Jak prawidłowo ciąć za pomocą szlifierki kątowej

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Obsługa szlifierek kątowych nie jest tajemnicą, jednak używanie jej w nieodpowiedni sposób może mieć poważne konsekwencje. W tym artykule zostaną przedstawione najważniejsze zasady, o których należy pamiętać podczas cięcia za pomocą tego urządzenia.

 

Jak trzymać szlifierkę kątową?

Aby bezpiecznie korzystać ze szlifierki, na samym początku warto zwrócić uwagę na sposób trzymania urządzenia. Jeśli osłonę tarczy skierujemy po stronie zewnętrznej, to wówczas iskry wydobywające się podczas cięcia będą skierowane w naszą stronę co może wywołać zaprószenie ognia i mieć poważne konsekwencje. Powoduje to również szybsze zużywanie się stroju roboczego. Taki sposób trzymania ogranicza również widoczność podczas cięcia materiałów. Oczywiście możliwe jest bezpieczne użytkowanie urządzenia w ten sposób, jednak operator musi wówczas znajdować się obok, aby unikać lecących iskier.

Kiedy skierujemy szlifierkę tak, aby osłona tarczy znajdowała się od strony zewnętrznej mamy znacznie lepszą widoczność, jednak musimy pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich łatwopalnych przedmiotów oraz ostrzeżeniu osób znajdujących się w pobliżu. W celu odseparowania łatwopalnych przedmiotów można użyć blachy lub innego niepalnego materiału.

 

Chłodzenie urządzenia

Istotną kwestią jest również chłodzenie urządzenia, które podczas dłuższej pracy może się przegrzać. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy przypadkowo nie odcięliśmy dopływu powietrza do silnika. Uwaga ta jest o tyle ważna, że otwory służące do chłodzenia są często umieszczone na końcu szlifierki, gdzie odruchowo można ją trzymać podczas cięcia. Zignorowanie tego faktu może doprowadzić nawet do poważnej awarii urządzenia, jeśli obróbka materiału będzie trwała przez dłuższy czas.

 

Docisk urządzenia

Istotne jest również dostosowanie nacisku szlifierki, gdyż zbyt mocne dociskanie urządzenia może doprowadzić do zdeformowania i zniszczenia tarczy lub do zmniejszenia prędkości obrotowej, co spowoduje, że cały proces cięcia znacznie się przedłuży. Oczywiste jest również, że taki sposób cięcia ma negatywny wpływ na trwałość wszystkich elementów urządzenia, takich jak przekładnie, czy łożyska.

 

Rodzaje tarcz

Dobranie odpowiednich tarcz ma kluczowe znaczenie podczas całego procesu, dlatego cięcie powinno być wykonywane jedynie za pomocą tarcz do tego przeznaczonych. Stosowanie innych tarcz będzie po prostu nieskuteczne i niebezpieczne. Warto również korzystać z tarcz wysokiej jakości, dostępnych np. w hurtowni Majer.


Pamiętając o tych zasadach, możemy bezpiecznie korzystać ze szlifierki kątowej podczas procesu cięcia, bez ryzyka awarii, czy innych niepożądanych skutków.

 

Polecane strony

Tracze do cięcia

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady