Jak przechowywać zimowe rzeczy

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Za oknem coraz cieplej, a więc najwyższy czas pożegnać się z ciężkimi, zimowymi ubraniami. Aby wszystkie rzeczy zachowały się w jak najlepszym stanie, musisz je odpowiednio przechować. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Ubrania w szafie

Grube swetry i spodnie

Zanim schowasz ubrania, wypierz i porządnie je wysusz - w ten sposób uchronisz tkaniny przed wilgocią i nieproszonymi molami. Następnie posegreguj rzeczy - grube swetry i ocieplane spodnie powieś w szafie, najlepiej na plastikowych lub drewnianych wieszakach (na metalowych materiał się pogniecie), a wełniane czapki, szaliki i rękawiczki schowaj do plastikowych pudeł lub zamykanych pojemników na ubrania. Dzięki temu utrzymasz porządek i przejrzystość zawartości szafy, a także zapobiegniesz gnieceniu się ubrań.

Jeśli szafa nie pomieści wszystkich rzeczy, możesz zagospodarować wolną przestrzeń pod łóżkiem - dla jeszcze większej wygody chowaj ubrania w przemyślany sposób: najgłębiej te, których będziesz potrzebować dopiero w przyszłym sezonie, a na wierzchu stroje tzw. na pogodę przejściową. Dodatkowo, aby zaoszczędzić i zachować świeży zapach odzieży, używaj do jej przechowywania worków próżniowych.

Ocieplane kurtki, futra i kożuchy

Po zimie musisz wyczyścić i uprać grubą odzież wierzchnią. To samo powinieneś zrobić z wełnianymi kocami, narzutami czy dywanami. Po wypraniu i porządnym wysuszeniu ciężkich rzeczy, schowaj je w odpowiednie pokrowce lub worki z gęstego lnianego płótna.

Do każdego pokrowca czy worka włóż pachnące saszetki z ziołami lub owocową herbatą. Najpopularniejsza jest lawenda, ale pięknie pachnie również szałwia, mięta, suszona skórka z cytryny i pomarańczy, a także płatki róż oraz zapachowe mydełka toaletowe. W takim otoczeniu ubrania zachowają świeżość przez letnie miesiące, a Ty z przyjemnością sięgniesz po nie zimą. W okresie letnim możesz kilka razy przewietrzyć futra i kożuchy - to im dobrze zrobi.

Zimowe buty

Podobnie jak w przypadku ubrań, skórzane obuwie musisz dokładnie wyczyścić, a później zaimpregnować. Jeśli na kozakach zostały białe ślady po soli drogowej, usuniesz je za pomocą wody z octem (w proporcji pół na pół). Po wysuszeniu butów dobrze je wypastuj, nie pomijając zapominając o skórzanych podeszwach. Aby się nie pogniotły, ich czubki wypełnij specjalnymi wkładkami lub gazetą zbitą w kłębek.

Do wysokich kozaków włóż kawałek tektury, która utrzyma je w pozycji stojącej i dzięki temu nie powstaną na nich zgięcia. Takie obuwie możesz przechowywać zawieszone na wieszaku w pokrowcach, tak jak ubrania albo w pudełkach.

Jeśli brakuje Ci miejsca na schowanie wszystkich zimowych rzeczy, pomyśl nad małymi porządkami - nie warto trzymać ubrań, których w minionym sezonie nie założyłeś ani razu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1