobić?

Drewno

Najpopularniejszym i dość łatwym do ozdobienia materiałem są drewniane meble, szkatułki, pudełka, ramki, naczynia i bransoletki. Przed rozpoczęciem pracy, należy przeszlifować powierzchnię drobnym ściernym papierem, aby pozbyć się ewentualnych nierówności. Jeśli przedmiot posiada jakieś wgłębienia, należy wypełnić je szpachlówką do drewna, a po wyschnięciu jeszcze raz przeszlifować. Następnie, dekorowany przedmiot należy pokryć podkładem do drewna, odczekać aż wyschnie i pomalować farbą akrylową w wybranym kolorze - będzie to tło dla przyklejonych wycinanek. Aby struktura drewna była widoczna, należy użyć bejcy. Ze starych, drewnianych przedmiotów często trzeba najpierw usunąć warstwę lakieru.

Metal

Praca na metalowych powierzchniach wymaga użycia specjalnych preparatów. Metal należy dokładnie oczyścić ściereczką nasączoną rozpuszczalnikiem, a następnie pokryć podkładem wodnym. Po wyschnięciu, na przedmiot należy nałożyć pędzlem jedną warstwę gęstego podkładu bądź lakieru antykorozyjnego w dowolnym kolorze. Następnie delikatnie wypolerować suchą powierzchnię drobnym papierem ściernym i pomalować farbą akrylową. Podczas naklejania wycinanek, można pomagać sobie specjalnym pędzlem - gąbką. Stary, metalowy przedmiot należy najpierw oczyścić z rdzy, a później pokryć go grubą warstwą lakieru antykorozyjnego.

Szkło

Przed przystąpieniem do dekorowania należy oczyścić przedmioty wodą z amoniakiem i dokładnie je wypolerować. Aby zapobiec spływaniu kleju po nieporowatej powierzchni, warto najpierw pokryć szkło podkładem primer. Nakładanie obrazka na szkło polega na pokryciu go klejem od strony druku (nie od spodu!) i przyklejeniu od strony wewnętrznej naczynia lub od spodu (np.: w przypadku talerza). Najlepsze efekty uzyskuje się na szkle przezroczystym. Wycinanki klejone na szklanych przedmiotach można wzbogacić złoceniami lub malowanymi elementami.

Terakota

Wyroby z terakoty są stosunkowo łatwe do zdobienia. Przed przyklejeniem obrazka należy zanurzyć wybrany przedmiot w wodzie, a następnie pokryć go warstwą podkładu do drewna. Po wyschnięciu nakłada się farbę akrylową w wybranym kolorze. Aby zatrzymać naturalny odcień gliny, przedmiot można pokryć lakierem do decoupage, a następnie zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.  

Tektura

Przedmioty z tektury to dobry materiał dla osób rozpoczynających swoją przygodę z techniką decoupage. Tektury nie trzeba specjalnie przygotowywać - obrazki nakleja się bezpośrednio na jej powierzchnię. Aby uzyskać kolorowe tło, należy pomalować karton wybraną farbą akrylową.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: