Jak urządzić niewielki przedpokój?

Tabasco  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Przedpokój to wizytówka całego mieszkania, gdyż jest odpowiedzialny za pierwsze wrażenie po wejściu do wnętrza. Warto zadbać o to, aby był estetyczny i funkcjonalny. To trudne zadanie, zwłaszcza, gdy jego metraż jest niewielki, dlatego podpowiadamy, co należy uwzględnić w trakcie jego aranżacji.

Przedpokój powinien nie tylko zapewnić możliwość przechowywania butów, odzieży wierzchniej czy innych podręcznych rzeczy, ale także dobrze się prezentować. Niestety, jest to wyjątkowo trudna przestrzeń do zaaranżowania, gdyż bywa niewielka, ciemna i nieustawna (szczególnie wtedy, gdy z przedpokoju mamy wiele drzwi prowadzących do pokojów, kuchni czy łazienki). Zanim zdecydujemy się na urządzenie lub odnowienie tego pomieszczenia, warto przeanalizować kilka prostych zasad.

 

 

Oświetlenie to podstawa

Zazwyczaj przedpokoje pozbawione są światła dziennego, co dodatkowo zwiększa uczucie braku przestrzeni. Aby nieco optycznie powiększyć to pomieszczenie, należy doświetlić każdy kąt, a zatem dobrym rozwiązaniem będzie równomiernie rozmieszczenie źródeł światła np. umieszczając kilka punktów świetlnych w podwieszanym suficie. Świetnie sprawdzą się także oprawy z kloszami dobrze przepuszczającymi światło, które zostaną wysoko zainstalowane. Można też wykorzystać lampy LED, które cieszą się coraz większą popularnością, bo pozwalają nadać pomieszczeniu unikalnego charakteru. Można je zamontować w nietypowych miejscach np. wpuścić w ścianie tuż nad listwami przypodłogowymi. Warto również zainstalować kinkiet nad lustrem i to nie tylko z praktycznych powodów (w końcu każda kobieta chętnie skontroluje swój wygląd przed wyjściem z domu), ale również dekoracyjnych.

 

 

Pomieszczenie optycznie większe

Choć małe pomieszczenie bywa problematyczne w urządzaniu, to kilkoma prostymi trikami można je optycznie powiększyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy postawić na odpowiednią kolorystykę wnętrza, kierując się zasadą: im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze kolory - i to nie tylko na ścianach, ale w całym wystroju. Dodatkowo, warto też postawić raczej na powierzchnie błyszczące niż matowe. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie dużego lustra, pamiętając jednak o jednej zasadzie: w zwierciadle powinny odbijać się najciekawsze elementy wystroju, bowiem tylko wtedy będzie ono również elementem dekoracyjnym. Ciekawą opcją są również tapety optycznie powiększające pomieszczenie, które zwykle umieszcza się na jednej ze ścian, aby nie zdominowały całego wnętrza. Dzięki nim przedpokój nie tylko będzie wydawał się większy, ale zyska także ciekawy charakter. Możemy - w zależności od stylu, na jaki się zdecydowaliśmy - wybrać grafikę z ciekawą architekturą, naturą lub z zupełnie abstrakcyjnymi formami.

 

Sprytne przechowywanie

Specyfika tego pomieszczenia wymaga zorganizowania kilku podstawowych elementów wyposażenia: szaf do przechowywania kurtek, szalików i czapek, wygodnego schowka na buty, półki, na którą odstawimy podręczne rzeczy po wejściu do domu. Jeśli rozmiary przedpokoju spędzają sen z powiek, a każdy centymetr jest na wagę złota, warto pomyśleć o wielofunkcyjnych rozwiązaniach. Przykładem takich produktów mogą być szafki na buty z kolekcji skandynawskiej marki Homekraft. FINNES ma dwie zamykane półki oraz wygodne siedzisko z poduszką ze skóry ekologicznej PU w modnym odcieniu szarości. Mebel pełni więc nie tylko funkcję praktycznego organizera, ale również wygodnego miejsca, aby usiąść i komfortowo np. zawiązać buty. Jest kompaktowy, bo zajmuje mało miejsca, a pozwala na przechowywanie aż 8 par butów. Ciekawym rozwiązaniem jest również otwierana górna pokrywa, dzięki czemu zyskujemy praktyczny schowek, w którym można przechowywać drobne przedmioty, takie jak pasta, łyżka do butów, klucze czy składany parasol.

VIKI to kolejna propozycja, która pozwoli na zachowanie porządku oraz lepszą organizację przestrzeni. Ma aż trzy zamykane półki na obuwie, a dzięki temu, że jest wąska, z powodzeniem zmieści się nawet w ciasnym przedpokoju czy korytarzu. Wybierając meble do przedpokoju warto zwrócić uwagę na jedną ważną zasadę, która dotyczy minimalnej przestrzeni użytkowej w tej części mieszkania.  Aby wygodnie poruszać się po przedpokoju, należy zachować przynajmniej 90 cm w przejściu, gdyż zmniejszenie tej szerokości zakłóci ciąg komunikacyjny i utrudni korzystanie z tego pomieszczenia.

 

Artykuł przygotowany z ekspertami marki Homekraft

Polecane strony

fot. Homekraft - VIKI
SZAFKA NA BUTY VIKI marki Homekraft
fot. Homekraft - FINNES
SZAFKA NA BUTY FINNES marki Homekraft

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady