Jak szybko i bez wysiłku umyć okna? 5 kroków do idealnie lśniących szyb

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

 

1.    Odpowiednia pogoda, czyli kiedy najlepiej myć okna
Okna są stale wystawione na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych, dlatego ich mycie to nie tylko troska o estetykę, ale też zabieg konserwacyjny. Okna powinno się myć minimum 2-3 razy w roku. Optymalna temperatura to 10-25 stopni. Na wykonie tej czynności, lepiej wybrać dzień mniej słoneczny, ponieważ promienie szybko wysuszają szyby pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Pamiętaj, aby nie myć okien także przy mrozie, ponieważ wtedy szkło jest delikatniejsze, kruche i w kontakcie z ciepłą wodą może pękać.

2.    Sprawdź stan okien
Raz w roku dokładnie sprawdź w jakim stanie są okna. Zobacz, czy żaden z metalowych elementów nie jest obluzowany. Warto posmarować je też specjalnym preparatem. Wybierz taki w małej buteleczce z aplikatorem – będzie łatwiej. Dobrze też zaopatrzyć się w specjalny środek oparty na żywicach sylikonowych i posmarować nim uszczelki. Ochroni je przed przymarzaniem.

3.    Zadbaj o ramy
Prace rozpocznij od oczyszczenia ram. Środki czyszczące najlepiej dobrać odpowiednio do rodzaju zabrudzeń i materiału, z którego są wykonane. Ramy wykonane z PCV można skutecznie wyczyścić przy pomocy środków odtłuszczających, zaś do umycia tych drewnianych wystarczy użyć wody z płynem do naczyń. Nie zapomnij o roletach i parapetach zewnętrznych. Niezbędne będą: szczotka, ściereczka i woda z delikatnym preparatem. Trzeba uważać, żeby nie wybierać detergentów zawierających amoniak, ponieważ niszczy on lakier.

4.    Pozbądź się brudu z szyb
Po wyczyszczeniu ram przychodzi czas na szyby. Jeśli są mocno zabrudzone użyj wody z płynem do naczyń i uniwersalnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę. Dokładnie oczyść okna z warstwy kurzu i zanieczyszczeń. Nie trzeba poświęcać na to dużo czasu. Chodzi o to, aby największy brud został usunięty. Czyszcząc powierzchnie szklane pamiętaj, aby płyn rozprowadzać od góry do dołu, a osuszać je w odwrotnym kierunku.

5.     Wypoleruj szybę i zobacz olśniewający efekt
Po umyciu szyb, kolejny krok to polerowanie – zadanie najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne. Dzięki tej czynności pozbędziesz się smug, a twoje okna będą lśniły. Oczywiście pod warunkiem, że wykonasz ją prawidłowo. Nasze babcie spektakularne efekty osiągały stosując do tego celu…zwykłe, szare gazety. – Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, pamiętajmy, aby nie używać gazet ze sztywnego papieru, gdyż może on porysować gładką taflę szkła. Dla większego komfortu pracy warto sięgnąć po profesjonalne akcesoria, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt w prostszy i szybszy sposób. Tradycyjne ściereczki z bawełny to niezłe rozwiązanie, ale wymagają użycia specjalnego płynu do szyb. Istnieją jednak specjalne pucerki, które dzięki większej ilości włókien mikroaktywnych wystarczy nasączyć wodą. Powierzchnia ściereczki przypomina w dotyku skórę i jest idealnie gładka, dlatego nie pozostawia na szkle drobnych włosków, smug i zacieków – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. Najszybszym, ale nieco droższym sposobem, jest inwestycja w specjalne elektryczne myjki do szyb. Ściągają brud i zasysają wodę, dzięki czemu mamy gwarancję, że na oknach nie pojawią się smugi. – Urządzenie takie jak WindoMatic nie tylko umyje okna, ale też lustra, kafelki czy kabiny prysznicowe. Można nim bez problemu wyczyścić powierzchnie pionowe i poziome, gdyż pracuje w każdym kierunku (góra-dół, lewo-prawo, skos-łuk). WindoMatic wciąga wodę niczym mini odkurzacz, pozostawiając lśniące szyby, bez plam i smug. Używając go oszczędzamy pieniądze przeznaczone na środki czyszczące, ale też, co warto podkreślić, czas mycia okien takim urządzeniem skraca się o połowę i daje doskonały efekt – tłumaczy Piotr Piecha.


Kilka prostych zasad i przydatnych gadżetów sprawi, że mycie okien będzie szybkie i znacznie łatwiejsze. Pamiętajmy o dobrym planie, zaopatrzeniu i pozytywnym nastawieniu!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: