Jak prać firanki makarony?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Firanki makarony/spaghetti, w zależności od szerokości mogą składać się nawet z kilkuset cieniutkich sznureczków lub tasiemek. Prezentują się bardzo efektownie, ale jak każda inna tkanina - brudzą się i wymagają prania. Trzeba jednak postępować z nimi bardzo ostrożnie, by ich nie zniszczyć. Oto wskazówki.

Pranie ręczne

Tego typu firanki, po zdjęciu najlepiej włożyć do umywalki lub miski z wodą i proszkiem do prania. Kiedy dobrze się namoczą należy je przeprać ręcznie i delikatnie wykręcić wodę, żeby się nie rozciągnęły. Płukanie firanek odbywa się w zimnej wodzie. Na koniec trzeba odsączyć je z nadmiaru wody lekko ugniatając, ale nie wykręcając.

Pranie mechaniczne

"Makarony" można też wyprać w pralce, ale trzeba użyć do tego specjalnego woreczka do prania rzeczy delikatnych. Dzięki niemu firanki nie poplączą się z innymi rzeczami i nie ulegną zniszczeniu. Nigdy nie wolno wirować lub suszyć ich w pralko-suszarce, gdyż są na to zbyt delikatne.

Uprane, ale wciąż mokre firanki sznurkowe należy wywiesić na suszarce lub sznurku - ładnie rozłożyć, żeby tasiemki się nie splątały i nie były zdeformowane.

Dodatkowa wskazówka: Kupując firanki typu spaghetti należy upewnić się, że do kompletu została dodana specjalna torba do ich prania. Jeśli takowej nie ma, warto kupić oddzielnie (np.: w sklepie internetowym) lub zrobić własnoręcznie, choćby z poszewki na poduszkę. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~kalipsa | 2014-12-11 12:00
Ależ to proste i jakie łatwe! Po prostu zaplećcie na nim warkocz, zwiążcie gumką recepturką na końcu, włóżcie do woreczka do prania i do pralki! Rozwieście na mokro i od razu rozplączcie warkocza :)
~esterka11 | 2014-05-06 09:17
oj dajcie spokój z praniem makaronów. ja ostatnio swoje poprałam i powiedziałam sobie nigdy więcej .... siedziałam później pół nocy żeby to rozplątać..... porażka... ale no co te makarony są całkiem ładne . Ostatnio stwierdziłam, że nie ma co tego prać. niech wiszą rok, potem się wyrzuci i tyle bo nie ma co się męczyć. znalazłam też ciekawą stronkę z makaronami co prawda chyba chińskie, bo aż dziwne, ze takie tanie www.firankihurt.pl jak patrz tutaj ich ceny to nie wiem czy się opłaca wydawać na wodę i na proszek.

Najnowsze porady