Jak wybrać ciekawy projekt domu

Kampanie  |   |  + 10  |  Ocena: (głosy: 0)

Indywidualny projekt domu to wydatek często przekraczający rodzinny budżet. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach okazuje się kupno gotowego projektu. Wybór ciekawych i funkcjonalnych projektów domów jednorodzinnych jest tak duży, że z pewnością każdy, nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie coś odpowiedniego swoim gustom.


Od czego zacząć

Wybieranie projektu domu jednorodzinnego nie jest łatwą decyzją. Pierwszym krokiem, jaki podejmiemy, powinno być dokładne zastanowienie się, czego oczekujemy, jakie są potrzeby rodziny i jakie mamy plany na przyszłość. Nawet jeżeli wybierzemy projekt gotowy, na naszej drodze stanie mnóstwo łamigłówek i dziesiątki ciężkich wyborów.

Następnym krokiem będzie określenie powierzchni domu, jaką chcesz i możesz wybudować, zważając na środki finansowe i wielkość działki. Pamiętaj, że każdy członek rodziny potrzebuje swojego pokoju o odpowiedniej przestrzeni, by czuć się swobodnie i komfortowo. Dom to miejsce, w którym będziesz spędzał dużo czasu z rodziną, dlatego też potrzebny jest salon, w którym wspólnie będzie można się spotkać. Duże znaczenie w przypadku wyboru projektu domu zarówno gotowego, jak i tego realizowanego przez architekta jest preferowany styl życia. Ten, kto lubi często przyjmować gości, jest osobą towarzyską, często zaprasza gości z daleka, powinien pomyśleć o dużym salonie i dodatkowych pokojach gościnnych. W takich przypadkach niezbędne są też dodatkowe łazienki, by każdy mógł się czuć komfortowo i nie spędzać godziny na czekanie na swoją kolej.

Istotną sprawą w przypadku wyboru dużego domu, z dużą liczbą pokoi jest utrzymanie porządku. Dom o większej powierzchni będzie automatycznie potrzebował więcej uwagi, dla osób ceniących sobie ład i porządek polecamy raczej powierzchnie mniejsze o komfortowej aranżacji.

 

Pytania pomocne przy wyborze projektu:

 • Jaka będzie liczba mieszkańców?

 • Czy w naszym domu często będą pojawiać się goście z daleka, których trzeba będzie przenocować i zapewnić im komfortowy pobyt?

 • Czy często pracujemy w domu? - Jeżeli tak, niezbędne będzie zagospodarowanie w domu pomieszczenia, które będzie miejscem do pracy.  

 • Czy będzie nam potrzebny garaż? - Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu z garażem musimy równiż zastanowić się nad jego wielkością, czy będzie to garaż jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy a może większy.

 • Czy w sypialnia ma być połączona z łazienką i garderobą.

 • Ile potrzebujemy miejsca, które zostanie przeznaczone na szafy? Czy decydujemy się na szafy wnękowe lub garderoby?

 • Czy decydujemy się na pralnie w łazience a może potrzebujemy osobnego pomieszczenia?

 • Gdzie będziemy przechowywać narzędzia, sprzęt ogrodowy, rowery, grille itd.

 

 

Najczęściej wybierane projekty to:

 

Dom parterowy

Domy parterowe są dużo prostsze w budowie niż te z poddaszem lub piętrowe. Ich budowę szczególnie polecam osobą, którym zależy na czasie i szybkości budowy. Parterowy dom to również doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, którym schody mogą przeszkadzać w sprawnym poruszaniu się po przestrzeni domowej. Dom parterowy idealnie pasuje do dużego ogrodu, wygląda on wówczas okazale i imponująco się prezentuje.

 

 

 

Domy z poddaszem

Najczęściej wybieranymi w Polsce projektami domów są domy z poddaszem. Jest to doskonały sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej domu o polowe. Skosy poddasza dodają całości niepowtarzalnego uroku. Domy tego typu polecam również osobą, które chcą oddzielić część dzienną domu od nocnej.


 

 

Domy piętrowe

Domy piętrowe to rozwiązanie polecane dla osób, które chcą dobrze wykorzystać przestrzeń domu. Tego typu rozwiązanie daje nam możliwość łatwej aranżacji przestrzeni, pozbawionej skosów i nierówności. Domy z piętrem są nowoczesne i przestronne a ich bryły wyglądają elegancko i szykownie.

  

 

Kilka oryginalnych i ciekawych propozycji 

 

 • Projekt domu z płaskim dachem

Projekt idealny dla osób ceniących sobie nowoczesny i modernistyczny styl. W tej propozycji efekt osiąga się poprzez zastosowanie prostych i harmonijnych rozwiązań. Cechą charaterystyczną tych domów jest stropodach. Dom tego typu nie posiada tradycyjnego dachu i tzw. Skosów na drugiej kondygnacji.

 

 

 • Domy na paliwo stałe

Ten typ budownictwa cieszy się coraz większą popularnością, czego główną przyczyną jest stosunkowo niska cena węgla oraz urządzeń grzewczych. Decydując się na ten wariant należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W kotłowni, powinien zostać zainstalowany otwór nawiewny, którego zadaniem będzie doprowadzenie świerzego powietrza i wlot do przewodu komina wentylacyjnego z wylotem nad dachem domu.

 

 

 

 • Domy energooszczędne

Domy energooszczędne to takie, które po wybudowaniu będą ekonomiczne w eksploatacji. Jest to doskonały pomysł dla osób, które nie tylko chcą zadbać o środowisko naturalne ale również sporo zaoszczędzić (możliwe jest dofinansowanie do domów energooszczędnych). Dom energooszczędny pobiera mało energii i mało jej traci. Wyróżniają się one stosunkowo mniejszym zużyciem prądu i ogrzewania. Uzyskiwany efekt otrzymujemy dzięki zabiegom konstrukcyjnym, odpowiedniemu usytułowaniu na działce, przemyślanemu ułożeniu pomieszczeń i izolacji. Dom energooszczędny to dom jasny, z maksymalnym uwzglednieniem w nim wpadającego światła słonecznego a co za tym idzie, znajdziemy w nim dużo okien. Dodatkową energię otrzymujemy z kolektorów słonecznych czy też rekuperatorów. Poniesione początkowo koszty bardzo szybko się zwracają i przynoszą duże korzyści.

 

 

 • Domy drewniane

Projekty domów drewnianych zyskują coraz większą popularność w Polsce. Ich głównym plusem jest ekologia i nietypowy elegancki wygląd. Drewno zapewnia idealną izolację termiczną i najbardziej przyjazne warunki do życia alergików. Ponadto, domy drewniane posiadają swój niepowtarzalny klimat. Jest to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie ekologię i naturalność.

 

Jak widać propozycji na projekt dopasowany do oczekiwań każdego z nas jest wiele i jest w czym wybierać. Ważne jednak, by wybrać to co na prawdę nam odpowiada. Dom to miejsce w którym mamy czuć się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Dzięki nowoczesnej technice i możliwościom jakie nam daje, odwzorowanie własnych marzeń co do idealnego domu jest możliwe.

Polecane strony

Więcej ciekawych propozycji domów
Tutaj możesz zapoznać się z ciekawymi i nowoczesnymi projektami domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i nie tylko.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 10
~Czecho | 2017-02-03 23:56
Bardzo ciekawy artykuł poruszający najważniejsze tematy przy wyborze domu. Pytania zawarte w artykule powinien zadać sobie każdy kto stoi przed wyborem projektu domu. Polecam każdemu ten artykuł.
~Syzyf | 2017-02-03 12:46
Dom.... Miejsce gdzie toczy się życie...Nasze...Naszych bliskich...Kota...Psa. miejsce o które trzeba dbać i je pielęgnować niczym coś dla nas najważniejszego. Twórcą tego artykułu o tym musi doskonale wiedzieć. Artykuł daje do myślenia i bardzo się przydaje. W dodatku całość upiekszona jest bardzo atrakcyjnymi zdjęciami. Pozdrawiam wszystkich czytających i autora. Pozdrawiam
~TomBud | 2017-02-02 12:27
Artukuł poruszający istotna kwestie. Przy wyborze projektu naszego domu powinnismy brac pod uwage kwestie zawarte w powyzszym tekscie. Często kierujemy się jedynie aspektami czystko estetycznymi, po czym okazuje się ze nasz wymarzony dom jest kompletnie nie funkcjonalny. Artykuł pokazuje jak połaczyć te obie kwestie.
~Wojtek R :D | 2017-02-02 12:15
Doskonały artykuł, bardzo interesująca cześć na temat domów energooszczędnych, mam nadzieję że moja działka będzie nadawać się do zainstalowania na niej kolektorów słonecznych, a przeszklenia i jasne wnętrza to bardzo dobre rozwiązanie. Dom jest nowoczesny i przytulny zarazem.
~Majsterek | 2017-02-02 11:44
Treściwy artykuł. Trafi do kazdego a przedewszystkim bardzo trafny. Przyjemnie pisany, łatwo się czyta;) Brawo!
~Budowlaniecna102 | 2017-02-02 11:33
Dobrze sobie jest odpowiedzieć na te pytania w artykule, one nas zbilza do wyboru odpowiedniego projektu!
~Meno_p | 2017-02-02 11:32
Świetny artykuł, który namówił mnie w końcu na wybór drewnianego domku! Ekologia first!
~Robert | 2017-02-02 11:11
Wybór projektu domu to ważny rzecz, w końcu będziemy na codzień w nim funkcjonować i żyć , bardzo dobry artykuł , wspomaga w zastanowieniu się nad wyborem odpowiedniego projektu dla przyszłego wymarzonego domu :)
~Basia | 2017-02-02 10:47
Właśnie tydzień temu wybrała projekt domu. Zastanawiałam się czy wybrać dom z poddaszem czy piętrowy. Marzyłam o strychu, gdzie można pomieścić wiele rzeczy i zrobić strefę rekreacyjna, ale maż stwierdził, że to duże większe koszy przy budowie i ogrzewaniu. Zależało mi na osobnych kondygnacjach, które zapewniają więcej prywatności, oddzielenie części dziennej od sypialni. Domy parterowe to dla mnie słabe rozwiązanie, chcąc mieć 4 sypialnie musiałby być strasznie duży.
~Budowlaniec | 2017-02-02 10:44
Dobrze jak inwestor ma porządny projekt, znacznie lepiej się wtedy pracuje. Przy kiepskich projektach łatwo o pomyłki a później trzeba tłumaczyć klientowi dlaczego wyszło tak a nie inaczej...

Najnowsze porady