Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

kacha  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

 Jeśli planujesz spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego, to pierwszą decyzją, którą będziesz musiał podjąć, jest wybór projektu domu. Oczywiście, można kierować się wyłącznie gustem czy przeczuciem, ale znacznie bezpieczniej będzie podjąć świadomą decyzję, popartą konkretnymi informacjami. Oto więc pełny poradnik , z którego dowiesz się, jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać dla siebie.

Typ zabudowy

Możemy mieć do czynienia z domami w różnym typie zabudowy: wolnostojący, szeregowy, bliźniaczy. Tu wybór będzie zależał od Twojej potrzeby prywatności oraz planu zabudowy działki. Dom wolnostojący pozwala na całkowite odseparowanie od pozostałych działek i spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Zapewnia także ciszę - żywopłot skutecznie wygłuszy wszelkie hałasy.

Tej możliwości nie będziesz miał w domu szeregowym lub bliźniaczym. Sąsiedzi zawsze będą na tyle blisko, by słyszeć i widzieć się wzajemnie. Najbardziej uciążliwe staje się wówczas lato, kiedy to wszyscy spędzają większą część czasu w ogrodzie. Rozwiązanie takie ma też jednak zalety: znacząco niższe koszty wybudowania i użytkowania domu.

Ilość pięter

Wybierać możesz pomiędzy projektami domów parterowych i piętrowych. Zanim zdecydujesz się jednak na konkretne rozwiązanie, pomyśl kto będzie mieszkał w domu. Jeśli bowiem w Twojej rodzinie jest osoba niepełnosprawna - najlepiej wybrać dom parterowy. W innych przypadkach dom piętrowy jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na bardzo komfortowy podział powierzchni na strefę wspólną na parterze i sypialnie na piętrze.

Na wybór konkretnej ilości pięter wpływ powinna mieć także wielkość działki. Na dużej - macie całkowitą dowolność. Ale na małej lepiej postawić dom piętrowy o mniejszej powierzchni. Projektant budowlany po zapoznaniu się z działką oraz jej planem zabudowy, doradzi jaki dom będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Sypialnie i łazienki

Ilość sypialni będzie uzależniona nie tylko od tego, ile osób liczy wasza rodzina. Musicie wziąć pod uwagę także możliwość ulokowania na nocleg gości. Praktycznie jest przyjąć następujący wzór: ilość sypialni powinna równać się ilości domowników + 1. Chyba że prowadzicie bardzo bujne życie towarzyskie, a Wasi goście często spędzają u Was weekendy lub święta - wówczas warto wybrać projekt o odpowiednio większej ilości sypialni. W ten sposób nigdy nie odmówicie noclegu gościom, nie będziecie musieli też odstępować im własnej sypialni.

 

Dla bezdzietnego małżeństwa dobrze nada się projekt domu przewidujący jedną łazienkę. Praktycznie natomiast jest zdecydować się na dwie toalety: po jednej na każdym piętrze. Jeśli natomiast w waszej rodzinie są dzieci - koniecznością staje się większa ilość łazienek.

 

 

Garaż

Projekty domów jednorodzinnych zwykle przewidują także garaż. Wariantów jest kilka: garaż wolnostojący lub przylegający do domu, a nawet podziemny. Garaż zespolony z bryłą domu może być wyposażony w przejście bezpośrednio do domu lub mieć wyjście tylko na zewnątrz.

 

Zalet garażu przylegającego do domu jest wiele, a najważniejszą z nich jest oszczędność powierzchni ogrodu i możliwość eleganckiego wkomponowania jego bryły w bryłę samego domu. Jeśli zdecydujemy się na wybór takiego właśnie garażu, warto wyposażyć go w drzwi prowadzące bezpośrednio do domu. Wygodnie przeniesiemy z samochodu do domu zakupy czy fotelik dziecięcy, a przedostawaniu się zapachów smarów, oleju czy gumy zapobiegną szczelne drzwi ognioodporne.

 

Garaż podziemny to rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia oszczędności miejsca na działce i estetyki, ale też najdroższe.

Pamiętajcie też, że jeśli często podejmujecie gości - warto mieć dwa miejsca w garażu. To nie tylko bezpieczniejsze dla samochodu, ale też dla Waszego ogrodu - częste pozostawianie auta na trawniku szybko zmieni go w goły plac ziemi.

 

Wybór projektu domu jednorodzinnego jest w gruncie rzeczy trudniejszy, niż się wydaje. Na rynku dostępna jest tak ogromna ilość zróżnicowanych projektów, które z pozoru są takie same a w rzeczywistości są od siebie kompletnie różne. Budowa domu jest kosztowna, ale warto zainwestować w dobrze przygotowany projekt, na pewno będą Państwo zadowoleni z usług biura architektonicznego ProTechnology, więcej o ich ofercie znajdziecie tutaj: http://www.protechnology.com.pl/projektowanie.html. Nawet najbardziej wymagający Klient znajdzie dla siebie ten idealny, wymarzony dom.

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady